Kategoriler
Blog

WordPress bloglarında sayfa şablonu kullanmak

WordPress bloglarında bir sayfa oluşturduğunuzda temanızda var ise o sayfa "Sayfa Şablonu (page.php)" kullanır, yok ise şurada göreceğiniz WordPress Template Hierarchy ye göre temanızda başak bir dosya kullanarak görüntülenir.

Biz yazacağımız bir sayfa için ap-ayrı, farklı bir sayfa şablonu kullanmak isteyebiliriz, örneğin ben burada Uzaylılar sayfası için farklı bir şablon kullandım çünkü o sayfada diğer sayfalarda olmayan bazı scriptler kullanmalıydım, biçimsel olarakta farklı olmasını istiyordum. Bu kullancağım scriptleri özel olarak o sayfa için oluşturduğum sayfa şablonuna yazdım ve Uzaylılar sayfasını yazarken Sayfa şablonu olarak o özel olarak oluşturduğum sayfa şablonunu kulandım.

WordPress Template Hierarchy

Sayfa şablonuBir .php dosyasının sayfa şablonu olabilmesi için aşağıdaki açıklama o dosyanın hemen başında olmalıdı;
<?php
/*
Template Name: WordPress Sayfa
*/
?>

Yukarıdaki "Template Name" değeri oluşturacağınız safya şablonun isimidir, örnekte bu şablonun isminin "Wordpress Sayfa" olduğunu görüyorsunuz.
Sayfa şablonda bundan sonraki satırlarda temanızda bulunan "Sayfa Şablonu (page.php)" ile aynı olabilir veya istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Bu yeni sayfa şablonunu kullanmak için yeni sayfa yazarken sayfa şablonu olarak seçmemiz yeterli.

Eski wolkanca.com’da WordPress bloglarında sayfa şablonu kullanmak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, WordPress bloglarında sayfa şablonu kullanmak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

teşekkürler abi

açikcasi ben pek anlamadim benim yapmak istediğim iletişim için kullandiğim maian mail script tema sayfamda görüntülemek script ana dizinde farkli bir klasör içinde

hocam öncelikle kolay gelsin.
wordpressde yapmaya çalıştığım birşey var. "www.siteadı.com/kelime/elma", "www.siteadı.com/kelime/armut" şeklinde /kelime/ olarak gelen bağlantıları kelime.php yöneldirmek bunu .htaccess ile hallettim. yalnız kelime.php wordpressden bağımsız bir sayfa olarak kaldı. ben kelime.php ye yönlenince wordpress blogumun header. sidebar. fother gibi bölümlerin yüklenmesini bir wordpress sayfası gibi davranmasını istiyorum. ne yapmam gerekiyor?.

emre

kelime.php gibi wordpres sayfası olmayan ana dizindeki php dosyalarına aşağıdaki kodu yazdığında wordpress in her şeyini (eklentiler ve o an etkin tema fonksiyonları dahil) çalıştırısın.

<?php
define('wp_use_themes', false);
require('./wp-blog-header.php&#039😉;
?>

yukarıdaki kod da temayı almıyor, temayı da alarak yapmak için false yi true yapacaksın.

umarım yardımcı olmuşumdur sen ve diğer okuyacak arkadaşlara.