Kategoriler
Internet Medya

Dünyayı değiştiren 15 internet adresi

İnternet hayatımızı hatta, dünyayı değiştiriyor. Son 10 yılda dünyayı değiştiren 15 site belirlenmiş. Çok yerde haberi geçti ben de yazmadan edemedim.

 1. eBay.com : 1995’te kuruldu ve 168 milyon kullanıcısı var. Müzayede yapılıyor, silahtan hayvana kadar her şey satılıyor.
 2. wikipedia.com : 2001'de kurulan siteyi 912 bin kişi ziyaret ediyor. Site bedava ansiklopedi hizmeti veriyor. Edit edilmek üzere herkesin yazı göndermesi serbest.
 3. napster.com : 1999’da kurulan siteye 500 bin kişi üye. Yasadışı şekilde müzik paylaşımı yapan site, müzik şirketlerinin tepkisini çekiyor. 2001'de kapatıldı, sonra üyelik sistemi geliştirerek yeniden açıldı.
 4. youtube.com : Video paylaşımı hizmeti verilen site 2005 yılında kuruldu. Günde yaklaşık 100 milyon kişi sitede klip izliyor.
 5. blogger.com : 1999 yılında kurulan sitenin 18.5 milyon ziyaretçisi var. İnsanlar günlüklerini ve makalelelerini yayınlıyor.
 6. riendsunited.com : 1999’da kuruldu. 15 milyon kullanıcısı olan site eski okul arkadaşlarını yeniden bir araya getiriyor.
 7. drudgereport.com : 1994’te kurulan haber sitesi her gün 8-10 milyon sayfa görüntülüyor. 1998'de Monica Lewinsky skandalını flash haber olarak duyurdu.
 8. myspace.com : 2003’te kurulan sitenin 100 milyon kullanıcısı var. Kendi sayfanızı yaratarak insanlarla buluşabiliyorsunuz.
 9. amazon.com : 1994’te kurulan sitenin 250 ülkeden 35 milyondan fazla müşterisi var. Sitede kitap, CD, DVD satışı yapılıyor.
 10. slashdot.org : Rob Malda'nın 1997'de kurduğu siteye ayda 5.5 milyon kişi giriş yapıyor. Site teknoloji haberleri veriyor. Ayrıca, geniş bir forum alanı bulunuyor.
 11. salon.com : 1995’te hizmete giren sitenin her ay 3.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Sitede her türlü konuda makaleler var.
 12. craigslist.org : 1995’te kurulan sitede her ay 4 milyar sayfa görülenebiliyor. Büyük şehirde yaşayanlar için ücretsiz seri ilan, emlak ve bilgi forum hizmeti veriyor.
 13. google.com : Üniversite tezi olarak Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998'de kurulan siteyi her gün 1 milyar kişi ziyaret ediyor. Son olarak Oxford İngilizce sözlüğüne bile giren google, arama ve medya alanında devrim yarattı.
 14. yahoo.com : 1994’te kurulan sitenin 400 milyon kullanıcısı var. Site e-mail, arama ve medya alanında hizmet veriyor.
 15. easyjet.com : 1995’te kurulan site geçen yıl 30 milyon yolcuya hizmet verdi. Site ucuza uçak bileti satıyor.

16. sırada da wolkanca.com olsun 🙂

tabii ki bu siteler dünyayı değiştiren siteler olarak belirtilmiş ama daha çok avrupa ve amerika insanı düşünülerek söylenmiş gibi görünüyor zira listedeki bir iki siteyi ben bile ilk defa duydum ve örneğin easyjet benim ve blogumu okuyan muhtemelen tüm okurların hayatında hiç bir şey değiştirmediği kesin. Yani kısaca bu liste gelişmişlik seviyesi yüksek ülkelerdeki insanların yaşamında çoğu şeyi değiştirmiş bizimle pek bir alakası yok gibi.

Eski wolkanca.com’da Dünyayı değiştiren 15 internet adresi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Dünyayı değiştiren 15 internet adresi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

tamam 17 morfikirler olsun 🙂
az uyurum 5 saat geri kalan zamanlar çalışıyorum.

wolkanca sen bu hızla gidersen ilk sırayı kabarsın 🙂 gerçekten blog gün geçtikçe içerik açısından dahada doyumsuzlaşıyor 🙂 …16 yerleşmen acımasızlık bence..

bunu top list olarak yapmışlarsa google bence bir numara.
ne diyoruz, hadi hep birlikte.
i love googleeee.

😳 😶 😐 😈 😡 🙁 😮 🙄 alın size spleak ın arkadaşının msn adresi gamesbot@botmetro.net 😳 😶 😐 😈 😡 🙁 😮 🙄