Kategoriler
Blog

Ne varsa K2’de var

Bir önceki temayı aslında sevmiştim ben, ondan öncekiyide sevmiştim 😀 vallahi içim kan ağlıyor ama yapacak bişi yok anket yaptık olumsuz çıktı kime sorsam -Ya Volkan biraz büyük bu beee değiştir abijim dedi e ben de biraz dolandım baktım nahnu oooo yeni temasını koymuş çalacam o temayıda çalana kadar ben de K2 ye geçtim bunu biraz eskitelim sonra nahnudan çaldığım temayı aynen 🙂 hadi bakalım canlarım benim bak K2 neymiş aha aşağıda yazıyo K2 bir dağ ulen 🙂 .

Wiki canımız bizim seviyoruz onu... | Wolkanca.Com K2 Himalayalar’da bulunan K2 Dağı, esasen yalnızca K2 olarak bilinir ve 8,611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest‘den sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır.

K2 ismini almasının sebebi ise Karakurum Dağları üzerinde kodlanan ikinci(2.) dağ olmasıdır.İlk çıkışını 1954 yılında İtalyan bir ekip yapmıştır.8000 m.’den yüksek 14 dağın arasında çıkış sayılarına göre zirvesine en zor varılabilen dağdır.

Üzerinde bir çok çıkış rotası mevcuttur.Bunların en popüleri ve çok kullanılanı ise 1900lerin başında K2 çevresine ilk ulaşanlardan Abrüzzi dükünün adının verildiği sırt rotasıdır.Bu rotanın olduğu yüze ve ana kamp bölgesine yaklaşılırken sağ tarafta kalan Broad Peak silsilesi için yol ayrımı olan ve Fransa’daki Concorde meydanından adını alan bir meydan güzergahı üzerinden ulaşılır.

Yakın yıllara kadar dağcılar için ölüm oranı 3/1 ken, bu oran teknolojideki gelişmeler ve dağcıların tehlikeler konusundaki tecrübeleri sayasinde azalmaktadır.

Türkiye’den ilk çıkışını ise 2001 yılında Nasuh Mahruki gerçekleştirmiştir. 2007 yılı için hem ankaralı dağcı Tunç Fındık hem de ORDOS ekibi çıkış planları yapmaktadırlar.

Wiki sağolsun canımız o bizim seviyoz onu...Konum Keşmir bölgesi, Pakistan/Çin Koordinatlar 35° 53′ Kuzey, 76° 31′ Doğu Sıradağ Karakurum, Himalayalar Yükseklik 8,611 m Çıkıntı 4,017 m Tür Son patlama Jeolojik yaş İlk çıkış 31 Temmuz 1954 Lino Lacedelli ve Achille Compagnoni En kolay çıkış yolu Kaya/kar/buz tırmanışı.

* *

Eski wolkanca.com’da Ne varsa K2’de var veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Ne varsa K2’de var için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Ne varsa K2’de variçin 4 yanıt

bu tema gerçekten çok hoş inan abi bir öncekini bende beğenmiodum ama bu güzel olmuş iyi çalışmalar…

eyvallah beğendiğine sevindim ama yinede herkesin beğenmesini beklemiyorum bir kaç arkadaşım -çok kara be olm! dedi.

tema olarak ,öbürlerine göre ,güzel,hatta şimdi baktım bence nahnu nun temadan daha hoşuma gitti. belki rengini değiştirip
daha açık bir renk uygulasan,daha güzel olacak gibime geliyor. yaa boşver sen bizim yazdıklarımıza ,zevk senin,mekan senin,istediğin gibi oyna. sen ne yaparsan iyidir. işte o kadar be yaaa.
bende word press e başladım. acemi blogçunun açılamalı anlatımı tav etti beni. hatta tesadüf bu ya bu gün farkettim, ben de k2 yi seçmişim.simdilik pc ye kurdum,antreman yapıyorum. biraz uzun hava gibi oldu amma,olsun içimi döktüm yahu. çünki bu wp çok yoruyo adamı ama ,o kadarda zevkli. hoşçakal. bildiğin gibi yap. başarılar ve iyi kandiller.saygılarımla

birçok özelliği mevcut ben localde kurdum sadece ftpye atmak kaldı az kaldı az kaldı bekleyin 😛