Kategoriler
Internet

Dot.tk geldi

Bu sabah Nişantaşı Sofa otelde düzenlenen basın toplantısında Dot.Tk yöneticileri Türkiye için sunacakları hizmetler hakkında konuştular ve basın, sektör çalışanlarının, bloggerların sorularını yanıtladılar.
Düzenlenen toplantıda basın bülteni ve birer usb hafıza kartı da dağıtıldı, usb hafıza kartlarının içinde ayrıca özel promosyon ile .tk domain isimleri de hediye edildi. Bunun yanında toplantı sonrası açık büfe bir ikram da sunuldu.

Toplantıda aldığım ufak tefek notlar;
TK ismi güney pasifik de bir adalar grubunun adıymış, ismi Tokelau.
Dünyada 65 milyon tescillenmiş alan adı var olduğu söylendi.
Dünyada 250 farklı alan uzantısı mevcutmuş (com, org, net, tk, vs.).
.tk olarak tescil edilmiş 2 milyon alan adı varmış.
.tk alan adında Türkçe karakterler(uluslararası karakterler, Çince, Türkçe vs.) kullanılabilecekmiş, örneğin köfteci.tk.
.tk alan adı Türkiye’den kredi kartı ile güvenle alınabilirmiş, Türkiye’den bankalarla çalışıyorlar.
.tk alan adı ticari kuruluşların başvurması durumunda kendi adlarını güven altına alabilirlermiş, bu konuda sıkı politikaları varmış.

dot tk

Ayrıca bu gün itibarı ile dot.tk Türkiye sitesi açıldı. Yöneticiler çok sıcak insanlardı, minik bir Türk bloggerları sohbeti yaptık, iletişim adreslerimizi verdik, Berke ile birlikte, belki beraber yapabileceğimiz organizasyonlar olabilir diye.
Tercüman ablamız günün kadınıydı, çok hoş ve sempatik bir kadındı.
Türkiye’de bir temsilcilikleri var, kartlarını aldım. Dediklerine göre 24 saat arayabilir ve Türkçe iletişimde bulunabilirmişiz.

Basın bültenini aşağıdan okuyabilirsiniz;

dot_tk_yoneticileri_1

dot-tk2

BASIN BÜLTENİ
Türkiye’ye özel alan adları geliyor
İnternette alan adı kaydı yapan Dot TK, Türkiye pazarına girdi. “TürK İnternet Adresi” olmayı hedefleyen firma, sunacağı yeni Türkçe alan adlarıyla, Türk internet sektöründe büyük bir yeniliğe imza atacak.
Yenilikçi alan adı kayıt bürosu Dot TK, Türkiye pazarına girdi. İstanbul’da bir ofis açan firma, hızlı, kolay ve uygun maliyetli Türkçe alan adı kayıtları yaparak, sektörde büyük bir yeniliğe imza atacak.
Bilindiği gibi, web sitesi ve e-posta adresleri, alan adlarıyla tanınıyor. Herkes .COM ve .ORG gibi jenerik alan adı uzantılarını biliyor. Dot TK, Türkiye pazarı için yeni bir uzantı sunuyor: .TK.
Dot TK, bu yeni alan adlarının, hem Türkiye pazarı, hem de Türk halkı için önemli ve olumlu etkisi olacağını tahmin ediyor. Dot TK CEO’su Joost Zuurbier, konu hakkında şunları söylüyor: “Sunulan yararlar ortadadır. Dot TK, açıkça TürK alan adını temsil ediyor. Halkın kolayca hatırlayabileceği açık ve basit bir web adresi, hem müşteri, hem de web sitesi sahibi açısından gerçek bir avantaj.”
Pek çok sektör uzmanı, Türkiye’deki diğer yerel alan adı kayıt sistemlerinin çok bürokratik, yavaş ve karmaşık olduğunu kabul ediyor. Dot TK ile, şirketlerin herhangi bir sicil belgesi ya da vergi bilgisi sunması gerekmiyor. .TK alan adı, herkes tarafından birkaç saniyede alınabiliyor ve .COM.TR için ödenen ücretin dörtte birine mal oluyor.
Dot TK İş Geliştirme Müdürü Matt Kelly, Türkçe kayıtların her zaman kolay olmadığını söyleyerek şunları kaydediyor: “20 farklı .TR türünün bulunması ve bu alan adlarını kaydettirme sürecinin son derece zahmetli olması nedeniyle, pek çok Türk şirketi, Türkçe alan adı almanın çok zor olduğunu düşünüyor. Dot TK ile, alan adlarının bulunabilirliği konusunda hiçbir kısıtlama olmayacak ve mevcut Türkçe alan adı pazarındaki bürokrasi hiçbir şekilde yaşanmayacak. Bu durum, hiç kuşkusuz, Türkiye’de web sitesi sahibi olanların ilgisini çekiyor; çünkü, form doldurmak yerine müşterilerini etkilemek için harcayabilecekleri değerli zamanları kendilerine kalıyor.”
Türk internet pazarı hızla büyüyor. Bu pazarda, halihazırda 16 milyonu aşkın online kullanıcı bulunuyor. Dot TK, kendini dünya sahnesinde önemli bir güç olarak konumlandırmaya çalışan Türkiye için, açık ve erişilebilir bir internet kimliği sunmayı amaçlıyor. Alan adları, www.dot.tk adresinin yanı sıra Türkiye’deki pek çok İnternet Servis Sağlayıcıya ya da Web Hosting (Barındırma) Sağlayıcıya kaydettirilebiliyor.
Contact press: Marjinal PR
Serpil Guzel Un Tel: +90 (212) 219 29 71
E-mail: serpilg@marjinal.com.tr
www.dot.tk

Özel bir girişim olan Dot TK Kayıt Bürosu’nun merkezi Amsterdam’da (Hollanda) bulunmaktadır. Firmanın İstanbul, Londra (İngiltere) ve Douglas’ta (Man Adası) ofisleri vardır. Dot TK, yönetim ekibi, deneyimli personeli ve her ülkedeki çokyedekli omurgaları ile, milyonlarca kayıt tutabilmektedir.

Basın bülteni .pdf formatında indir.