Kategoriler
Blog

WordPress otomatik sürüm yükseltme eklentisi

WordPress 2.3 sürümü ile birlikte blogda bulunan eklentilerin ve WordPress sürümünün yeni bir versiyonu çıktığında admin panelinde bir uyarı mekanizması geliştirilmişti. WordPress.org eklenti dizininde topladığı eklentilerin yeni bir versiyonu çıktığında, amin panelinin eklentiler sayfasında ilgili eklentinin hemen altında uyarı çıkartıyordu, keza WordPress sürmü içinde aynı şey geçerliydi.

WordPress 2.5 sürümü ile bu sistem bir adım daha ileri giderek blogunuzda kullanıldığınız eklentinin, WordPress eklenti dizininde var olması ve güncellenmiş yeni versiyonu çıkması durumunda hem bir uyarı hem de bunu otomatik olarak bir tık ile güncelleştirmenizi sağlar duruma geldi. Bu konudan bu yazımda da bahsetmiştim.

Ve konu başlığında geçen bu eklenti sayesinde de şimdi WordPress sürümünü de tıpkı eklentiler gibi otomatik olarak güncellenmesini sağlamak mümkün. Bu eklenti çıkan yeni WordPress sürümünü blogunuza, eskisinin üzerine otomatik olarak kuruyor ve bunu çok kısa bir sürede, hızlı ve basit bir şekilde yapabiliyor, sadece bir kaç tıklama.

Eklenti şunları yapıyor;

  1. WordPress blogunun veritabanını yedekliyor ve bu yedek çin bir bağlantı oluşturuyor.
  2. wordpress.org adresinden son WordPress sürümünü (şuradan: http://wordpress.org/latest.zip) indiriyor ve sizin sunucunuza bunu açıyor.
  3. Blogda bulunan tüm eklentileri etkinsizleştiriyor.
  4. Yeni sürüm WordPRess dosyalarını eski sürüm ile değiştiriyor.
  5. Sürümü yükseltiyor ve veri tabanındaki tabloları yeniliyor.
  6. Blogda bulunan eklentileri yeniden etkinleştiriyor.

Yukarıdakileri tamamen otomatik bir şekilde yapıyor olması çoğu WordPress kullanıcısı açısından harikulade bir şey.
Eklentinin indirme adresi: WordPress Automatic upgrade
Eklentinin geliştiricisi: http://techie-buzz.com/

Daha fazla bilgi ve dokümanı eklentinin geliştiricisinin yazdığı blogdan bulabilirsiniz.

Eski wolkanca.com’da WordPress otomatik sürüm yükseltme eklentisi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress otomatik sürüm yükseltme eklentisi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

türkçe veya orjinal dediğiniz bunlar arasında hiç bir fark yok. tek fark dil dosyası ve bu güncellemeyi yaptıktan sonra dil dosyasınıda bir zahmet eliniz ile manuel koyarsınız wp-content/dil dizinine dil dosyasını değiştirmeseneizde olur tabi.

yanı kısaca hiç bir sorun yok.

anladığım kadarıyla türkçe versiyonu ile değil orijinali ile güncelleme yapıyor. peki bunun bir sakıncası yok mu? dil dosyasını kendim me değiştireceğim? dil dosyasını değiştirmesem olur mu?
merak ettiğim önemli bir şey: yeni bir siteme ingilizce wordpress kursam türkçe yazılarım bozuk çıkar mı? ingilizcem iyidir. kullanıcı panelinde yayınla, kayıt et gibi türkçe açıklamalara ihtiyacım yok gerçi ama yazılarımda türkçeye mahsus ı, ş gibi harfler bozuk çıkarsa diye… yani bunu bilmiyorum.

cevaplarsanız şimdiden teşekkür ederim. veya öğrenmemin en iyi yolu denemek görmek. 🙂

şimdi hocam ,
yukarıda yazdıklarının aynısı yaptım.

daha eklentiyi ekledikten sonra o yukarıdaki click here to automatically upgrade wordpress to latest version. yazan yere tıkladım ve açılan sayfada.

warning: exec() has been disabled for security reasons in /home/kullaniciadi/public_html/wp-content/plugins/wordpress-automatic-upgrade/wpau_prelimcheck.class.php on line 106

server does not allow us to write to your wordpress directory
in order to continue you need to do one of the two things

1. provide us with your ftp credentials

note: we do not store your ftp information with us due to security reasons. your ftp credentials will only be used to make your site writable by this plugin. you only have to do this once.

what is your ftp base directory. if you have installed wordpress inside public_html folder then your base ftp directory is /public_html
if your you have installed your wordpress in public_html/wpau folder then your base ftp directory is /public_html/wpau
if you install the wordpress into the root directory then your base directory will be /

bunlar yazdı..deneyeyim dedim olacak mı.

ftp kullanıcı adı ve şifreyi yazdım son iki boşluğada ,
root'a kurulu olduğu için yani herhangi bir uzantı yok sadece domaine kurulu önce boş bıraktım denedim yemedi sonra / koydum denedim gene yemedi. en son satırada site adresini yazdım.

bu hatayı nasıl çözerim hocam yardım edersen sevinirim.

üstad ben bütün güncellemeri yaptım fakat sayfam açılmıyor? bembeyaz bir ekran çıkıyor karşıma

ersin bu eski bir yöntem. wordpres ,n yeni sürümlerinde artık buna gerek yok.