Kategoriler
Blog

Blog yazarken Google'ı düşünmek?

Başta wolkanca olmak üzere, diğer blogculara şunu sormak lazım: Yazılarınızı kaleme alırken önce Google’yi mi düşünüyorsunuz? Yani Google ile nasıl anlaşabileceğinizi yani onu nasıl kandırabileceğinizi hesaba katıyor musunuz? Eğer bu sorunun cevabı evet ise dil için tehlike orada başlıyor. Bir program için kaleme alıyorsunuz metni, dili o makine için kullanıyorsunuz. Yoksa blog, backlink, online kelimelerini kullanmakla Türkçe’ye, İngilizce dışındaki dillere birşey olmaz. #

googleeee.jpgEvet ben düşünüyorum. Sadece Google değil bir çok şeyi düşünüyorum yazarken zaten benim farkımda budur herhalde. Soruyu soran arkadaşa orta şut karışımı bir backlink gönderiyorum, biliyorum burayı okuyan 100 kişiden en fazla 20 kişi backlink'in anlamını anlayacak. İşte mantıkda şu zaten mühim olan kalabalığı çekebilmek, ne kadar basit ve anlaşılır yazarsak o kadar kalabalığı buraya toplarız, backlink yerine daha basit bir kelime kullansaydık kalabalığa hiap etmiş olurduk ama backlink kullandım ve 100 kişinin sadece 20 sine hitap ettim bu bir kayıp oldu. Büyük gazetelerde manşet atarken veya manşetin altındaki diğer büyük puntolu yazılarında kalabalığa yazarlar.

Blog yazarken Google arama sonuçlarını düşünüyorum evet bu çok zor bir iş tabii ki, daha kötüsü gündemin ve arama younluğunuda düşünüyorum, hangi kelimeler, hangi ünlüler aranıyor? Millet neyi merak ediyor? Ne istiyor kalabalık

Bu arada sadece Google değil, Technorati vb. servisleride düşünüyorum (: amma çok şey düşünüyorum değilmi?

Şu bir gerçekki internette bir şeyler yapıyorsanız arama motorlarına muhtaçsınız, onlarla iyi geçinmek zorundasınız, bir projeye giriştiniz veya bir blog yazıyorsunuz çokta güzel yazıyorsunuz ama okur yok, o halde bir seo uzmanı ile çalışmalısınız ya da arama motoru iyileştirmelerinin mantığını daha yalın bir dile çevirirsem Google'ın mantığını kavramalasınız.

SEO uzmanı biri ile tanıştınız ve sitenizi optimize etmesi için anlaşacaksınız bu noktada şunu bilmelisinizki asla hiç bir kimse size sitenizin şu veya bu kelimelerde ilk sırada çıkması garantisi veremez! Bunu belirten biri ile çalışmayın. SEO uzmanı kişi size sitenizin hangi arama sonuçlarında çıkmasını istediğinizi sorar ve onun üzeirne iyileştirmeler yapar, SEO optimizasyon sadece meta tag ve backlink değildir, SEO işi geniş kapsamlı bir iştir ve uzman gerçekten uzmansa size sitenizdeki tasarım, programlamlama ve diğer bir çok konuda öneriler sunar.
SEO terimleri sözlüğünü okumadıysanız tavsiye ederim okuyun.

Eski wolkanca.com’da Blog yazarken Google'ı düşünmek? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Blog yazarken Google'ı düşünmek? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

ben blogumun içeriğinin googleda çıkmasını istiyorum. ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.yardım eder misiniz?

önceleri sadece başlık atarken google'ı düşünüyordum, şimdi biraz daha farklı düşünmeye başladım.

emre sitem google a kayıtlı.fakat bir kaç içerik hariç diğer içerikler çıkmıyoo 🙁 google bunu kendisi yapmıyo mu?bizim ayrıyetten bişi yapmamız mı gerekiyo?

bu bün bu adresle karşılaştım ve çok üzüldüm… sadece google'dan hit gelsin ve reklamlara tıklansın diye yazılmış. yorumları okuyunca da insanın içi parçalanıyor…

mert söylediğin adrese girdim ve bende çok üzüldüm.gerçekten saçmasapan bir site.boşu boşuna insanları ümitlendiriyorlar.yorumlarda gerçekten insanın içini parçalıyor.

blog yazarken o'nu düşünüyorum, hatta bu ara ne yaparsam yapayım aynı anda o'nu düşünüyorum 🙂 saygılar kendilerine 😉

@mert
benim hite ihtiyacım yok merak etme.zaten türk site kasmadığımıda herkes biliyor. ben sadece o sitede biraz zaman geçiriyorum. ayrıca yazının sonunda demeyi çok isterdik 🙁 gibi bir yazı var.yani insanları kandırmaya çalışsam altına bunu yazmam.
ayrıca bilgilensene sen benim siteme yorum yapmayı kes yoksa ben seni keserim.

blogunuza banana boya yapmışsınız galiba arkası mavi olmuş iyi de olmuş kolaylıklar gelsin efendim