Kategoriler
Tech

Twitter DM ayarları değiştirildi, kontrol edin

Twitter yaptığı son değişiklikle, varsayılan ayar olarak olarak Blue abonesi olmayan kullanıcılardan Direkt Mesaj almamayı ekledi.

Twitter DM ayarlarını değiştirdi, bu değişiklikle birlikte eğer şu andan itibaren o ayarı değiştirmediyseniz Twitter Blue sahibi olmayan kullanıcılar size mesaj gönderemiyor.

Twitter, ücretli abonelik programı Twitter Blue’yu tanıtmak için yeni bir özellik daha ekledi. Ve bunu yaparken Twitter, açık DM’leri olan her kullanıcının ayarlarını değiştirerek Twitter Blue abonesi olmayanların onlara mesaj göndermesini engelledi.

Twitter’da benim hesabımın DM’leri açık ve herkes DM(Direkt Mesaj) gönderebiliyordu, Twitter yaptığı bu son değişiklikle herekse açık DM’leri olan hesapları “Yalnızca Onaylı kullanıcılardan gelen mesaj isteklerine izin ver“(allow messages from Verified users only) olarak değiştirdi. Yani şu andan itibaren eğer ilgili kullanıcı ayarı değiştirmediyse aslında Twitter Blue abonesi olan bir hesap ona ve herkese DM gönderebiliyor diyebiliriz.

Twitter resmi @TwitterSupport hesabında, “14 Temmuz’dan itibaren, DM’lerdeki spam mesajlarının sayısını azaltmaya yardımcı olacak yeni bir mesaj ayarı ekliyoruz“ ve “Yeni ayar etkinleştirildiğinde, takip ettiğiniz kullanıcılardan gelen mesajlar birincil gelen kutunuza, takip etmediğiniz doğrulanmış kullanıcılardan gelen mesajlar ise mesaj isteği gelen kutunuza gönderilecek.“ dedi.

Bazıları bu duyuruyu Twitter’dan, Musk’ın şirketin bu tür davranışları engelleme yolu olarak ücretli aboneliği teşvik etmesine rağmen Twitter Blue kullanıcılarının bile spam gönderebileceğinin bir kabulü olarak aldı. Twitter’ın DM sistemi, kullanıcılara iki gelen kutusu sağlar. Ana gelen kutusu olan birincil kutu ve ulaşmak için ek bir tıklama gerektiren ikincil mesaj isteği gelen kutusu. Bir kullanıcının tanımadığı veya takip etmediği kişilerden gelen çoğu mesaj, o mesaj istek klasörüne gider. Ancak, bu duyurunun yanlış okunması gibi görünüyor.

Aslında, yeni özellik kasıtlı olarak Twitter Blue’yu tanıtacak şekilde ayarlandı ve kullanıcıları buna kaydolmaya teşvik ediyor. Bu seçenek açıkken, tüm kullanıcılar için DM mesajı düğmesi görünmeye devam eder. Takip etmediğiniz ve Twitter Blue’ya abone olmayan bir kullanıcı size mesaj göndermeye çalıştığında, kendisini Twitter Blue’ya abone olmaya teşvik eden bir istem alır.

Twitter mesajında ​​“Bu kullanıcıya mesaj göndermek için onay alın“ yazıyor.(yeni bir sekmede açılır). “Yalnızca doğrulanmış kullanıcılar, kendilerini takip etmeyen kişilere Direkt Mesaj istekleri gönderebilir. Devam etmek için Twitter Blue’ya kaydolun.

Bazı Twitter kullanıcıları fark etti(yeni bir sekmede açılır) DM’lerde bir düşüş fark ettikleri için Twitter’ın duyurusunu görmeden bir şeyler değişmişti.

Ve bu ek seçeneği daha da kötü hale getirmek için Twitter devam etti ve daha önce ayarları tüm Twitter kullanıcılarından gelen DM’lere izin verecek şekilde ayarlanmış her kullanıcı için varsayılan seçenek haline getirdi.

@TwitterSupport’tan bir tweet, “Daha önce izinlerini herkesten gelen mesaj isteklerine izin verecek şekilde ayarlamış olan kullanıcılar bu yeni ayara taşınacak, ancak istedikleri zaman geri dönebilecekler“ diyor.

Esasen bu değişiklikle Twitter, her kullanıcının doğrudan mesajlarını Twitter Blue için bir reklama dönüştürdü.

Ayarı değiştirmek

Bunu https://twitter.com/settings/direct_messages kısmına giderek değiştirebilirsiniz.

Twitter hesabınıza giriş yapmış durumdayken Direkt Mesajlara gidin. Web’de menüde “Mesajlar“ olarak adlandırılır. Twitter’ın mobil uygulamalarını kullanıyorsanız, menü çubuğundaki zarf logosudur.

DM’lerinize gitmek için Mesajlar’a tıklayın.
DM’lerinize gitmek için Mesajlar’a tıklayın Credit: Mashable ekran görüntüsü

Birincil gelen kutusu sayfasında, sağ üst köşede bir dişli logosu bulunur. Ayarlarınıza erişmek için buna tıklayın.

Dişli simgesine tıklayarak DM Ayarlarına gidin.
Dişli simgesine tıklayarak DM Ayarlarına gidin.

Artık Twitter tarafından size sağlanan üç mesajlaşma seçeneğini görebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. “Yalnızca Doğrulanmış kullanıcılardan gelen mesajlara izin ver“(allow messages from Verified users only) seçeneği, Twitter Blue’yu size mesaj göndermeye çalışan kişilere tanıtan yeni seçenektir.

Twitter varsayılanı orta seçenek olarak değiştirdi. Tercih ettiğinizi seçin.
Twitter varsayılanı orta seçenek olarak değiştirdi. Tercih ettiğinizi seçin.

Bazı kullanıcılar ayarların her zaman kaydedilmediğini bildiriyor, bu nedenle değişikliklerinizi yaptıktan sonra Mashable, DM ayarları sayfasından çıkmanızı ve ardından değişikliklerin kaydedildiğinden emin olmak için geri dönmenizi öneriyor. Kaynak: mashable.com/article/twitter-new-dm-option-verified-only-promotes-twitter-blue-change-it

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Twitter DM ayarları değiştirildi, kontrol edin başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.