Kategoriler
Kültür Sanat

Çinli filozof Konfüçyüs

Confucius

Konfüçyüs’u bugün (28 Eylül 2009) Google sayesinde daha da iyi tanıdım. Konfüçyüs hakkında wikipedia da yazılanlar dışında da sizleri bilgilendirmek istedim.

Kimdir bu Konfüçyüs?
Konfüçyüs, Çinli filozoftur. Çin tarihinde resmi “din” olarak kabul edilen öğretilerin kurucusu olan Konfüçyüs, M.Ö. 551 yılında, Lu kentinde -şimdiki Shantung eyaletinde- doğdu. M.Ö. 479`da Çiyu-fu`da öldü. Konfüçyüs’ün kendi ve öğrencileriyle yaptığı konuşmaları toplayan Analektler, Çin edebiyatının en önemli 13 klasik eserlerinden biri sayılmaktadır ve dört temel kavramı içerir.

    Peki öğretileri nedir?

  • Anaya-Babaya saygı
  • İnsancıllık / Merhametlilik
  • Adalet
  • Yazıtlar / Ayinler

Konfüçyüs’e göre, “Yüce” insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerçeği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs’e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak, insanların mevki durumuna göre ayırım yapmadan, herkese açık olmalıdır.

Ana-Babaya saygı ve büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Erdemlere ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca, alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir.

Son olarak şunu da belirtmek gerekiyor arkadaşlar Konfüçyüs bir din adamı değil, bir felsefecidir.