Kategoriler
Internet

Fotoğraf paylaşımları için alternatif siteler

Fotoğraf paylaşım siteleri her gün çoğalıyor. Türkiye’de en çok tercih edilenler arasında fotokritik, fotokronik, fotofanclub, netfotograf gibi sayfalar var.

Dünya’da da bu tür işleyişe sahip sayfalardan bulmak mümkün. Flickr, Photo.net, Photosig vb. gibi.

Fakat ben kendim için yaptığım bir araştırmada öyle bir fotoğraf paylaşım mekanı buldum ki, tamamen flash ile hazırlanmış ve gerçekten göze mükemmel gelen bir site hazırlamışlar.

Sistemin adı fotologue. Bir Japon sitesi ve yapan her kimse kesinlikle zevkli insanmış.
Siteyi açtığımızda tamamen flash ile hazırlanmış bir sayfayla karşı karşıya geliyoruz. Siteden Sing up tuşuna basarak kayıt yaptırıp işe başlayabiliriz. Üyeliğimizi tamamladıktan sonra sistem site fotologue.jp/isminiz şeklinde bir alan veriyor.(Bkz. Örnek olarak) Bu alanda aylık 20 mb’lik fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Üyeliğimizi felan tamamladıktan sonra fotoğraflarımızı yükleyebiliyoruz. Sistemin artı ve eksi yönleri: Sistem tamamen flash ile hazırlandığından dolayı biraz geç açılması olabiliyor. Bunu da normal karşılamak lazım. Tabi Japon sitesi olduğundan dolayı kullanım dili ikiye ayrılmış. Biz İngilizceyi tercih edeceğiz, Japonca bilenler varsa seçimi bu şekilde yapabilirler 🙂 Artı yönlerine gelecek olursak Her şeyden önce kesinlikle mükemmel bir tasarım yapmışlar. Flashın cazibesini sonuna kadar kullanmışlar. 20 Mb aylık alan vermesi de gayet güzel. Zaten Fotokritik vs. gibi sitelere baktığımızda 3 günde 1 fotoğraf yüklenebiliyordu. Hemen hemen aynı avantajlara geliyor. Yüklediğiniz fotoğraflar hakkında İngilizce bilgiler verirseniz ilgi çekiyor. + olarak dikkatimi çeken hususlardan bir tanesi, pr değeri yüksek kullanıcılar gördüm. 4 ile 5 arasında yaklaşık 10 kullanıcı, profiline baktım. Araştırılarak bu sayı artabilir tabi.

fotologue

Son olarak WordPress’e eklenebiliyor mu onu çözemedim? İncelemeniz sonrasında çözen olursa buraya yazsın bizlerde faydalanırız(her ne kadar wordpressci olmasam da) Umarım hoşunuza giden bir yazı olmuştur.