Kategoriler
Genel

Dünyanın en değerli 3. şirketi Nvidia

Nvidia Alphabet’i geride bırakarak ABD’nin en değerli üçüncü şirketi oldu

Atarici çocuklar dünyanın sahibi. Kenara çekil Alphabet, oldan çekil Amazon. ABD’deki en değerli şirketler kulübünün yeni bir üyesi var. Nvidia, Wall St’in en değerli üçüncü şirketi olarak Alphabet’in yerini aldı, küresel olarak 4. ABD’de ise 3. en değerli şirket.

Yatırımcıların yapay zeka konusundaki fanatizminden beslenen Nvidia hisseleri, şirketi piyasa değeri sıralamasında fırlatacak kadar yükseldi. Çarşamba günü işlemlerin sona ermesiyle birlikte çip üreticisi, Google’ın ana şirketi Alphabet’i bu konumdan indirerek Amerika’nın yani dünyanın en değerli üçüncü şirketi oldu.

Reuters’in haberine göre, NVIDIA’nın durumu o kadar iyi ki, Google’ın ana şirketi Alphabet’i geride bırakarak ABD’nin en değerli üçüncü şirketi haline geldi. Haber, NVIDIA’nın sıralamada Amazon’u geçmesinin hemen ardından geldi ve şirket şu anda 1,83 trilyon dolar değerinde. Dünya genelinde ise Amerikan şirketleri Microsoft (3,04 trilyon dolar) ve Apple (2,84 trilyon dolar) ile Suudi Arabistan devletine ait petrol şirketi Saudi Aramco’nun (2,07 trilyon dolar) ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Yapay zekanın geçen yılki patlaması, üst düzey çip pazarının yaklaşık yüzde 80’ini elinde bulunduran NVIDIA’nın değer artışında büyük rol oynadı. OpenAI, Amazon, Meta ve daha birçok şirkette LLM’lere güç veren H100 çipini yarattı. Ocak ayında Mark Zuckerberg, Meta’nın yıl sonuna kadar 350.000 adet NVIDIA’nın H100 çipini satın alacağını söyledi.

Yapay zeka alanında kimin daha hızlı ilerleyeceği konusunda rekabete giren çoğu şirketin aksine, NVIDIA’nın mecazi anlamda tüm sepetlerde eli var. Çip üreticisi ayrıca bulut bilişim firmaları için özel çipler yaratma işini de genişletiyor. Bu ek teklif, YZ üreticileri daha ısmarlama seçenekler ararken bile NVIDIA’yı karışımda tutabilir.

NVIDIA’nın üç aylık raporu 21 Şubat Çarşamba günü açıklanacak ve olumlu olması beklenirken, mükemmelden daha azı şirketin değerlemesini ve dolayısıyla sıralamasını düşürebilir. Tahminler NVIDIA’nın üç aylık kazancının üç kat artarak 20,37 milyar dolara, net kârının ise yüzde 400 artışla 11,38 milyar dolara ulaşacağı yönünde.

Bu yükseliş, Nvidia’nın Amazon’u geçmesinden sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Reuters Graphics Reuters Graphics
Reuters Graphics Reuters Graphics

Nvidia, Perşembe günü TSİ 11:00 itibariyle 1,8 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. (Alphabet 1,77 trilyon dolar ve Amazon 1,75 trilyon dolar.) Şirketin yakın zamanda üçüncü sıranın ötesine geçmesi ise pek olası görünmüyor.

Microsoft şu anda 3 trilyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip ve Apple’ın değeri 2,81 trilyon dolar.

Küresel sıralamada Nvidia, devlete ait Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco (2,07 trilyon dolar) tarafından da geride bırakılıyor.

Geçtiğimiz iki ay içinde Nvidia, piyasa değerinin temelde Tesla’nın tüm değeri kadar arttığını gördü. Yapay zeka araçları üreticilerinin çiplerine olan talebi artmaya devam ederken şirketin hisseleri bugüne kadar %51’in üzerinde artış gösterdi. Nvidia, hisselerin üç kattan fazla arttığı 2023’te olduğu gibi bu yıl da Nasdaq 100 Endeksi’nin en iyi performans gösteren bileşeni.

Büyümek için de kesinlikle daha fazla alan var gibi görünüyor. Gelirlerin 2024 mali yılında %120 oranında artması ve gelecek yıl %60’lık bir sıçrama daha yaşanması bekleniyor. Bu haftanın başlarında UBS, hedefini 580 dolardan 850 dolara yükseltti ve hisse başına kazanç tahminlerini de artırdı. Mizuho Securities ise hedefini 625 dolardan 825 dolara yükseltti.


1 günde 200 milyar dolar artış

Nvidia bilançosunu açıkladıktan sonra şirketin değeri 200 milyar dolar arttı, bu rakam bizim Borsa İstanbul’un tamamı, Türkiye milli gelirinin beşte biri kadar büyüklükte ve bu sadece 1 günlük yükseliş.

Reuters Graphics Reuters Graphics
Reuters Graphics Reuters Graphics

Nvidia, an itibari ile dünyanın en değerli 3. şirketi, Google’ı yani Alphabet’i geride bırakarak ABD’nin en değerli üçüncü şirketi. Şirketin değerinin yükselişinin sebebi elbette güncel teknolojiyle alakalı, Yapay Zeka için kullanılan donanımlardaki çiplerin geliştirmesi çoğunlukla Nvidia’ya ait olduğu için böyle oldu, aslında Intel vb. gibi başla çip üreticileri de elbette var ancak Nvidia yapay zekaya odaklı özel ürünler üretiyor, öre yandan kullanıcıların ve diğer şirketlerin kullandığı hemen hemen her teknolojik cihazın içerisinde mutlaka bir Nvidia parmağı var, detayları incelediğinizde mutlaka çiplerin bazıları Nvidia’ya aittir. Örneğin bir ssd disk aldığımızda dışarıdan markası Dell olarak görünse de donanımın özelliklerini incelediğinizde çiplerin Toshiba’ya ait olması gibi, Toshiba laptop veya SSD disk üretmiyor gibi görünse de aslında çipleri ile tüm laptopların içerisinde yer almaktadır, Nvidia’da ona benzer şekilde. Ayrıca Nvidia fabrikası bulunmayan, ürünlerini tamamen fason ürettiren ve sadece donanım değil yapay zeka işinin yazılım tarafında da baskın bir şirket, çoğu yapay zeka aracının yazılım tarafında ortağı, destekçisi veya direkt olarak sahibidir.

Cuma günü Nvidia’da yapılan işlemler 38 milyar dolar değerinde hisseye ulaştı.
Cuma günü Nvidia’da yapılan işlemler 38 milyar dolar değerinde hisseye ulaştı.

Ne diyelim, bu koca koca sanayi şirketleri sanırım 5-10 yıla değersizleşip dibe vururlar zira “fabrikasız teknoloji şirketleri”nin değeri bu sürede inanılmaz yükselecektir, bizim gibi bu gelişmeye göre geri kalmış ülkeler anca bu şirketlerin işçiliğini, montajını filan yapmaya devam edecektir ki şu anda öyle yapıyoruz, yerli de milli denilen her şeyin sahibi bu küresel büyük şirketlerin çipleri olmadıktan sonra sadece metal veya plastik parçası olarak görünüyor. Bu arada son not olarak bu döndemi henüz isimlendirmediler ama önceki dalganın ismi olan Dot-com bubble terimini incelemenizi öneririm.

Teknoloji ile kalın.

Kaynaklar: