Kategoriler
Blog

WordPress bloglarında sayfa şablonu kullanmak

WordPress bloglarında bir sayfa oluşturduğunuzda temanızda var ise o sayfa “Sayfa Şablonu (page.php)” kullanır, yok ise şurada göreceğiniz WordPress Template Hierarchy ye göre temanızda başak bir dosya kullanarak görüntülenir.

Biz yazacağımız bir sayfa için ap-ayrı, farklı bir sayfa şablonu kullanmak isteyebiliriz, örneğin ben burada Uzaylılar sayfası için farklı bir şablon kullandım çünkü o sayfada diğer sayfalarda olmayan bazı scriptler kullanmalıydım, biçimsel olarakta farklı olmasını istiyordum. Bu kullancağım scriptleri özel olarak o sayfa için oluşturduğum sayfa şablonuna yazdım ve Uzaylılar sayfasını yazarken Sayfa şablonu olarak o özel olarak oluşturduğum sayfa şablonunu kulandım.

WordPress Template Hierarchy

Sayfa şablonuBir .php dosyasının sayfa şablonu olabilmesi için aşağıdaki açıklama o dosyanın hemen başında olmalıdı;
<?php
/*
Template Name: WordPress Sayfa
*/
?>

Yukarıdaki “Template Name” değeri oluşturacağınız safya şablonun isimidir, örnekte bu şablonun isminin “WordPress Sayfa” olduğunu görüyorsunuz.
Sayfa şablonda bundan sonraki satırlarda temanızda bulunan “Sayfa Şablonu (page.php)” ile aynı olabilir veya istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu yeni sayfa şablonunu kullanmak için yeni sayfa yazarken sayfa şablonu olarak seçmemiz yeterli.