Kategoriler
Kodlama

Yazı tipleri indirmek için 15 web sitesi (Ücretsiz)

Bir web tasarımcısı iseniz bilgisayarınızda yüklü fontlarla yetinmemelisiniz, işte ücretsiz yazı tipi indirebileceğiniz 15 web sitesi.

Yazı tipi bir web sitesinin konuştuğu dil ve tonudur, eğer çok süslü ise okuyucular okumakta zorlanabilir, eğer çok düz ise okuyucu ile sıcak iletişimde bulunamayabilir. Dijital veya basılı projeniz için doğru yazı tipini seçmek, bir renk veya düzen seçmek kadar son derece önemli ve etkilidir.

Gerçek bir tasarımcı, gördüğü ilk yazı tipine veya bilgisayarına ne yüklüyse asla yetinmeyendir. Bir profesyonel olarak, doğru olana karar vermek için 4 ila 5 farklı yazı tipini denemeyi düşünmelisiniz. Burada, indirmek için binlerce ücretsiz yazı tipi bulabileceğiniz web sitelerinin bir listesini oluşturdum.

15 ücretsiz font kaynağı

Font Squirrel

Font Squirrel, ücretsiz yazı tiplerini indirmek için tanınmış web sitelerinden biridir. Çok büyük bir yazı tipi koleksiyonları var. Bu sitede yer alan yazı tiplerinin neredeyse tamamı ticari kullanım için ücretsizdir, ancak yine de belirli yazı tipiyle ilgili bir lisans belgesini okumanız önerilir. Ücretsiz yazı tiplerinin yanı sıra, Yazı Tipi Tanımlayıcı adlı harika bir ücretsiz araca sahiptirler. Bulmak istediğiniz yazı tiplerini içeren bir görüntü yüklemeniz yeterlidir ve bu yazı tiplerini Font Squirrel veritabanında bulmak en iyisidir.

Google Fonts

Birisi ücretsiz yazı tiplerini nerede bulacağını sorduğunda aklımıza gelen ilk yer Google Yazı Tipleri oluyor. Google Yazı Tipleri, web ve grafik tasarımcıları arasında oldukça popülerdir. Bu teknoloji devinin sizin için açık kaynaklı bir yazı tipi kitaplığı var. Bu ücretsiz yazı tiplerini her projede kullanabilirsiniz – basılı veya dijital, ticari veya ticari olmayan.

Behance

Behance, Adobe’ye ait bir sosyal medya platformudur ve dünyanın her yerinden yetenekli sanatçıların yaratıcı çalışmalarını sergiler. Behance üyeleri, birbirlerinin profillerini takip edebilir ve yaratıcı projelerini kayıtlı ve kayıtsız kullanıcılar tarafından beğenilmek üzere yükleyebilir. Ücretsiz yazı tiplerini bulmak için biraz derine inmeniz gerekebilir, ancak bana güvenin onlara sahipler. Baskınızda veya dijital platformunuzda kullanılabilecek güzel bir yazı tipi koleksiyonuna sahiptirler.

FontSpace

2.900’den fazla tasarımcıdan oluşan bir topluluk tarafından yüklenen 71.000’den fazla ücretsiz yazı tipiyle FontSpace, projeleriniz için güzel yazı tipleri bulmak için meşru bir kaynaktır. Ticari projelerinizde özgürce kullanılabilecek 15.000’den fazla yazı tipi sunarlar. Bu tasarımcı merkezli web sitesi, kütüphanesini yeni ve benzersiz yazı tipleriyle neredeyse her gün günceller.

DaFont

Web sitesi iyi tasarlanmış olmayabilir, ancak DaFont 53.000’den fazla harika yazı tipinden oluşan zengin bir koleksiyon sunar. Bu topluluk odaklı yazı tipi platformu, ticari ve ticari olmayan projelerde kullanılmaya hazır güzel yazı tipleri sağlar. Tüm yazı tipleri belirli bir yazarın mülkiyetindedir, bu nedenle kullanmadan önce lisans koşullarını gözden geçirmek sizi yasal işlemlerden kurtaracaktır.

Abstract Fonts

Abstract Fonts, dünyanın her yerinden tasarımcıların düzenli olarak binlerce ücretsiz yazı tipi yayınladıkları topluluk odaklı bir başka yazı tipi web sitesidir. Öne çıkan yazı tiplerinden bazıları, basılı veya dijital, ticari veya ticari olmayan projelerinizde indirmek ve kullanmak için ücretsizdir.

