Kategoriler
Internet

Youtube bu sefer ip bazlı engelli

Evet daha önceki engellemelerde Opendns ve farklı yöntemlerle Türk Telekom tarafından engellenen / sansürlenen sitelerie girebiliyordu çünkü bu engellemeler alan adı üzerine oluyordu. Bu son Youtube engellemesi ve bundan sonraki engellemeler öyle görünüyor ki hem alan adı üzerine hem de ip bazlı olacak. Dolayısıyla Türk internet kullanıcılarının engellenen sitelere girmesi oldukça zor.

Geçen ay yine kısmi engelleme yapılmıştı, Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk ve Büyükanıt’a hakaret içerdiği gerekçesiyle Youtube’da yayınlanan 6 videoya erişimin engellenmesine karar vermişti.

Bu gidiş hiç iyi bir gidiş değil, bu engellemeler ile dolaylı olarak ülkenin itibarı zedeleniyor, Çin ve İran gibi hatta da beter bir izlenim veriliyor dünyaya. Sağ duyulu, önün gören siyasilerin ve yöneticilerin bu aptalca uygulamalar yerine daha akıllıca yapılacak şeyler olduğunu anlamalarını umuyoruz.
Ülkemizde Youtube harici halen engelli olan sanıyorum 10 a yakın internet sitesi var, bunlardan ilk aklıma gelen WordPress.Com, Geocities.Com. WordPress.Com’un halen engelli olması büyük bir saçmalık, çok şükür ki WordPress engeli şu anda ip bazlı değil ve Open Dns gibi uygulamalar ile bu engeli aşabiliyoruz.

Youtube Sansür
Daha önceki benzer sansür yazılarımda yazdığım gibi, “Komple interneti kapatın Akp hükümeti, hem siz hem biz bırakalım bu işleri, pazarda domates satalım” “Yaşasın Sansür!”,

Kullanıcıları tarafından eklenen videolar yüzünden başı bir türlü dertten kurtulmayan video paylaşım sitesi Youtube’ ye bir engelde Pakistan hükümetinden geldi. YouTube’ da yayınlanan İslam aleyhtarı görüntüler yüzünden Pakistan hükümeti bu kararı aldığını açıkladı.

Bir hükümet sözcüsü, YouTube’ da İslam’ a hakaret içeren görüntülere yer verildiğini, bu yüzden siteye erişimi ‘ikinci emre kadar’ engellemeyi kararlaştırdıklarını açıkladı. Hükümet sözcüsü, ülkedeki diğer servis sağlayıcılarından da aynı şeyi yapmalarını istedi. Sitenin Hz. Muhammed’e hakaret içeren bazı videoları yayımladığı için yasaklandığı aktarıldı.

YouTube bunu daha önce birçok kez yaptı

Üyelerinin eklediği videoları çok iyi bir şekilde denetlemeyen ve daha önce de İslami değerlerimize karşı çeşitli videoların yayımlanmasını engellemeyerek tüm İslam aleminin tepkisini çeken YouTube’ un bu videoların gündeme gelmesinden sonra ne yapacağı merakla bekleniyor.

Danimarka’da bazı gazetelerin 2005 Eylül’ünde yayınladığı karikatürleri protesto gösterilerinde Pakistan’da 5 kişi hayatını kaybetmişti. Müslümanları rencide eden karikatürleri çizenlerden birine saldırı planının ortaya çıkarılmasının ardından ülkede çok sayıda gazete, protesto için karikatürleri yeniden yayımlamıştı.
Habertürk

Erişim Yasakları

Son olarak SDN’nin hazırladığı videoları izleyerek Dns değişikliği işe yaramayan bu tür ip bazlı site engellemeleri nasıl aşabileceğimizi öğrenebiliriz;
Internet explorer da yasağı delmek için izleyin: [via]
Firefox yasağı delmek için izleyin: [via]