Kategoriler
Eğlence

Farklı evrenleri sevenler için bilim kurgu filmleri

Farklı dünyalara dalmayı ve birkaç saatlik heyecan yaşamayı seviyorsanız, bilimkurgu filmlerinden daha iyisi yoktur. Biraz patlamış mısır alıp çılgın bir yolculuğa hazırlanma zamanı.

Bilim kurgu, insan hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir tür. Uzay yolculukları, zaman yolculukları, yapay zeka, uzaylılar ve daha birçok konu bilim kurgu filmlerinde hayat buluyor. Bilim kurgu filmlerinin en heyecan verici özelliklerinden biri de sizi hem bugüne hem de geleceğe taşıması. Siz de oturduğunuz yerden farklı dünyalara dalmak ve heyecan dolu birkaç saat yaşamak istiyorsanız bu filmlere mutlaka göz atmalısınız.

Seyahat etmeyi seviyorsanız, bu filmleri kesinlikle kaçırmak istemezsiniz! Uzun bir hafta sonu ya da taze patlamış mısır eşliğinde kanepede geçirilecek bir gece için mükemmeldirler. Nasıl izlemeyi seçerseniz seçin, bilimkurgu filmleri her zaman heyecan vericidir (ve sıklıkla olay örgüsü değişimleri içerir!). Başka ne olabilir ki? Bilim Kurgu filmleri rüyaların malzemesidir. Kabul edelim, bilim kurgunun çoğu türünde olduğu gibi bu filmlerden bazıları berbat… ama neyse ki zamanınızı boşa harcamamanız için en iyi 10 tanesini seçtim!

Apple’ın bilim kurgu dizisi Silo – Apple’ın “Silo” dizisinin en son teaser’ı, kıyamet sonrası dramasını ortaya koyuyor. 10 bölümlük dizi, 5 Mayıs’ta Apple TV+’ta başlayacak.
2022’nin En Çok İzlenen Dizi ve Filmleri – Bu yıl Türkiye’de dijitalde popüler olan dizi ve filmleri hatırlayalım. ExpressVPN’in araştırması.
Star Trek 2009 – Uzay Yolu
WandaVision fragmanı yayınlandı – Marvel fanlarının merakla bekledikleri WandaVision dizisi için ilk fragman yayınlandı.
Star Wars efsane mi yoksa esinlenme mi? – Darth Vader adı nereden geliyor, Jedi’nin kökeni nedir, hikaye komple bir yerlerden araklandı mı? İşte kafalarınızı karıştıracak bir takım tespitler…
Upload / Yükleme – Upload 2. sezon 11. Mart’ta.
The Matrix Resurrections ilk afiş yayınlandı – Merakla beklenen The Matrix Resurrections’tan resmi poster!
Soylent Green (1973) – Film tavsiyesi. Soylent Green (1973) – 1973 Amerikan ekolojik distopik gerilim filmi.
John Wick: Hagakure – John Wick 4 – 2022 – Hagakure ismiyle Mayıs 2022’de yayınlanacak.
Netflix’in en iyi 11 bilim kurgu gerilim filmi – Netflix’de izleyecek bir şeyler arıyorsanız, bilim kurgudan ve gerilim türünden hoşlanıyorsanız izlediğim ve sizin de izlemeniz gereken 11 filmi listeledim.

Disney Plus’da olan ve farklı evrenlerde geçen 10 bilim kurgu filmi

  1. Eternals (2021)
  2. Artemis Fowl (2020)
  3. Guardians of the Galaxy 2 (2017)
  4. Karanlık Zihinler (2018)
  5. Marslı (2015)
  6. Labirent: Ölümcül Kaçış (2014)
  7. Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (2019)
  8. Captain Marvel (2019)
  9. Thor: Ragnarok (2017)
  10. Black Panther (2018)

Eternals (2021)

Eternals (2021)
Yönetmen: Chloe Zhao
Oyuncular: Richard Madden, Gemma Chan, Angelina Jolie, Salma Hayek, Kit Harington, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry, Lauren Ridloff, Lia McHugh
Süre: 2 saat 37 dakika
Imdb puanı: 6.3

Eternals, dünyayı tehdit eden bir güçle mücadele eden ölümsüz bir grup insanüstü varlığın hikayesini anlatıyor. Bu özel grup, insanların gelişimine yardımcı olmak için yıllarca gizlice gözlem yapmış ve müdahale etmemişlerdir. Ancak dünyayı yok edecek bir güç ortaya çıktığında, Eternals’ın görevi insanları korumak ve evreni kurtarmaktır. Bu görev onları geçmişlerine, ailelerine ve insanlarla olan bağlarına tekrar bağlar. Ancak bu savaşta her şeyi riske atmak zorundadırlar. Aşk, bağlılık ve fedakarlık hikayesi, Eternals filminin kalbinde yatmaktadır.