FontStruct

FontStruct, hızlı bir şekilde özelleştirilmiş yazı tipleri oluşturmak için ücretsiz bir çevrimiçi yazı tipi oluşturma aracıdır. FontStructor düzenleyiciyi kullanarak farklı geometrik şekillerle kendi FontStructions’ınızı oluşturabilirsiniz. Diğer binlerce yaratıcı tasarımcı tarafından oluşturulan yazı tiplerine göz atabilir ve beraberindeki lisans iznine göre bunları ticari veya ticari olmayan projelerinizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

1001 Fonts

1001Font.com’da, adını okuyarak varsayımlar yaparak yazı tiplerinin çeşitliliğinin olmadığını varsaymayın. Bu yazı tipi web sitesi 10.000 ücretsiz yazı tipi içerir. Yazı tiplerinin çoğu ücretsiz yazılımdır, ancak bunları tek bir pakette indirmek istiyorsanız, bunu 19.95 dolara yapabilir ve 10.000 stilist yazı tipinin tamamını kişisel bilgisayar koleksiyonunuza tek bir tıklamayla ekleyebilirsiniz.

Smashing Magazine

Smashing dergisi harika bir tasarım kaynağıdır, tasarımcılar topluluğu için bir yayınevi, web ve grafik tasarımcıları için profesyonelce oluşturulmuş ücretsiz yazı tiplerinin küratörlü bir listesine sahiptir. Yetenekli tasarımcılar çalışmalarını, kontrol etmeye değer bu açık kaynaklı yazı tipi kitaplığında düzenli olarak yayınlar.

Font Fabric

Bir mezuniyet projesinden önde gelen bir tipografi web sitesine kadar, Font Fabric kurucularının başarılı bir yolculuğunu anlatıyor. Bu yazı tipi platformu, profesyonellere, serbest çalışanlara, öğrencilere ve önde gelen işletmelerden bazılarına on yıldan fazla bir süredir hizmet vermektedir. Özellikle Kiril alfabesinde çok sayıda ücretsiz yazı tipi koleksiyonuna sahipler.

Befonts

Yazı Tipleri, kişisel ve ticari projelerinizde kullanmak için ücretsiz olarak seçilmiş yüksek kaliteli ücretsiz yazı tiplerinin bir listesine sahiptir. Veritabanlarını neredeyse her gün güzel betik türleri, profesyonel sans serif yazı tipleri, kaligrafi yazı tipleri, el yazısı yazı tipleri, fırça yazı tipleri, yazı yazı tipleri ve diğer birçok yazı tipi ile güncellerler.

Graphic Design Freebies

Ücretsiz tasarlama materyalleri mi arıyorsunuz? Graphic Design Freebies burada. Yazı tipleri, çizimler, modeller ve şablonlar gibi harika ücretsiz grafik tasarım ürünleri için bir ev. Yaratıcı projelerinizde kullanmaya hazır, geniş bir profesyonel görünümlü ücretsiz yazı tipi koleksiyonuna sahiptir.

Awwwards

Awwwards, her tasarım projesi için tamamlayıcı tipografiye sahip bir web sitesidir. Web sitesi, dünyanın dört bir yanındaki tasarım profesyonelleri için ilham bulmak, bilgi vermek ve yaratıcı toplulukla deneyimleri paylaşmak için oluşturulmuştur. Platform, kişisel ve ticari kullanım için en iyi kalitede ücretsiz yazı tipi ve tipografi sunar.

The League of Movable Type

League of Movable Type, tipografi öğrenmek isteyen ve sahaya başlamak için denemek için ücretsiz yazı tipleri arayan yazı tasarımcıları olmak isteyenlere ücretsiz yazı tipleri sağlamak için bir devrim olarak başladı. Bugün web sitesi büyük bir açık kaynak yazı tipi kaynağıdır ve yüzlerce yazım uzmanı tarafından tasarlanan ve yayınlanan binlerce yazı tipi sunar.

Urban Fonts

Minimalist bir arayüze sahip Urban Fonts web sitesi, projenizde hemen kullanmak için 8.000’den fazla ücretsiz yazı tipi sunar. Neredeyse tüm özellikli yazı tipleri ücretsiz yazılımdır, ancak bazıları paylaşılan yazılım veya bağlantı yazılımıdır, bu nedenle yazı tipi dosyasıyla birlikte verilen kullanım ve lisans belgesini kapsamlı bir şekilde gözden geçirmenizi önerirler.

Benim web projeleri için en sık kullandığım kaynak elbette “Google Fonts”, ancak yakın zamanda Google Font hızlı CDN hizmetinde değişiklikler yaptı ve sanırım bundan sonra web projeleri için fontları kendi sunucusunda barındırmak daha hızlı bir çözüm olacak.

Kolay gelsin!