Yalnız başınızayken kalp krizi geçirirseniz?

kalp-kriziDiyelim ki, mesai saati bitti ve siz de akşam 18:30 civarında, alışılmadık derecede zorlu bir iş gününün ardından (tabii ki tek başınıza) arabanıza binip evin yolunu tuttunuz. Çok yorgunsunuz ve canınız da fena halde sıkkın ve sinirli bir haldesiniz.

Birdenbire göğsünüzde, kolunuza ve çenenize doğru yayılmaya başlayan korkunç bir ağrı hissediyorsunuz. En yakın hastaneye sadece on dakikalık mesafedesiniz ama hastaneye ulaşmayı başarıp başaramayacağınızdan bile emin değilsiniz.
Ne yapacaksınız?

İlk yardim kurslarına katılacak kadar akli başında biriydiniz ama kurstaki eğitmen, sizin başınıza bir şey geldiğinde ne yapacağınızı öğretmedi!

Yalnız başınızayken kalp krizi geçirirseniz nasıl hayatta kalırsınız?

Pek çok insan kalp krizi geçirdiği sırada tek başına oluyor; etrafta yardim edecek kimse bulunmuyor. Kalp atışları düzensizleşen ve kendisini bayılacakmış gibi hisseden birinin bilincini yitirmeden önce yalnızca 10 saniye kadar zamanı vardır. Bu durumda ne yapmanız gerekir?

Cevap:
Paniğe kapılmadan üst üste kuvvetlice öksürmeye başlayın.

Arabanızı sağa çekin motoru durdurup dörtlüleri yakin arabanın arkasına geçip sırt üstü yere yatın ayaklarınızı arabanızın bagajına doğru yukarı kaldırın ve öksürmeye başlayın öksürmeden önce her seferinde derin bir nefes alin; öksürükleriniz güçlü olsun, derinden gelsin ve uzun sürsün, tıpkı göğsünüzde birikmiş balgamı atmaya çalışır gibi öksürün.

Her iki saniyede bir derin nefes alıp öksürün ve bunu ya yardim gelene dek yada kalp atışlarınız tekrar normale dönene dek sürekli yapın. Sakin arabanızın içinde oturmayın bu esnada sizi gören insanlar yardim edeceklerdir.

  • Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.
  • Öksürmek kalbe tazyik yapar ve kan dolaşımını rahatlatır.
  • Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.
  • Bütün bunlar size, bilincinizi kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı tanir.
  • Ayaklarınız yukarı doğru kaldırılmış olduğundan vücudunuzdaki bütün kan kalbe basınç yapacaktır.
  • Bu pozisyonda yatmak kalbin normal çalışmaya düzenine geçmesine yardımcı olur.

Lütfen bu konuda mümkün olduğunca çok kişiyi bilgilendirin. Bu bilgi sayısız insanin hayatini kurtarabilir! Asla, "benim başıma gelmez!" diye düşünmeyin. Hayat tarzımızın epeyce değiştiği şu son yıllarda artik her yaşta insan kalp krizi geçiriyor. Gerçek bir dost olduğunuzu gösterip bu makaleyi tanıdığınız herkese yollayın.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.