Kategoriler
Blog

WordPress cache eklentisi için ipucu

Çoktandır başım cache eklentileri ile beladaydı, sorunum SEO için çok önemli bir sorundu çünkü tüm cache eklentileri 40 sayfalarını cache yapma desem de bunu dinlemiyor cacheliyordu, cacheleyince Google cache&#39e alınmış sayfada Header Status 404 Not Found değil Status 200 OK görüyordu ve indexliyordu.

WordPress

Bildiğiniz gibi arama motorları 404 sayfalarını indexlemez, 200 ise indexler.

Dolayısıyla saçma sapan bir çok sayfa benim sitede sanki varmış gibi gösterildiğinden arama motoru benim siteyi spam olarak algılıyordu.


Sorunu çözdüm. Aslında akşam İlyas&#39ın önerisi üzerinden ilerleyerek 301 yönlendirme ile olayı çözdüm fakat daha sonra biraz daha kasarak aslında WordPress’de cache eklentilerinin çalışması için wp-config.php de define(&#39WP_USE_THEMES&#39, true); den komut aldığı aklıma geldi ve ben cache&#39e alınmasını istemediğim bir tema dosyası içerisine define(&#39WP_USE_THEMES&#39, false); yazarsam cachelemeyeceğini düşündüm, yaptım ve sonuç aldım.

Örnek bir uygulama:

<ul>
<?php
define('WP_CACHE', false);//burayı cacheleme
define('WP_USE_THEMES', false);//tema dosyaları istemiyorum
require('./wp-blog-header.php');//ayarları al - bu dosya ana dizindedir!
$args=array('numberposts'=> 2,'orderby'=> 'rand',);
$rastgelebilislergetir = get_posts($args);
foreach($rastgelebilislergetir as $post): setup_postdata($post); ?>
<li>
<a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title_attribute(); ?></a>
</li>
<?php endforeach; ?>
</ul>

Özetle herhangi bir cache eklentisi kullanan bir WordPress sitesinde herhangi bir tema dosyası veya herhangi wp-config.php include edilmiş PHP dosyası içerisine define(&#39WP_USE_THEMES&#39, false); yazdığınızda o sayfa cache edilmez hacılar.

Ayrıca site açılma hızının bunları uyguladıktan sonra daha hızlı olduğunu da fark ettim, ve artık arama motorlarına cache i açabileceğim için de kaynak tüketimi açısından büyük kar elde edeceğim.

Türkçe korumak isterseniz: cache = önbellek.

Dağılabilirsiniz.