Kategoriler
Eğlence

2022’nin En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri

Bu yıl Türkiye’de dijitalde popüler olan dizi ve filmleri hatırlayalım. ExpressVPN’in araştırması.

2022 hem yerel hem global içerikler açısından zengin bir yıldı. Komedi, fantezi ve bilim-kurgu sevenler açısından ise sürükleyici bir yıl olduğunu söylemek yanlış olmaz. Dijital içerik platformları açısından bakacak olursak, Disney Plus, Haziran’da Türkiye pazarına girdi ve büyük bir pazar payı yakalamayı başardı.

2022 Özeti

ExpressVPN’in araştırması, farklı dijital platformları üzerinde o ay en çok hangi dizi ve filmlerin izlendiğini ortaya koyuyor. Aşağıdaki galeriyi tıklayarak ay ay en çok izlenen dizi ve filmleri inceleyebilirsiniz.

2022 Yerli Yıldızlar

2022’de haftalarca en çok izlenen 10 dizi listesinden düşmeyen iki yerel dizi vardı. Cem Yılmaz tarafından yazılan, yönetilen ve kendisinin başrolü oynadığı Erşan Kuneri, birçok eleştiri almasına rağmen hâlâ en çok izlenen yapımlar listesinde yer alıyor. Dizi çoktan ikinci sezon onayı aldı.

2022’de en çok izlenen yerli diziler biri ise Zeytin Ağacı dizisi oldu. Tuba Büyüküstün, Seda Bakan ve Boncuk Yılmaz’ın başrolleri paylaştığı dizinin konusu olan ‘’aile dizimi’’, dizi yayınlandıktan sonra büyük ilgi çekmeye başladı.

2022 Global Yıldızlar

2022’de bizi muhtemelen önümüzdeki birçok yıl ekrana kilitleyecek olan iki muhteşem dizi yayınlandı.

Harika görselleri ile Game of Thrones’tan hasret kaldığımız ejderha özlemimizi gideren House of the Dragon dizisi 21 Ağustos’ta yayınlandı. Dizinin ilk bölümleri maalesef Türkiye’de herhangi bir dijital platformdan yayınlanmadı. Beinconnect’in telif haklarını satın alması ile birlikte dizi 9 Ekim itibariyle Beinconnect platformunda yayınlanmaya başladı.

Yüzüklerin Efendisi evrenine bizi geri götüren the Rings of the Power dizisi, House of the Dragon dizisinden sonra 2 Eylül’de yayınlandı. Prime Video’da yayınlanan dizi en çok izlenen 10 dizi listesinde tahta oturdu.

The Rings of Power’ın sezon finalinde Galadriel ve Sauron’un yüzleşmesindeki bazı cümleler the Lord of the Rings’te Galadriel’in yaptığı konuşmalara referans verince, hem Lord of the Rings hem de Hobbit üçlemeleri hem Netflix hem Prime Video’da en çok izlenen filmler listesine birlikte giriş yaptı.

Türkiye korku türünü seviyor

Aynı araştırma, en çok izlenen dizi ve filmler arasında korku ve mistik öğelere sahip dizilerin daha çok sevildiğini ortaya koydu. Aynı zamanda, Google Trends üzerinden gerçekleştirilen araştırma, Google üzerinden en çok ‘’korku izle’’ aramasının yapıldığını ortaya koydu. Karşılaştırmada aksiyon, komedi ve dram izle gibi diğer aramalarda bulunuyor.

Türkiye korku türünü seviyor
Türkiye korku türünü seviyor – joel-in-t-veld – unsplash

Gerçek Suç Dizileri

2022’de yayınlanan birçok gerçek suç dizisi en çok izlenen dizi listesinde haftalarca kaldı. Jeffrey Dahmer’ın hikayesini anlatan Dahmer dizisi şimdiden ikinci sezon onayını aldı ve her sezon farklı bir seri katile odaklanacak.

2022 İçerik Özeti - EXPRESSVPN
Via: https://www.expressvpn.com/tr/blog/2022-icerik-ozeti/
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

2022’nin En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.