Kategoriler
Internet

Google Public DNS

Türkiye’de telekominasyon kurumu tarafından erişime engellemiş sitelere girmek için ülke genelinde çoluk çocuk hepimizin bildiği ve kullandığı alternatif DNS servisini Google kullanıcılara sundu, Google Public DNS.

Şu an için en bilinen ve güvenilir olan OpenDNS isimli servise alternatif olarak kullanılabilecek bir servis. Hemen kullanabilmek için ip adresleri şöyle;
8.8.8.8 ve 8.8.4.4
Google’ın dünya çapında verdiği bu hizmet Google’ın kullanıcılar hakkında bilgi toplama alanlarına bir yenisini daha ekleyip bir anlamda Google’ın ana kazanç organı, kalbine bir şah damarı daha ekledi diyebiliriz.

Ben kullanıyorum, OpenDNS den hiçbir farkı yok hatta varsayılan olarak OpenDNS arama motoru ve hata sayfalarından kurtulup Google’ın kendi araması ve adres önermesini göstermesi gayet kullanışlı ve şık galiba tek farkı bu, aslında Google ara çubuğunu yükleyip OpenDNS i de buna benzetmek mümkün veya Google Chrome kulanınca da öyle oluyor.

OpenDNS ve Google Public DNS adresleri alternatif alan adı sağlayıcıları yani DNS leri erişime engellenmiş, sansürlenmiş sitelere(örneğin: Youtube) engelsiz girebilmek için kullanıyoruz.