Kategoriler
Blog

Blog yazarlarına öneriler 2

blogger-logo Daha önce Blog yazmak isteyen arkadaşlara öneriler başlığı altında blog yazarlarına önerilerimi yazmıştım. Şimdi o yazıdan devam edip tavsiyelerimi, önerilerimi yazmaya çalışacağım.
Bir blog açmak istedimizde seçmemiz gereken öncelikli 2 mesele vardır bunlar alan adı (domain name) ve hosting (barındırma) seçimidir. Özellikle hosting seçiminde çok dikkatli olunmalı (bu ücretsiz host veren blog siteleri için geçerli değildir örn: Blogger), zira ağızdan ağıza yayılan Türkiyedeki hosting firmalarına güvenilmez söylentisi aslında tamamen bir geyik değildir, bu söylentiyi haklı çıkaracak bir çok tecrübe yaşadım. Daha önceki makalelerimdede bahsettiğim hosting konusunda seçimimizi yaparken ilk olarak güvenlik daha sonra müşteri memnuniyeti ve özellikle referanslara çok dikkat etmelisiniz. Referanslar o hosting şirketinin aktif çalıştığı firmalardır, güvenlikten kastımda sitenize yapılabilecek hack saldırıları, yedekleme ve diğer güvenlik meseleleridir, diğer konuda iletişimdir. Hosting firması ile iletişimde olmak tıkandığınız, yardıma ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda başvurabileceğiniz bir yer olmasını sağlar buda size bir güven verir blogunuzu yazarken rahat olursunuz. Hosting alırken fiyat meselesi sizin için her zaman öncelik olarak arka sıralarda olmalıdır çünkü vereceğiniz emeğin, zamanın bir anda kaybolmaası hosting alırken kaçtığınız bir kaç kuruştan daha değerlidir. Benim hosting olarak tercihim tescilet.net dir. Tescilet.net Antalya Manavgat’da kurulu bir firmadır ve 2 yıldır iş birliği yapmaktayız. Özellikle blog açmak isteyen kişilere ilk tavsiyem olmuştur, bir WorPress blogu için gerekli olan tüm altyapıyı tescilet.net sağlamaktadır. Eğer bu makalemi okuyup tescilet.net den bir hosting alırsanız firmaya wolkanca ismini vermeniz yeterllidir ayrıca bir hosting paketi satın aldığınızda alan adıda (domain name) size ücretsiz verilmekte.
Öncelikli hususlardan bir diğeri olan alan adı ise tamamen sizin yazacağınız konu ve yaratıcılığınıza kalmış bir şeydir, alan adı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey aklınızdaki alan adını kimseye söylememenizdir çünkü bu konuda fikir hırsızları etrafımızda gezinmekte, bu konuda daha önceki bir yazımdada bahsetmiştim. Alan adını alacağınız firmanın çok önemi yoktur, size en uygun ve kolay yerden temin etmeniz kafidir tavsiyem alan adı ile hosting firmasının aynı yerden alınmasıdır, bu şekilde ileride doğabilecek bazı sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Alan adlarının (com, net, org, biz, info) şu anda yıllık fiyatı 6 – 7usd civarıdır ayrıca .tr uzantılı bir alan adı almak için firmanızı ticaret odasına kayıtlı olması gerekli vs.
Hosting ve alan adı mevzusunu hallettiğimize göre artık blogumuzu kurmaya başlayabiliriz. Kendi hostinginiz ve alana adınızla bir blog yazmanız her zaman iyidir tabii ki yukarıdaki tavsiyelerime uyarsanız tüm ücretsiz blog servislerinden daha güvenli ve kullanışlı olur. Kendi hostinginize kurabileceğiniz en uygun blog sistemi şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan sistem olan WordPress(WP)’dir. Worpress dünyada binlerce gönüllü geliştiricisi ile açık kaynak tamamen ücretsiz ve her geçen gün sisteme yeni özellikler katan eklentileri çıkan harika blog şeysidir. Wp’yi hostinginize kuramanın en güzel yolu hosting firmanıza danışıp güncel olan en son versiyonu yüklemelerini rica etmenizdir, daha sonra sizin çeşitli eklentilerle destekeleyebileceğinizide unutmayın. Diğer seçenekse kendimizin kurması, buda çok basit bir kaç işlemden ibarettir ama öncelikle WP nin çalışması için bir veritabanı gerektiğini unutmayın, kısaca; güncel sürümü WP Türkiye sitesinden indirin, arşiv dosyasını açın, içinden çıkan WordPress klasünün içeriğini tamamen ftp den hosting inizin htm dizinine kopyalayın, daha sonra kurulum işlemine başlayın orada sorulan veritabanı adı ve kullanıcı adını yazın, iki tıklamada WP blogunuz hazır. Wp kurulumu ve diğer sorularınız için her zaman WP Türkiye forumu size yardım için buradadır.

