Kategoriler
Kültür Sanat

Yürekten yüreğe mektup

Yaralım.

İyi haberlerini beklerken yine canının yandığını görmek çok acı. Seni izliyordum iki gündür, çocuksu heyecanını, sevdanın verdiği ağırlığı, beklemenin verdiği hüznü okuyordum gözlerinden. Yüreğinin nasıl ağırlaştığını hissettim, keşke dedim keşke ağlayabilse hıçkırarak ama yapamadın biliyorum.


Belki anlatabilsen birilerine, açabilsen kalbini ferahlayacaktın biraz ama onu da yapamadın. Büyüdükçe büyüdü kalbindeki acı.

Aynaya bakıp sorguladın kendini hem de acımasızca. Nasıl iyi rol yaptığına şaşırdın, bu kadar canın yanarken saatlerce tebessüm ederek dolaşmana ben de şaşırdım. Bir ara sordum sana “nasıl böyle gözlerin dolu doluyken tebessüm edebiliyor, gülebiliyorsun” diye. Sessizce “mecburum” dedin ya canımı çok yaktı bu tek cümlen.

Bazen kocaman bir kadın olduğunu hissetmek çok hoşuma gidiyor. Başkalarının yanında evliliğe burun kıvırman, potansiyel gelin adayı olmamak için mini elbiseler giymen çok eğlendiriyor beni. Laf aramızda işe yarıyor bu yöntemin, artık gelin adayı olmayacaksın bundan sonra. Kaşını, gözünü inceleyen, sorular soran, iltifatlar yağdıran erkek annelerinden epeydir sıkılmıştın 🙂

Bak ben de senin gibi oldum, üzülürken eğlenecek bir şeyler bulabiliyorum.
Dün gece parçalandı için, niye ağlamadın sanki hıçkırarak. Temizlenirdi belki için, niye susturdun kendini; güçlü olduğunu ispat etmek için mi?

Ağlamakla zayıf olunmuyor oysa. Sen aşkın için ağlayacak kadar, mücadele edecek kadar hatta vazgeçmemek için yalvaracak kadar güçlüsün; gör artık bunu. Kaçmak sana göre değildi, hiçbir zamanda bunu yapmadın zaten. Asıl güç sevdiklerin için gururundan vazgeçmektir çoğu zaman. Ve sen dağıttın yüreğini sevdiklerine hiç pişman olmadan. Gidilen yollardan geri döndün, sana taş duvar olan kapıları tekrar çaldın.
Asla kızma kendine keşke demeni gerektirecek cümlen yok, yeni bir yola girdiğin zaman pişman olmayacaksın artık.

Gözünü sabaha kadar kırpmadın dün gece, nefessiz kalmaktan; ölmekten korktun. Uyursan yalnız uyamamaktan korktun; biliyorum. Şimdi bir kaç cümleyle veda etmen gerekiyor sevdana. Mecburi cümleler sana göre değil, haklısın ama yapılacak başka bir şey bırakmadı sana. Onu da anlamalısın, yıllar önce verdi kararını, vazgeçti biz olmaktan. Aradan zaman geçti, alıştığı bir hayatı var, hoş gör. Seni seviyor, bu bil ve yoluna devam et artık. O böyle mutlu olacaksa anlayış göster ve yolundan çekil.
Sevmek bazen onun mutluluğu için ondan vazgeçmektir, sabret diyemiyorum. Canın çok yanacak biliyorum. Önce hayallerini gömmeni istiyorum. Sonra o şehri ve o şehirde onu tekrar görme hayalini unutmalısın. Çoğu zaman onun hasreti yoklasa da kalbini, içine kan damlasa da dönmemelisin maziye.

Biliyorum ne dersem diyeyim sana; sen yine sana alyansını geri getireceği günü bekleyeceksin, bu bekleyiş ölümüne neden olsa da. Bekleyeceksin, gelmesi için ben de dua edeceğim. Gelişi bir sonun başlangıcı olacak, sen de farkındasın. Sen ondan sana kalan tek şeyle -alyansınla- hayatına devam etmeye çalışacaksın. Belki son defa sarılacaksın ona, gelirse. Kokusunu içine çekeceksin doyasıya. Gözlerinde erimek isteyeceksin; o da gözlerini kaçırmayacak senden adım gibi eminim. Sarılacak sana sımsıkı son kez olsa da. Sen yine dua edeceksin, düştüğü karanlıktan kurtulması için.

Ben yine uzaktan ikinizi izleyeceğim. Dua edeceğim sizin için.
Keşke unut diyebilsem sana, unutman için yardım edebilsem. Sözlerim anlamını yitiriyor gözlerindeki ona karşı hissettiğin sevdayı görünce. İçim sızlıyor anlatınca sevdanı. Seninle gurur duyuyorum böyle bir sevdayı her şeye rağmen yüreğinde sakladığın için. Aslında sana bakanlar sen de onu görüyorlar. Öyle kazılı ki gözlerine sevda; herkes fark ediyor yalnız olmadığını. Sokakta yürürken ellerinde bir erkeğin ellerinin olduğunu herkes seziyor görmese de.

Senin ellerin gibi benim ellerim de tütün kokuyor artık. İçsek bir gün seninle , sarhoş olsak diyorum. Sen türkü söylesen bana, ben ağlasam bu kez. Sana ağlasam, ona ağlasam, sevdanızın karayazısına ağlasam.