Artemis Fowl (2020)

Artemis Fowl (2020)
Yönetmen: Kenneth Branagh
Oyuncular: Ferdia Shaw, Lara McDonnell, Colin Farrell, Nonso Anozie, Josh Gad, Judi Dench
Süre: 1 saat 35 dakika
Imdb puanı: 4.2

Artemis Fowl, dünyanın en zeki suçlusu olan Artemis Fowl’un maceralarını anlatır. Artemis, babasının gizli koleksiyonunu çalmak için altın bir fırsat olan peri diyarına girer. Ancak planı beklediği gibi gitmez ve Artemis, babasının esrarengiz kayboluşunu çözmek için perilerle işbirliği yapmak zorunda kalır. Artemis, peri diyarındaki toplumunun gücünü ele geçirmek isteyen kötü niyetli bir adamla yüzleşirken, ailesini kurtarmak için büyük bir savaşa girişir. Macera dolu bu filmde, peri diyarı, gizemler ve entrika dolu bir dünya sizi bekliyor.

Guardians of the Galaxy 2 (2017)

Guardians of the Galaxy 2 (2017)
Yönetmen: James Gunn
Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Kurt Russell
Süre: 2 saat 16 dakika
Imdb puanı: 7.6

Kahramanlarımız Star-Lord, Gamora, Drax, Rocket ve Groot, yeni maceralarında bir araya gelirler ve birbirlerinin aileleri olduğunu fark ederler. Star-Lord’un babası Ego, onları kendi gezegeninde ağırlar ve Star-Lord’un doğaüstü güçlerinin kaynağının kendisi olduğunu açıklar. Ancak, Ego’nun gerçek niyetleri karanlık ve ekibimiz onun planlarını engellemek için birleşir. Yolculukları sırasında, Mantis isimli bir yaratık ekibe katılır ve Drax ile Mantis arasında komik bir ilişki gelişir. Karmakarışık bir maceranın ardından, ekibimiz dostluğun ve ailenin önemini bir kez daha anlar ve birbirlerine daha da yakınlaşır.

Karanlık Zihinler (2018)

Karanlık Zihinler (2018)
Yönetmen: Jennifer Yuh Nelson
Oyuncular: Amandla Stenberg, Mandy Moore, Bradley Whitford, Harris Dickinson
Süre: 1 saat 44 dakika
Imdb puanı: 5.7

Amerika’da aniden ortaya çıkan bir virüs nedeniyle bazı çocuklar özel güçlere sahip olur. Ruby de bu güçlü çocuklardan biridir ancak hükümet onları tehdit olarak görüp onları toplama kamplarına gönderir. Ruby ise kendisi gibi güçlü çocuklarla birlikte kaçar ve özgürlüklerini kazanmak için mücadele ederler. Sıradan bir gençlik hikayesinden çok daha fazlası olan film, güçlü bir distopya hikayesi ve heyecan dolu sahneler ile dolu.

Marslı (2015)

Marslı (2015)
Yönetmen: Ridley Scot
Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Jeff Daniels, Kristen Wiig
Süre: 2 saat 21 dakika
Imdb puanı: 8.0

Mars’ta bir uzay misyonu sırasında zannedildiği gibi öldü sanılan bir astronot olan Mark Watney, yalnız başına kalmış ve hayatta kalmak için mücadele etmektedir. Geçici bir çözüm olarak yıllarca hayatta kalacak kadar yiyeceği olmayan Watney, çaresizce hayatta kalabilmek için ne yapacağını düşünür. Dünya’da ise NASA ve diğer uzay ajansları, Watney’nin hayatta kalması için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Filmin, gerilim dolu anları, bilim kurgu unsurları ve esprili diyalogları ile seyircileri adeta kendine bağlıyor.

Labirent: Ölümcül Kaçış (2014)

Labirent: Ölümcül Kaçış (2014)
Yönetmen: Wes Ball
Oyuncular: Dylan O’Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Will Poulter
Süre: 1 saat 53 dakika
Imdb puanı: 6.8

Thomas adında bir genç, kendisini etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir labirentin içinde bulur. Diğer gençlerle birlikte burada kalmak zorunda olan Thomas, ne olduklarını ve buradan nasıl çıkacaklarını öğrenmeye çalışır. Ancak bu sır dolu yerde, onları bekleyen zorlu engeller vardır. Labirentin içinde geçirdikleri zamanla, herkesin hafızasındaki boşlukları doldurmaya başlar ve sonunda amansız bir mücadele başlar.

