Kategoriler
Gündem

İstiklal Savaşı'nın son gazilerinden Yakup Satar vefat etti

Yakup Satarİstiklal Savaşı'mızın son gazilerinden Yakup Satar vefat etti. Allah(c.c), gazimize rahmet eylesin. 100 yaşından ileri Yakup Satar'ın vefatı hakkında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt şöyle konuştu; İstiklal Savaşımızın son gazilerinden Yakup SATAR'ın 02 Nisan 2008 tarihinde Hakk'ın rahmetine kavuşmuş olduğunu büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kahraman gazimize yüce Tanrı'dan rahmet, üzüntülü ailesi ile aziz milletimize şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına baş sağlığı dilerim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise; İstiklal Savaşı'nın son gazisi Yakup Satar'ın vefatı nedeniyle, oğlu Fevzi Satar'a bir telgraf göndererek başsağlığı diledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Yakup Satar'ın vefatı nedeniyle bir mesaj yayınlayarak, "Millet ve devlet olarak, gazilerimizin ve şehitlerimizin emaneti bu güzel topraklara aynı şuur ve kararlılıkla sahip çıkacağız" dedi.
Tam olarak 110 yaşındaki gazi, Eskişehir/Hacı Seyit Mahallesi'ndeki evinde kızlarıyla yaşıyordu ve saat 22.50 sıralarında hayata gözlerini yumdu. Gazimizin cenazesi dün yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.
Yakup Satar'ın biyografisi;

1898 yılında Kırım'da doğdu. Ailesiyle Eskişehir'e göçtü. Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'na katılmasıyla Basra Cephesi'nde savaştı. Sakarya Meydan Muharebesi'nde de düşmana karşı mücadele etti ve savaş sonunda Eskişehir'e döndü. Uzun süre çiftçilik yapan Satar, eşini kaybetmesinin ardından kızları Zekiye Tali ve Bedriye Kalaş ile yaşamaya başladı. Satar'ın, 6 çocuğu, 50'ye yakın torunu bulunuyor. Son 10 yıldır çeşitli rahatsızlıkları nedeniyle evinden dışarı çıkamayan Gazi Satar, geçen yıl dünyaya gelen bebeklerle torunlarının torunlarını görmüştü.

Eski wolkanca.com’da İstiklal Savaşı'nın son gazilerinden Yakup Satar vefat etti veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, İstiklal Savaşı'nın son gazilerinden Yakup Satar vefat etti için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

başımız sağolsun. allah rahmet eylesin:'(
başka ülkeler gazileri ölünce ülkedeki bayrakları yarıya indirir bizimkiler de telgraf yollar…

ah ah cenazesine bile gelmemişler..! neyse gene konuşmicam.!!!