Makalenin bundan sonrası hem ücretsiz servisleri (blogger vs.) hemde kendi sunucunuzdaki blogunuz için geçerli olacaktır. Blogunuzu mutlaka Technorati vb. blog dizinlerine ekleyin, bu dizinler siz eklemedende blogunuzu kendi dizinlerine ekleyebilirler bu durumda gidip blogunuzu sahiplenmelisiniz, bu sayede hem blogunuzu potansiyelini keşfetmiş, hem diğer blogcularla tanışmış olursunuz, üstelik aynı konuda yazan diğer blogcularla (bu rakiplerinizde olabilir) karşılaşabilirsiniz bu sayede eksikleriniz giderebilirsiniz, başarılı olmak için çok doğru bir adım atmış olursunuz. Unutmayın blog sizin patronu olduğunuz, sizin medyanız olacaktır, onun etkili olması için popüler, ciddiye alınır, göz ardı edilemeyecek kadar göz önünde olması gerekir (benim blogum gibi). Blog sayesinde belki daha önce hiç girmediğiniz ortamlara girebilir belki blogunuz olmasaydı tanışamayacağınız insanlarla tanışabilirsiniz. Blogunuz sayesinde kendinizi daha iyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz, ilgi duyduğunuz konularda uzman bile olabilirsiniz yapmanız gereken sadece yazmak, takip etmektir. Blog yazmanın bir kuralı yoktur, kuralı siz koyarsınız, istediğiniz tarzda ve istediğiniz konularda yazabilirsiniz çünkü o sizin blogunuzdur. Özgürlük bir blogcunun olmazsa olmazıdır, bu maddi anlamdada bir özgürlük gerektirir, maddi anlamdan kastım hosting, domain vb. giderlerin karşılanması konusudur, bunun içinde sponsor, reklam vb. arayışlara girmeniz grekebilir. Blogunuzdan para kazanmak için en uygun yollardan biri Google Adsense dir. İçerik olarak zengin bir blog yazacaksanız kesinlikle Google Adsense kullanmanızı tavsiye ederim. Benim gibi geçimini blogdan sağlayan kişilerin sayıları gün geçtikçe çoğalmaya başlıyor ve görünürde blogcular gelirlerini çokçası Google Adsense den kazanmakta. Google Adsense kurallarına göre blog yazarak kazandığım rakamı burada yazmam yasaktır, ama tahmin etmenizde bir mahsur yok.
Bu makale Blog yazmak isteyen arkadaşlara öneriler başlıklı makalemin devamı olarak görülebilir, blog yazmakla ilgili tecrübelerimi yazacağım diğer makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın, özgürce! bloglamalar dilerim.

