Kategoriler
Düşünce

Paypal hakkında

Paypal nedir, dünyada kaç ülkede faal, kaç ülkede temsilciliği var, ülke ekonomisi için önemi nedir ve eden Türkiye’de kullanılmıyor?

Paypal 1998 yılında Confinity isimli şirket tarafından kuruldu, 2000 yılında Elon Musk’ın kurucusu olduğu x.com ile birleşti, eBay’in 2002 yılında 1,5 milyar dolara satın aldığı ABD merkezli bir ödeme sistemi(FinTech) şirketidir.

Paypal şirketinin 2020 yılı itibariyle 25.000 çalışanı bulunuyor, 2019 yılı istatistiklerine göre 18 milyon dolar civarı yıllık geliri var, Fortune 500 listesinde 204. sıradadır.

Paypal Türkiye’de neden çalışmıyor?

Paypal’in Türkiye’den çekilmesi veya engellenmesinin sebebi BDDK’ya yaptığı başvurunun kabul edilmemesi ve lisans alamaması sonucudur. 6 Haziran 2016 yılından itibaren Türkiye’deki operasyonlarını durdurmuş, Türkiye’den herhangi bir işlem yapılamamaktadır. BDDK’nın lisans vermeme sebebi ise özetle “verilerin Türkiye içerisinde bulunmaması” dır. Yoksa Paypal Türkiye’de vergi vermeyi vb. istekleri karşılamıştır, tek sorun “müşterilerin verilerinin Türkiye içerisinde saklanmıyor olması“dır.

Paypal dünya üzerinde 200’den fazla ülkede çalışmaktadır ve sadece 3 ülkede merkezi vardır, 3 ülke harici başka hiçbir ülkede veri, ofis vs. yoktur. 200 ülke bunu sorun etmemektedir ancak Türkiye bunu sorun edip Paypal’i çalıştırmamaktadır.

Paypal Çinli Baidu şirketi ile yaptığı ortaklıkla Çin’de bile çalışmaktadır ki Çin bu konularda en katı ülke olarak bilinmektedir. Türkiye’de çalışamıyor olması tam anlamıyla saçmalıktan ibarettir ve bu politikanın mantıklı bir nedenini kimse açıkça dile getirmedi.

Türkiye için Paypal alternatifi var mı?

Yok! Paypal’in muadili BDDK’dan lisans alabilen herhangi bir sistem veya muadil Türk girişimi yoktur. Olamaz mı? Olabilir, bir Türk ödeme sistemi Paypal gibi uluslararası nitelikte hizmet sağlayabilir ancak bu şu anda yok ve olacağını da pek sanmıyorum.

Paypal neden önemli?

Paypal’in önemli olmasının nedeni Türkiye içerisinde, uluslararası mal ve hizmet satan insanların ödeme almak için kullandığı uluslararası geçerli ve kullanılan bir ödeme sistemi olmasından kaynaklanıyor. Yani ben İstanbul’da ofsimden dünyanın diğer ucundaki Sidney’deki bir kişi veya kuruma bir web sitesi yapıyorum, parasını da Paypal üzerinden alabiliyoru(d)um. Böylelikle bir anlamda ülkeye döviz girişi sağlanıyordu.

Paypal’i Türkiyeden kullanabilmenin bir yolu var mı?

Yok! Aslında VPN ile veya bir şlekilde Paypal hesabınıza erişebilir ve kullanabilrsiniz ancak ödeme alma veya ödeme yapma gibi işlemleri Türkiye üzerinden yapma imkanınız yok. Yalnızca yurt dışında bir ülkede banka hesabınız varsa sıkıntısız kullanabilirsiniz, bu noktada arama teriminiz “Türkiye dışında banka hesabı açmak” olmalı.

Daha fazla bilgi için: https://www.paypal.com/tr/home

Paypal Türkiye’ye yeniden gelir mi?

Hayır! Türkiye’nin şu anki hükümeti ve politikaları devam ettiği sürece Paypal’in Türkiye’ye dönme imkanı yok. Çünkü ekonomi yönetimi bildiğiniz gibi damat beyin elinde ve politikalarının neticesi pek de hayrımıza olmuyor. 2023’den sonra belki 🙂 Keşke bu işlerin başındakiler, yöneticiler Paypal benzeri internet ortamlarındaki fırsatlardan haberdar olabilseler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr