Kategoriler
Blog

WordPress 2.7 de eklenti yönetimi

WordPress 2.7 sürümü ile birlikte gelecek yenilikler şurada listelenmiş.

WordPress 2.7 ile gelecek yeniliklerden biri de eklentilerin(plugins) kurulumunda karşımıza çıkıyor.

Eski sürümlerde bir eklentiyi kurmak için o eklentiyi bilgisayarımıza indiriyoruz daha sonra indirdiğimiz eklenti klasörünü ftp istemcisiyle WordPress blogumuzun wp-content/plugins/ klasörüne gönderiyoruz ve son olarak admin panelinde eklentilr kısmından eklentiyi aktif hale getiriyorduk.

WordPress 2.7 de ise yukarıdaki adımları kısaltan ve basitleştiren bir gelişme göreceğiz. WordPress blogunuzun admin panelinde eklentiyi direk blogunuza çekebileceksiniz, ftp istemcisine gerek kalmadan direk kurulum yapabileceksiniz.

Ayrıca budada da 2.7 versiyonu ile birlikte planlanan değişiklikler yazılmış ve şöyle;

  • Yorum API’si : Kullanılacak yorum programlama arayüzü sayesinde kullanıcıların masaüstü ve diğer ortamlarda geliştirilebilecek uygulamalar üzerinden düzenleme,cevaplama,yorum ekleme veya silme gibi işlemleri yapabilmeleri sağlanacak.
  • Yorum Yönetimi için Kısayol Kombinasyonları: Yorum yönetimleri spam olarak değerlendirmek veya onaylamak için klavye kısayolları kullanılabilecek. (CTRL+Approve) ve (CTRL+Spam) şeklinde olması bekleniyor.
  • Tema Geliştirme API’si: WordPress 2.5 ve sonrasında gelen eklenti(plugin) ile ilgili geliştirmelerin (ftp ye gönderme gereksinimi olmaksızın otomatik olarak güncelleştirme vs.) sonrasında, şimdi ise Tema Geliştiriciler ve WordPress arasındaki köprü kurulmaya ve güçlendirilmeye çalışıyor gibi gözüküyor.
  • Tek tıkla eklenti(plugin) ekleme: Geçen sene yapılan eklenti yarışmasının galibi olan One Click Plugin‘in özelliklerini göstermesi beklenen sistem sayesinde, bir tıkla eklentiler sisteme entegre edilebilecek, eklenebilecek.
  • WordPress Çekirdeği Güncelleştirmesi: WordPress Automatic Upgrade eklentisiyle sunulan tek tıkla güncelleştirme özelliğinin de standart hale getirilmesi bekleniyor. (Klasik güncelleştirme metodu, yani eklentileri deaktive ettikten sonra, ftp ye dosya göndermek ve upgrade.php yi çalıştırmak tarihe karışıyor)
  • Default Sitemaps: Google Sitemaps Generator eklentisi ile şu anda kullanılan Google XML site haritası üretme aracı yeni versiyon ile birlikte standart hale getiriliyor.
  • Yönetici Panelinden Yorum Cevaplama: Şu anda WP AJax Edit Comments, Better Comments Manager ve Absolute Comments gibi eklentiler tarafından sağlanan özellik yine standart hale getirilip, yapılan yorumlara direk olarak admin(yönetici) panelinden cevaplama imkanı ekleniyor.
  • Comment Threading: Yorumlara da yorum yapabilme özelliği ekleyerek, konu bütünlüğünün sağlanmasını ve farklı konuların düzenli bir şekilde tartışılmasını sağlayan ve hali hazırda Brian’s Threaded Comments eklentisi tarafından sağlanan özellik te standart hale geliyor.
  • Yorumlara Abonelik: Henüz kesinleşmiş olmasa da, sonraki versiyonlardan birisinde gündeme gelebilecek ve yorum yapan kullanıcılara diğer yorumlar ile ilgili bilgilendirme gönderecek olan sistem konusunda henüz detaylı bilgi bulunmuyor. (Subscribe to Comments eklentisine benzemesi bekleniyor)
  • Çoklu(Yığın) Düzenleme / Batch Editing: Yine detaylı bilgi bulunmayan fakat gündemde olan bir başka özellik. Birden fazla gönderinin aynı anda düzenlenmesi gündemde fakat sistem veya işleyişi ile ilgili bir bilgi henüz yok.

Yukarıdaki maddelerin Türkçe çeviri kaynağı: [via]

Ekran görüntüleri;