Kategoriler
Tech

Google E-Tablolarda yinelenen değerleri bulmak

Google E-Tablolar ile yinelenen/kopya/tekrarlanan(birbiri ile aynı olan satır veya sütunları bulup kaldırmak.

Microsoft’un Excel’i yerine çoğu zaman Google E-Tablolar(Google Sheets) kullanıyorum çünkü çoğu zaman daha kullanışlı. Elbette iş ortamında Excel kullanımı yüksek bu yüzden uyum için her zaman Google E-Tablolar dosyasını Excel olarak dışa aktarabiliyorum bu harika.

Burada bir tablo içerisinde yenilenen satır veya sütunları bulup kaldırmayı göstereceğim, bunu yapmak Google E-Tablolar ile çok kolay. Yinelenen(birbirleri ile aynı olan) değerler eposta adresleri olabilir, telefon numaraları veya benzeri büyük dosyalar içerisindeki değerler olabilir ve bu Google E-Tablolar bu konuda harika hatta verileri temizleme noktasında başka öneriler de sunuyor.

Google E-Tablolar “Veri(Data)” menüsünden “Veri Temizliği(Data cleanup)” ilgili araca ulaşabilirsiniz, bu menüde Kopyaları kaldır, Boşlukları kaldır ve Temizleme önerileri şeklide 3 seçenek var, eğer kopya yani yinelenen verileri kaldırmak isterseniz kopyaları kaldır seçeneğine bastığınızda size sonuçları gösterecektir ve isterseniz hepsini aynı anda temizleyebilir yani kopya olanları kaldırabilirsiniz. Daha iyi anlaşılması için aşağı bir ekran görüntüsü bırakıyorum.

Google E-tablolar ekran görüntüsü.
Google E-tablolar ekran görüntüsü.

Hepsi bu kadar, kolay gelsin.