Blog yazarken Google'ı düşünmek?

Başta wolkanca olmak üzere, diğer blogculara şunu sormak lazım: Yazılarınızı kaleme alırken önce Google’yi mi düşünüyorsunuz? Yani Google ile nasıl anlaşabileceğinizi yani onu nasıl kandırabileceğinizi hesaba katıyor musunuz? Eğer bu sorunun cevabı evet ise dil için tehlike orada başlıyor. Bir program için kaleme alıyorsunuz metni, dili o makine için kullanıyorsunuz. Yoksa blog, backlink, online kelimelerini kullanmakla Türkçe’ye, İngilizce dışındaki dillere birşey olmaz. #

googleeee.jpgEvet ben düşünüyorum. Sadece Google değil bir çok şeyi düşünüyorum yazarken zaten benim farkımda budur herhalde. Soruyu soran arkadaşa orta şut karışımı bir backlink gönderiyorum, biliyorum burayı okuyan 100 kişiden en fazla 20 kişi backlink'in anlamını anlayacak. İşte mantıkda şu zaten mühim olan kalabalığı çekebilmek, ne kadar basit ve anlaşılır yazarsak o kadar kalabalığı buraya toplarız, backlink yerine daha basit bir kelime kullansaydık kalabalığa hiap etmiş olurduk ama backlink kullandım ve 100 kişinin sadece 20 sine hitap ettim bu bir kayıp oldu. Büyük gazetelerde manşet atarken veya manşetin altındaki diğer büyük puntolu yazılarında kalabalığa yazarlar.

Blog yazarken Google arama sonuçlarını düşünüyorum evet bu çok zor bir iş tabii ki, daha kötüsü gündemin ve arama younluğunuda düşünüyorum, hangi kelimeler, hangi ünlüler aranıyor? Millet neyi merak ediyor? Ne istiyor kalabalık

Bu arada sadece Google değil, Technorati vb. servisleride düşünüyorum (: amma çok şey düşünüyorum değilmi?

Şu bir gerçekki internette bir şeyler yapıyorsanız arama motorlarına muhtaçsınız, onlarla iyi geçinmek zorundasınız, bir projeye giriştiniz veya bir blog yazıyorsunuz çokta güzel yazıyorsunuz ama okur yok, o halde bir seo uzmanı ile çalışmalısınız yada arama motoru iyileştirmelerinin mantığını daha yalın bir dile çevirirsem Google'ın mantığını kavramalasınız.

SEO uzmanı biri ile tanıştınız ve sitenizi optimize etmesi için anlaşacaksınız bu noktada şunu bilmelisinizki asla hiç bir kimse size sitenizin şu veya bu kelimelerde ilk sırada çıkması garantisi veremez! Bunu belirten biri ile çalışmayın. SEO uzmanı kişi size sitenizin hangi arama sonuçlarında çıkmasını istediğinizi sorar ve onun üzeirne iyileştirmeler yapar, SEO optimizasyon sadece meta tag ve backlink değildir, SEO işi geniş kapsamlı bir iştir ve uzman gerçekten uzmansa size sitenizdeki tasarım, programlamlama ve diğer bir çok konuda öneriler sunar.
SEO terimleri sözlüğünü okumadıysanız tavsiye ederim okuyun.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

emre sitem google a kayıtlı.fakat bir kaç içerik hariç diğer içerikler çıkmıyoo 🙁 google bunu kendisi yapmıyo mu?bizim ayrıyetten bişi yapmamız mı gerekiyo?

mert söylediğin adrese girdim ve bende çok üzüldüm.gerçekten saçmasapan bir site.boşu boşuna insanları ümitlendiriyorlar.yorumlarda gerçekten insanın içini parçalıyor.

@mert
benim hite ihtiyacım yok merak etme.zaten türk site kasmadığımıda herkes biliyor. ben sadece o sitede biraz zaman geçiriyorum. ayrıca yazının sonunda demeyi çok isterdik 🙁 gibi bir yazı var.yani insanları kandırmaya çalışsam altına bunu yazmam.
ayrıca bilgilensene sen benim siteme yorum yapmayı kes yoksa ben seni keserim.