Firefox geç açılıyor diyenler için ilaç: Firefox Preloader

Esasında benim gibi Firefox'unu sabah açıp akşam kapayanlar için bir problem söz konusu değil. Sorun ilk açılışta Firefox'un açılmasının çok uzun sürmesi. 3 gb ram bulunan Microsoft Windows Vista işletim sistemine sahip oldukça güçlü bir alete sahip olsam da Firefox ilk açılışta çok geç açılıyor, bunun nedeni Firefox'da var olan bazı gerekli bileşenlerin yüklenmesin beklememiz, dikkat ederseniz ilk açılıştan sonra kısayol çubuğundan yeni bir Firefox penceresi açmak istediğiniz de çotank diye hemen bekletmeden açılır.

İşte şimdi bahsedeceğim bir minik uygulama Windows'un başlangıcında Firefox için gerekli bileşenleri hafızaya alıyor ve bizi bu ilk açılış bekletmesinden kurtarıyor, dolaysıyla Firefox'umuz canımız ciğerimiz ilk açılışta hızlı açılmış oluyor.


Firefox Preloader

Bu uygulamanın adı Firefox Preloader.
Bilgisayaramıza şuradan indirip kurmak mümkün, kurulumdan sonra Windows araç çubuğunda minik ikon olarak yerleşiyor göreceksiniz, oradan çeşitli ayarlarına ulaşabilirsiniz.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

bilgisayarın açılışından bahsediyorsan eğer, benim kullanım şeklimde bunun pek önemi yok, bilgisayarın açılışı isterse 5 dakika olsun bana göre firefox un hızlı açılması bilgisayarın açılma hızından önemli.

bu aracı kullanıyorum yazımda da bahsettiğim gibi bu bilgisayarımda 3gb ram mevcut ve bunnun çok minik miktarı ff nin bileşenlerine ayırmışım çok mu (: yaşasın ff.

ben de sabah açıp akşam kapayanlardanım. çok aşırı bekleme zamanı olmuyor normal açarken. 3-4 sn az beklemek için fazladan bir eklenti kurup, genel anlamda yavaşlatmaya gerek yok bence 🙂

firefoxu devamlı kapatıp açan biriyseniz tamamda bu programı ben 2gün bile kullanmadım sildim. firefoxu devamlı açık konumda bekletiyor. crtl+alt+del yaptığımızda firefox işlemler kısmında görünüyor buda bellekte boşuna yer demek oluyor. bence gereksiz

arkadaşlar, firefox u açın, araçlar/eklentiler/yan uygulamalar da gördüklerinizin tamamını tek tek seçerek etkisizleştirin. alın size uçak hızında firefox.

mavi ekrandan kurtulmak için bilgisayarı otomatik olarak başlatalım: başlat / çalıştır / regedit –> hkey_local_machine / system / currentcontrolset / control / crashcontrol / ‘autoreboot’ altındaki değeri sağ tıklayıp ‘1′ yazıyoruz.

windows hızlı açılsın: başlat / çalıştır / regedit –> hkey_local_machine / system / currentcontrolset / control / session manager / memory management / prefetch parametres / ”enable prefetcher” altındaki değeri sağ tıklayıp ‘5′ yazıyoruz.

eyerki internetin %20 artmasını istersenizde sunu yapmanızı tavsiye ederim..

internet hızında %20′lik artış sağlayalım: başlat / çalıştır / gpedit.msc / bilgisayar yapılandırıcısı / yönetim şablonları / ağ / qus paket zamanlayıcısı / ayarlanabilen bant genişliğini sınırla / etkin / bant genişliği: ‘0′ uyguluyoruz ve tamam’a basarak çıkıyoruz…

bilgisarayı kapatırken geç kapanıyor ise bunu 5 sanıye gibi kısa 1 süre ye almak isteyen arkadaşlar için ise sunu önere bılırım. bu arada güncelleme vb…. bunların kapanırken yuklendıgınden gec kapanması gıbı sorunların kalkması ve güncellemelerin yuklendıgınden de emın olabılırsınız .. 🙂

windowsu kapatırken hatalardan dolayı kapanmama derdine son verelim:başlat / çalıştır / regedit –> hkey_current_user / control panel /desktop / ‘poweroffactive’ değerine sağ tıklayıp değerine ‘1′ yazıyoruz.

gereksiz servislerden kurtularak performans artışı sağlayalım:
başlat/ çalıştır / services.msc –> karşınıza bilgisayarda kullanılan tümhizmetler çıkacaktır. listede de yer alan gereksiz hizmetlerinkapatılması sisteminiz için olumlu sonuçlar yaratacaktır.

a- dhpc işlemcisi: eğer bilgisayarınız her açılışta otomatik olarak ip almıyorsa kapatabilirsiniz.

b- dns işlemcisi: yerel ağınızda dns sunucusu yoksa kapatabilirsiniz.

c- ati& nwidia driver help services: eğer üreticilerin yardım servisine gerek duymuyorsanız kapatmanızda her hangibir problem bulunmuyor.

d- görev zamanlayıcısı: görev zamanlayıcısı kullanmayanların hemen kapatmaları gereken uygulamalar arasında.

e- kablosuz sıfır yapılandırma: kablosuz ağlarla her hangibir bağınız bulunmuyorsa kapatabilirsiniz.

f- taşınabilir ortam seri no: portatif müzikçalar ile alakalı olan bir hizmet bu. yani gereksiz diyebiliriz portatif müzikçalar sahibi olmayanlar için.

g- terminal hizmetleri: bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlanmıyorsa kapatın gitsin.

h- hata bildirim hizmeti: benim gibi hatalardan yıldıysanız kapatabilirsiniz.

k- otomatik güncelleştirme: windows bildiğiniz üzere yama konusunda hiç boş durmuyor. böyle olunca da sıkıldıysanız kapatmanızda bir mahsur yok.