Kategoriler
SEO

Google SPAM Algoritma Güncellemesi Yayımladı

Google, 19 Ekim 2022’de spam ile ilgili bir algoritma güncellemesinin kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Google, spam ile mücadeleyi hedefleyen bir algoritma güncellemesinin dünya çapında ve tüm dillerde arama sonuçlarına yayıldığını doğruladı.

Google, Ekim 2022 spam güncellemesinin kullanıma sunulmasının bir hafta kadar süreceğini tahmin ediyor.

Google’ın arama spam’lerini algılamaya yönelik otomatik sistemleri sürekli olarak çalışıyor olsa da, zaman zaman bunların işleyişinde dikkate değer iyileştirmeler yapıyoruz. Bunu yaptığımızda, buna bir spam güncellemesi diyoruz ve gerçekleştiğinde Google Arama sıralama güncellemeleri listemizde paylaşıyoruz.

Örneğin, SpamBrain bizim AI tabanlı spam önleme sistemimizdir. Zaman zaman, spam’leri tespit etmede daha iyi hale getirmek ve yeni spam türlerini yakalamasına yardımcı olmak için bu sistemi iyileştiriyoruz.

Bir spam güncellemesinden sonra bir değişiklik gören siteler, bunlara uyduklarından emin olmak için spam politikalarımızı incelemelidir. Politikalarımızı ihlal eden siteler, sonuçlarda daha alt sıralarda yer alabilir veya sonuçlarda hiç görünmeyebilir. Otomatik sistemlerimiz, sitenin spam politikalarımıza uyduğunu aylarca öğrenirse, değişiklik yapmak sitenin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Google Arama spam güncellemeleri ve siteniz – https://developers.google.com/search/updates/spam-updates

Geçen yılın bağlantı spam güncellemesi gibi belirli spam türlerini hedefledikleri durumlar dışında, spam güncellemeleriyle ilgili kesin ayrıntılar nadiren sağlanır.

Google, arama sonuçlarının kalitesini korumak için düzenli olarak spam güncellemeleri yayınlar. Spam güncellemeleri, arama sonuçlarında spam’i algılamak için sürekli olarak arka planda çalışan Google’ın otomatik sistemlerini iyileştirmek için tasarlanmıştır.

Daha önce Google Web Yöneticisi Yönergeleri olarak bilinen Google Arama Temelleri’ni takip ediyorsanız, Ekim 2022 spam güncellemesiyle ilgili olarak muhtemelen çok fazla endişelenmenize gerek yok.

Google’ın tanımına göre, bilmeden spam’den suçlu olmak zordur. Google’ın nelerin spam olarak kabul ettiği konusunda katı bir tanımı vardır ve öncelikle kullanıcıları kişisel bilgi sağlamaya veya kötü amaçlı yazılım yüklemeye kandıran düşük kaliteli siteleri içerir.

İstenmeyen posta güncellemeleri, aynı zamanda, yüksek düzeyde alakalı sayfalar gibi davranarak arama sonuçlarında sıralamaya girmeye çalışan web’deki kimlik avı dolandırıcılıklarını ve diğer kötü niyetli kişileri de hedefler.

Çok az değer katan ince içeriğe sahip web sayfaları spam olarak kabul edilebilir, ancak bunlar Google’ın spam tanımını karşılamaz. İnce içeriğin Google’ın yararlı içerik algoritması tarafından etkilenme olasılığı daha yüksektir .

Google’ın neyi spam olarak tanımladığından emin değilseniz, yeni Google Search Essentials’ı incelemeye değer.

Bununla birlikte, Google’ın Search Essentials’ını takip eden siteler bile saldırıya uğramış spam’a karşı savunmasızdır. Bir site yeterince güvenli değilse, kullanıcılara farkında olmadan spam sunuyor olabilir.

Ekim 2022 spam güncellemesinden sonra siteniz aniden sıralamada düşerse, sitenizin güvenliğini incelemek ve olası bir saldırının belirtilerini aramak akıllıca olacaktır.

Bir site bir spam güncellemesine maruz kaldığında, içeriği ya arama sonuçlarında düşürülür ya da Google’ın dizininden kaldırılır.

Google, web sitesinin Google’ın spam politikalarına uymak için gerekli değişiklikleri yapması koşuluyla, bir spam güncellemesinin olumsuz etkisinden kurtulmanın aylar alabileceğini söylüyor.