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (2019)

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi (2019)
Yönetmen: J.J. Abrams
Oyuncular: Daisy Ridley, Adam Driver, John Boyega, Oscar Isaac, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Keri Russell
Süre: 2 saat 22 dakika
Imdb puanı: 6.5

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi, efsanevi Skywalker ailesinin hikayesini sonlandıran heyecan verici bir maceradır. İmparatorluğun yeniden yükselişiyle birlikte, son Jedi Kylo Ren, yeni bir tehdit oluşturan gizemli bir güçle yüzleşmek için güçlerini birleştirmek zorunda kalan direniş kahramanı Rey ile yeniden karşı karşıya kalır. Rey, güçlerini kullanarak Kylo Ren’i durdurmak için son bir mücadeleye girerken, efsanevi Jedi’ın intikamı için savaşan direnişin lideri Poe ve Finn de ona katılır. Filmin sonunda, Star Wars evrenindeki en büyük savaşın sonucu belirlenecek ve Skywalker ailesinin sonuçta nasıl bir miras bıraktığı ortaya çıkacaktır.

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel (2019)
Yönetmen: Anna Boden & Ryan Fleck
Oyuncular: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Ben Mendelsohn, Jude Law, Annette Bening, Clark Gregg
Süre: 2 saat 4 dakika
Imdb puanı: 6.8

Captain Marvel, 1990’larda geçer ve Vers isimli bir Kree savaşçısının Dünya’ya inip kendini bulmasını konu alır. Vers, Dünya’da S.H.I.E.L.D ajanı Nick Fury (Samuel L. Jackson) ile tanışır ve Kree’li dostu Maria Rambeau (Lashana Lynch) ile yeniden bir araya gelir. Vers, geçmişine dair ipuçları ararken, Skrull adında bir yabancı ırkın Dünya’yı tehdit ettiğini öğrenir. Vers, gerçek kimliğini bulmak ve Skrull’ları durdurmak için güçlerini kullanır. Film, Marvel evreninin geçmişine dair önemli ipuçları verir ve kahramanımızın nasıl Captain Marvel haline geldiğini gösterir.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor: Ragnarok (2017)
Yönetmen: Taika Waititi
Oyuncular: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Cate Blanchett, Tessa Thompson, Mark Ruffalo, Jeff Goldblum
Süre: 2 saat 10 dakika
Imdb puanı: 7.9

Thor: Ragnarok, Marvel Sinematik Evreni’nde geçen ve efsanevi Asgardlı süper kahraman Thor’un maceralarını konu alan bir film. Thor, kardeşi Loki ile birlikte Odin’in yerine tahta geçerken karşılarına bir tehdit çıkar: acımasız ve güçlü bir düşman olan Hela. Thor, Hela ile savaşmak için bir takım arkadaşları ile birlikte kaçırılıp, renkli bir dünyada gladyatör dövüşlerine katılmak zorunda kalır. Hem eğlenceli hem de aksiyon dolu sahnelerle dolu olan Thor: Ragnarok, hem Marvel hayranlarını hem de genel izleyicileri memnun edecek bir film.

Black Panther (2018)

Black Panther (2018)
Yönetmen: Ryan Coogler
Oyuncular: Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira, Letitia Wright
Süre: 2 saat 14 dakika
Imdb puanı: 7.3

Wakanda krallığı tahtının yeni veliahtı T’Challa, babasının ölümünden sonra Wakanda’nın gizli kimliğini korumak ve krallığını korumak için mücadele eder. Ancak karşısına, Wakanda’nın gizli metal kaynağı olan vibraniumu ele geçirmek isteyen bir düşman çıkar. T’Challa, güçlü bir rakiple savaşmak ve krallığını korumak için, gizli güçlerini ve bağlı olduğu süper kahraman kimliğini kullanmak zorunda kalır.

Ek olarak bilim kurgu sever biri iseniz https://thebingeful.com/best-sci-fi-movies-on-disney-plus/ sayfasında “15 Best Sci-fi Movies on Disney Plus” başlıklı konuya ve Disney Plus’ın bu sayfasına da https://www.disneyplus.com/editorial/science-fiction göz atabilirsiniz.

Bu gönderideki filmlerin tümü şu an Disney Plus’ta mevcuttur oradan izlenir, iyi seyirler.