Kategoriler
Internet

Gmail in kapatıldığını düşünün?

gmail-blogBugün öğlen Türkiye saati ile tam 13:00 de Google’ın mail servisi Gmail kapandı. Yarım saat kadar servis dışı kalan Gmail sanki ben yoksam haliniz yaman der gibi ufaktan bir uyarı yaptı.

Bu kesintide daha önce pop3 ve imap bağlantısı ile maillerini mail programlarına ayarlamış olanlar postaları almaya devam ettiler, aynı şekilde Google Reader gibi bazı Google servislerinde de enteresan şeylerle karşılaşıldı.

Hiç bir açıklama olmamakla birlikte benim düşüncem Google’ın yaptığı bir işlemden dolayı bunlar yaşandı.

gmail-down
Gelelim Google veya Gmail kapanırsa ne olacağına.
Daha önce bildiğimiz gibi Youtube ülkemizde erişime engellenmişti, hoş farklı yöntemlerle giriliebiliyordu, ardından Google Gruplar engellenmişti.
Gmail’in bu 30 dakikalık kapalı kalması ile aslında Gmail’in toptan ülkemizde engellenmesinin nasıl bir burhan yaşatacığın görmüş olduk. Minik bir örnek vermem gerekirse şu an bulunduğum bir firmanın tüm posta hesapları Gmail üzerinden, kendi kişisel hesapları da Gmail, hiç biri Gmail’e giremediler ve remsen hayat durdu burada.

Bu hem internetteki iletişimin ne kadar önemli olduğunu hem de Google’ın ne kadar çok kullanıldığını gösteren bir atraksiyon oldu.

Gmail’in beta olduğunu düşünürseniz oluşabilecek arızlar ile ticari veya kişisel zararlarınızdan dolayı kendileri sorumlu değil, aramızda kaçımız Gmail’in kullanım şartlarını okudu merak ediyorum.

Bu durm ile ilgili Gmail resmi blogunda veya Google’ın blogunda açıklama yapacaklardır.

Techcrunch: Trouble In The Clouds: Gmail Turns Into Gfail

gerçekten çok kötü bir durum.
ulaşamadığımda şok olmuştum..

arkadaşlar daha önce wolkancada da bahsedildiği üzere gmail maillerimizin yedeğini alabilmek için http://gmail-backup.com/ sayfasını hazırlamış. bu demek oluyor ki o çok güvendiğimiz gmail'in hesabımıza bir gün ulaşamama riskinin var olduğudur. yani allah yapısı değil ki bu ömür boyu sorunsuz servis sağlayabileceğinin garantisini versinler 🙂

bir insan vucudunu düşünün ; birde bu vucuttaki organları

biri bozuk olursa sistem çöker.
yani ölür.
benim gmail hesaplarıma bişey olursa benim için net hayatı biter yani ölür 🙂

acıkcası msn adresim passport.com uzantılı. microsofta ait tek var olan hesabım 🙂

tüm yazışmalarım gmail ile gmail kapanırsa internet ile ilişiğimi keserim manası kalmaz 🙂

ben ilyas barışık öğretmenimi çok seviyorum ve 5/c sınıfın dan
ayrılmasını istemiyorum