Kategoriler
Genel

14 Aralık Google kesintisi hakkında

14 Aralık günü Google’a bağlı Gmail, Drive, Youtube vb. hizmetler kesintiye uğradı. Bunun neden olduğunu öğrendik.

14 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 14:00 gibi Google’ın hemen hemen tüm servisleri(Gmail, Drive, Youtube vs.) yaklaşık 1 saat kadar çökmüştü veya erişilememişti. Bunun nedeni ve etkilenen servislerin nasıl etkilendiği konusunda bilgilere ulaştım.

Öncelikle bu kesintinin nedeni Google oAuth kimlik doğrulama servisiydi, dolayısıyla herhangi bir Google hizmetine giriş yapmak veya giriş yapmışken kullanabilmek imkansız hale geldi. Yani kesinti sadece eğer hizmete giriş yapmış iseniz etkiledi. Zaten birçok kullanıcı Youtube’a gizli pencereden girebildi ve bunu Tweetlerde de görmüştük.

Bu kesintide elbette Gmail ve Drive kullanıcılar için en çok sıkıntı yaratan servisler oldu zira bu himzetler sadece hesabına giriş yapmış kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Kaynak: https://status.cloud.google.com/incident/zall/20013

1 saate yakın hayatımızda Google olmadığında bir hayli ses getirdi, peki 1 gün boyunca veya 1 hafta boyunca Google olmasa ne yapardık? Ya da küresel ölçekte internet bir anda gitse neler olurdu?

Evet ilginç sorular var kafamızda ve bu tür kıyamet senaryoları konusunda Hamza Yardımcıoğlu ve Ertan Özyiğit‘i takip etmenizi tavsiye ederim, çok doyurucu içerikler üretiyorlar.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

14 Aralık Google kesintisi hakkında başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.