Kategoriler
Gündem Internet

Youtube bu sefer ip bazlı engelli

Evet daha önceki engellemelerde Opendns ve farklı yöntemlerle Türk Telekom tarafından engellenen / sansürlenen sitelerie girebiliyordu çünkü bu engellemeler alan adı üzerine oluyordu. Bu son Youtube engellemesi ve bundan sonraki engellemeler öyle görünüyor ki hem alan adı üzerine hem de ip bazlı olacak. Dolayısıyla Türk internet kullanıcılarının engellenen sitelere girmesi oldukça zor.

Geçen ay yine kısmi engelleme yapılmıştı, Bursa 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Atatürk ve Büyükanıt'a hakaret içerdiği gerekçesiyle Youtube'da yayınlanan 6 videoya erişimin engellenmesine karar vermişti.

Bu gidiş hiç iyi bir gidiş değil, bu engellemeler ile dolaylı olarak ülkenin itibarı zedeleniyor, Çin ve İran gibi hatta da beter bir izlenim veriliyor dünyaya. Sağ duyulu, önün gören siyasilerin ve yöneticilerin bu aptalca uygulamalar yerine daha akıllıca yapılacak şeyler olduğunu anlamalarını umuyoruz.
Ülkemizde Youtube harici halen engelli olan sanıyorum 10 a yakın internet sitesi var, bunlardan ilk aklıma gelen WordPress.Com, Geocities.Com. WordPress.Com'un halen engelli olması büyük bir saçmalık, çok şükür ki WordPress engeli şu anda ip bazlı değil ve Open Dns gibi uygulamalar ile bu engeli aşabiliyoruz.

Youtube Sansür
Daha önceki benzer sansür yazılarımda yazdığım gibi, "Komple interneti kapatın Akp hükümeti, hem siz hem biz bırakalım bu işleri, pazarda domates satalım" "Yaşasın Sansür!",

Kullanıcıları tarafından eklenen videolar yüzünden başı bir türlü dertten kurtulmayan video paylaşım sitesi Youtube' ye bir engelde Pakistan hükümetinden geldi. YouTube' da yayınlanan İslam aleyhtarı görüntüler yüzünden Pakistan hükümeti bu kararı aldığını açıkladı.

Bir hükümet sözcüsü, YouTube' da İslam' a hakaret içeren görüntülere yer verildiğini, bu yüzden siteye erişimi ‘ikinci emre kadar' engellemeyi kararlaştırdıklarını açıkladı. Hükümet sözcüsü, ülkedeki diğer servis sağlayıcılarından da aynı şeyi yapmalarını istedi. Sitenin Hz. Muhammed'e hakaret içeren bazı videoları yayımladığı için yasaklandığı aktarıldı.

YouTube bunu daha önce birçok kez yaptı

Üyelerinin eklediği videoları çok iyi bir şekilde denetlemeyen ve daha önce de İslami değerlerimize karşı çeşitli videoların yayımlanmasını engellemeyerek tüm İslam aleminin tepkisini çeken YouTube' un bu videoların gündeme gelmesinden sonra ne yapacağı merakla bekleniyor.

Danimarka'da bazı gazetelerin 2005 Eylül'ünde yayınladığı karikatürleri protesto gösterilerinde Pakistan'da 5 kişi hayatını kaybetmişti. Müslümanları rencide eden karikatürleri çizenlerden birine saldırı planının ortaya çıkarılmasının ardından ülkede çok sayıda gazete, protesto için karikatürleri yeniden yayımlamıştı.
Habertürk

Erişim Yasakları

Son olarak SDN'nin hazırladığı videoları izleyerek Dns değişikliği işe yaramayan bu tür ip bazlı site engellemeleri nasıl aşabileceğimizi öğrenebiliriz;
Internet explorer da yasağı delmek için izleyin: [via]
Firefox yasağı delmek için izleyin: [via]

Eski wolkanca.com’da Youtube bu sefer ip bazlı engelli veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Youtube bu sefer ip bazlı engelli için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

30 flag olayı işe yaramıyor mu?
gazetelerin web sitelerinde kapatılma haberinin altında öyle yorumlar varki evlere şenlik, youtube yorumlarını aratmıyor. sadece orjinal küfürler eksik;
"ohh iyi olmuş, koymasalarmış"
"türkiye hukuk devletidir, herkes saygılı olacak"
youtube dan indirdiği videoları çevirip kendi videoları gibi yayınlayan hürriyet bile;
"youtube the end !" diye başlık atmış… yazık

30 flagı işte biri anlatmalı ben geçen mail attım telekoma ama spam a düşmüş sanırım alamamışlar.

30 kişi yok mu lan tanıdığınız dedim 😀

hay ben bu yargının kanunun mahkemenin yargıcın kitabın hukukun yasakçı zihniyetin bu videoları yapanların ta orasına koyimm

oh beeeeeee

artik youtube yasagi haberi yazmamaya kararverdim.o kadar cok kapaniyorki. blogumda sadece youtube kapandi yazisi var gibime gelmeye basladi.2 gunde bir youtube kapandi yazmaktan biktim hele wordpress den hic bahsetmeyeyim. nokta nokta nokta diyecegim.dilim el vermiyoo

çok enteresan bir konuma yerleşti bu internet yaw. herhangi bir şeyden, birileri yarar sağlarken birileri zarar…aynı ekosistem gibi 🙂 ekosistem hala var ama..?!?!?

"haklıyken mağdur olmayı nasıl becerirsiniz?" diye sorsalar işte böyle derdim…
yazık, çok yazık!!!

anlamadığım bir şey var adamlar koyuyor videoyu bize yasak geliyor bu nasıl manyaklık

arkadaşlar youtube a girmek zor değil ki,, internet seçeneklerinden baglantı sekmesınde yerel ag baglantılarından proxy ayarlarına giriosunuz,, orada adrese 165.228.132.11 adresini yazıosunuz,,b.nok. kısmına da 80 yazarsanız açılacaktır.. bu yöntem için başka ip adresleri de bulabilirsiniz,, benim kullandığım bu.. kolay gelsin…

asfgh. nin dediği geçerli denedim şu an girebiliyorum
çok teşekkürler paylaşımın için sağol kardeşş

arkadsim gururlu olun sen grip youtubede abuk sabuk 2 tane video izlicen diye ulkenin itibarini zedeleyemz yoneticiler. savcidan girmis hukumetten cikmissiniz kapatilmasi iyi oldu cunku youtube reklam gelirlerinin %15 i ne yakinin trden alio google dahil. butarz bir ambargo kendilerine gelmelerini saglar

shared host sistemi ile yani hosting sistemi ile yayın yapan sisitemlerde ıp yi engelleyemezler çünkü ip ile birlikte dolaylı olarak o sunucuda / ip ye bağlı bulunan bütün siteleri de engellemiş olurlar..

bu seçenek sadece hostunu kendi serverleri üzerinden yapan sistemler için geçerli olur

google gibi
microsoft gibi
youtube gibi
digg gibi… vs vs vs

ya ne zaman bitecek bu ızdırap cok merak ediyorum allahın cezaları sagoya havale ediyorum topunuz 😀