Kategoriler
Blog

Siteyi Blogger’dan WordPress’e trafik kaybetmeden taşıma

Blogger’da olan bir siteyi WordPress ile çalışan yeni yerinize hatasız ve site trafiğini kaybetmeden nasıl taşıyacağınızı yazacağım. Öncelikle Blogger’da bulunan girdileri yeni WordPress sitenize taşıyın. Bunu yapmak için WordPress’in içeri aktarma aracını kullanın(Araçlar/İçeri Aktar/ -Blogger-), içeri aktarma WordPress 3.0 da biraz değişmiş ve henüz tam sürüm olmayan 3.0-RC3 ve beta da bazı hatalar mevcut bu […]

Kategoriler
Hayattan

70 ve 80ler’de çizgi roman kadını olmak

Kadın olmak, kadınsanız yaşam heryerde, çizgiromanlarda da bambaşka. Kadınlar ile erkekler arasında ki farklar say say bitmez, mesela bu benim için de çok doğru olan bir şey; bir kadın iki günde bir çamaşır yıkar. Bir erkek ancak giyecek birşeyi kalmadığında çamaşırlarını makineye atar. İstisnalar hariç tüm hayvanlar/canlı türlerinde dişiler/kadınlar uğrunda savaşılıp kazanılan bir cinstir, örnek […]

Kategoriler
Blog

WordPress e-posta da varsayılan isim ve mail değiştirmek

WordPress site üzerinden iletişim isteklerinde varsayılan olarak isim “WordPress” ve adresi “wordpress@siten.com” kullanır. Bunu eklentisiz basit bir fonksiyon ile değiştirebiliriz. Bu değişiklikten sonra site üyelikleri, yorumlar ve diğer tüm iletişimlerde size gelecek e-postalarda isim ve kimden e-posta adresi istediğiniz gibi olacak.

Kategoriler
Blog

Bloga Facebook like butonu, beğen butonu eklemek

Facebook like butonu yeni çıktı, çok abartıyorlar seviyorlar böyle yapmayı hem işlerine geliyor herkes kullansın hesabı bir taktik işte Google bunu güzel yapıyor Facebook da neyim eksik diyor filan. Facebook like butonunu WordPress bloguna eklemek için WordPress Plugins dizininden herhangi bir eklentiyi kullanabilrisiniz: wordpress.org/extend/plugins/tags/facebook.

Kategoriler
Blog

Yazının ilk görselini göstermek

Kamil bu konuda soru sormuş ben de yazmışımdır bir yerlerde demişim, Kamil aramış bulamamış. Blogda çok konu olduğu için ben de bazen aradığımı zor buluyorum doğrudur ikinci kez yazıyorsam bu konuyu kusura bakmayın artık o kadar kusur kadı kızında da olur. Şimdiki konumuz WordPress’de eklenmiş yazıda resim veya resimler varsa ilk resmi herhangi bir yede […]

Kategoriler
Blog

WordPress için Google Buzz eklentileri

Sitenin iletişim sayfasından gelen sorulardan biri buydu, Google’ın yeni sosyal ağ hizmeti olan Buzz için WordPress eklentisi. Bu yazıyı okuyan tüm arkadaşlar WordPress için geliştirilmiş tüm eklentileri güvenilir ve hızlıca wordpress.org/extend/plugins adresinden indirebildiğinizi hatırlatmak isterim. WordPress eklenti dizininde arama yapabilir, etiketlerle aramanızı daraltabilir örneğin: wordpress.org/extend/plugins/tags/google-buzz, gibi gibi.

Kategoriler
Blog

WordPress gelişmiş dışa aktarma (Export)

WordPress’in standart özelliklerinden Export, WordPress blogunda bulunan içerikleri yazar isimlerine göre veya tüm yazarlara ait olan içerikleri başka bir WordPress bloguna aktarmak(import) üzere yedeğinin alınması.

Kategoriler
Blog

Bloggerlar için 10 Firefox eklentisi

Bir (blogger)blog yazarıysanız sizin için internette geçirdiğiniz vakit çok önemlidir, kısa zamanda çok şey yapmak istersiniz. Biz bloggerlar çoğumuz Firefox kullanırız çünkü eklentileri bize çoğu şeyi tarayıcı üzerinde basitçe yapmamıza imkan tanır. Aşağıda bloggerlar için gerekli olduğunu düşündüğüm 10 adet Firefox eklentisi var, siz de önerileriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kategoriler
Blog

WordPress RSS’de görsellerin hizalanması

WordPress’de bir konuya görseli sağ veya sola hizalanmış olarak eklerseniz eğer WordPress buna bir class atar. Bu atadığı class a sitil şablonundan şekil vererek sağ veya sola yaslanması gerektiğini belirtir.

Kategoriler
Blog

WordPress 2.7 versiyonunda yorum şablonu

WordPress’in 2.7 versiyonunda daha önce yazdığım gibi admin panelinin görsel değişimi yanı sıra birçok işlevsel değişiklik oldu. Bunlardan biri de yorum işlevleri, yeni yorum şablonunda eski temalarda farklı bir durum söz konusu bu wp_list_comments işlevi, diğer değişiklikleri de zaten normal bir zekaya sahipseniz biraz kurcalayınca görebilirsiniz, burada aptala anlatır gibi yazmak istemiyorum.