Kategoriler
Blog

WordPress RSS’e otomatik media:thumbnail eklemek

Merhaba arkadaşlar, geçen gün WordPress 2.7 versiyonunu local de içini dışına getirirken bir yandan Friendfeed’den Yahoyt’un ve Bogspot bloglarının yazılarına gözüm takılıyordu. Yahoyt ve Blogger blogunun Rss lerini araştırınca tahminimdeki gibi örneğin Youtube gibi video siteleri başta birçok site de olan media:thumbnail çıktı.
Daha sonra Media:thumbnail olayını araştırmam, dozu kaçırıp daha fazlasını öğrenmeme neden oldu, ve dozu aşıp bokunu çıkartınca da işte bu yazı çıktı ortaya.

Konumuz Friendfeed örneğinde gibi çoğu yerde Rss ile giden akışı da görsel bağlantısı veren media:thumbnail olayını WordPress için yapmak, hayır bunu biz her yazımızda manüel yapmayacağız, bunu wordpreess kendi otomatik yapacak, siz bir yazı yazdığınız da yazının içinde bir görsel varsa bunu alıp gönderecek, birden fazla var ise yukarıdan aşağı ilk sıradakini alacak.

media:thumbnail

Peki nasıl yapıyoruz?
Normalde rss akışına <enclosure url='resim.jpg' length='dosya boyutu' type='image/jpg' /> ekleyerek enclosure balantısı oluşturarak çalışan WP RSS Images isimli WordPress eklentisine ufak bir değişiklikle media:thumbnail göstermesini de sağlıyoruz.

Eklenti doyasında 34.satırı normalde aşağıdaki gibidir;
echo "<enclosure url='".$image_url."' length='".$filesize."' type='image/jpg' />";

Biz 34. satıra aşağıdaki gibi ekleme yapıyoruz;
echo "<enclosure url='".$image_url."' length='".$filesize."' type='image/jpg' /><media:thumbnail xmlns:media='http://search.yahoo.com/mrss/' url='".$image_url."' height='223' width='175'/>";

Yaptığımız değişiklik bu kadar. Benim düzenlediğim eklentiyi buradan indireblirsiniz, eklentinin değişiklik yapılmamış orijinal hali ve açıklaması için ise sizi buraya alalım.

Bu yöntemi kullanarak Friendfeed gibi çoğu yerde diğer WordPress bloglarından farklı olarak sizin yazılarınızı görseliyle birlikte görünmesi sağlanacak. Elbette fiyakalı olacak, yalnız sakat bir durum var ben bunu bu bloga yazılan bir şeyin yayılma hızı oldukça çoktur, dolayısıyla herkesin yaparsa çok da fiyakası kalmaz.

Bugün arkadaşla konuşuyoruz, dedim ki ona, nasa gibiyim nasa, nasıl nasa bizim kullandığımız teknolojiyi 5-10 yıl önce kullanıyordu, ben şu an bilgisayarımda WordPress 2.7 hiç etmişim haberin yok.

Konu ile alakasız;
Aşağıdaki mumları söndüren adam çok kral adamdır iy iki doğmuş.
Eray Endeş