Eski wolkanca.com’da Blog yazarlarına öneriler 2 veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Blog yazarlarına öneriler 2 için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Blog yazarlarına öneriler 2için 10 yanıt

abi harika bir anlatım olmuş verdigin bilgiler için çok sağol,sıradaki makaleleri bekliyoruz =)

güzel makale eline sağlık. hala ücretsiz bloglarla idare ediyorum bakalım ilerde nolacak.

güzel yazı tebrikler. ben de bir kaç ekleme yapayım yazınıza. kafanızdaki domain dolu mu boş mu olduğunu sorguladıktan sonra aynı gün boşsa eğer alın. araya bir kaç gün katarsanız eğer bulduğunuz isim gerçekten güzelse fikir hırsızları isminizi sizden önce alıp, hatta size domain fiyatından çok fazla miktara satmaya kalkacaklardır. onun için domainizi kontrol ederken en iyisi web tarayıcı kullanmak. parking reklamları çıkmıyorsa büyük ihtimal o domain boştur.
bir de adsense konusuna değineyim. volkan bey ne zaman bir blogcu adsense gelirinden iyi para kazanır, kendi işini bırakıp tam zamanlı blogcu olur o zaman blogdan para kazanılıyormuş derim. 🙂

volkancıgım yorumunuz çok güzel çok teşekür ederim yanlız birazda wordpress de nasıl blog yazılır ve ekranın sag tarafındaki bilgiler nasıl yapılır ana sayfa nasıl düzenlenir bu konularda yardımcı olursanız memmun olurum benim gibi çok insan bu tür blog yazmayı bilmiyorlardır.birde bloglara görüntülü video koyuyorsun bunları da bizlere ögretmenizi bekliyoruz saygılar sunarım.

abi, çok güzel bir yazı olmuş, ellerine sağlık..

birazda sistemin altyapısını arkadaşlara detaylı anlatmanın vakti gelmiş bence.. herkes bedava servisleri bırakıp kendi sistemine geçmeli..

volkan adsense gelirinden 100 dolar bir para kazandıgını biliyorum daha sonra aldıgın çekleri göremedik :=) onun için mi yollamıyorsun.
bu arada geçen firmamıza pc için bir arkadaş geldi o da wp ci imiş sitesini falan söyledi senin siteni falan biliyor ben saydım senin siteni falan google reklamları vardı dedim para aldınmı yok, alanlar var mı duydun mu dedim frmtr 2000 dolar falan alıyorlarmış sanırım ayda.

valla ben bu blogdan aylık asgari ücretin üstünde kazanıyorum adsenseden bide diğer reklam şu bu yani normal bir çalışanın maaşı gibi amarat 🙂 güzel iş aslında bu blogculuk. sigortası yok ama 🙂

benimde blogum var 😀
alan adı almayı düşünüyorum 🙂 tescilet.net veya isimtescil.net ten =)
gerçekten çok güzel iş şu blogculuk boş vakitlerimde süper zaman öldürüyorum 😶
çok güzel bilgiler teşekkürler

forlife benim deneme tahtam isi şimdi çevrelçember adlı yeni bir projem var ama henüz 15 yaşındayım bu nedenle doğru düzgün para kazanamam ama her neyse şimdi bu yorumda html kod kullansam ne olur?sayfa yönlendirme kodları var yorumda kullanırsam sayfa istediğim yere yönlenmez mi?bu arada blog kısmına liderlik etmek istersen temas kuralım önümüzdeki yaz iyi bir site kurmak istiyorum.
ramazan_aktas44{.}hotmail.com

php'den anlayan buldum ilk sayfa navige yeri gibi olacak oradan diğer yerlere gidilecek.script kullanılacak ve multimedya paylaşımı ağırlıklı olacak.

paylaşımın için teşekkürler

+rep 😶 🙂

merhaba uzun suredır. sızın blogunuzu takıp edıyorum.. sızden bana yardım etmenızı ıstıyorum.. blogger kullanıyorum..
googleden domın aldım.. ama bır turlu bloggerı etkı alanıma yonlendıremedım.. lutfen bana yarım edın. yapamıyorum.. buyuzdenede moralım cok bozuldu.