Kategoriler
WordPress

WooCommerce alternatifleri

WordPress için WooCommerce tek seçeneğiniz değil. Müşterilerinizin veya müşterinizin müşterilerinin satın alma yapmasına izin verecek başka WordPress eklentileri de var.

WooCommerce, WordPress için her türlü çevrimiçi mağazayı oluşturmanıza izin veren güçlü bir e-ticaret eklentisidir. Peki alternatifleri neler?

Ancak WordPress için e-ticaret/online satış noktasında tek seçenek WooCommerce değildir, müşterilerinizin veya müşterinizin müşterilerinin satın alma yapmasına izin verecek başka WordPress eklentileri de vardır. bu yazıda WooCommerce alternatiflerinden bahsedeceğim.

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak aşağıda listelediğimiz WooCommerce alternatiflerinden biri size uygun olabilir:

 1. WP Easy Cart
 2. eCommerce Product Catalog Plugin
 3. Magento
 4. Ecwid
 5. BigCommerce
 6. Shopify + WP Shopify
 7. Easy Digital Downloads
 8. Gumroad
 9. Vcita
 10. Jobber
 11. Memberships + LMS
 12. Form builders

Not: WooCommerce’e olası her alternatife bakmıyoruz. Sadece uygulanabilir ve denemeye değer olan alternatifleri listeliyoruz. Bazı uygulamalar Türkiye içerisinde çalışmayabilir.

WP Easy Cart

WooCommerce eklentilerinin geniş ekosistemi karşısında sıkılmış ve bunalmış hissediyorsanız, WP Easy Cart doğru seçim olabilir. Ürün varyasyonları, fiziksel + dijital ürünler, kuponlar vb. Gibi WooCommerce’deki gibi ek eklentiler gerektirmiyor, bu özelliklerin neredeyse tümü hazır olarak gelmekte. WP Easy Cart Premium planının 99 $/yıl fiyatı, destek ve tüm premium uzantıları içerir. Ekipleri, çoğu kullanım durumuna uygun bir çözüm oluşturmak için iyi. Bu sayfada kendilerini WooCommerce ile nasıl karşılaştırdıklarını görebilirsiniz.

 • Fiyat: Premium için 99 $/yıl’a kadar ücretsiz.
 • Karmaşıklık: Başlaması kolay, bol miktarda yardım belgesi.
 • Şunun için iyi: WordPress’te hızlı bir şekilde çevrimiçi mağaza oluşturmak.

eCommerce Product Catalog Plugin

eCommerce Product Catalog Plugin, WooCommerce’e başka bir basit ve hafif alternatiftir. Kısıtlı bir bütçeye sahip bir siteniz varsa veya sadece ürünleri listelemeniz ve site üzerinden ödeme almamanız gerekiyorsa, bu sizin için uygun olabilir.

Diğer e-ticaret eklentilerinde olduğu gibi, eCommerce Product Catalog ek özelliklerin kilidini açan çeşitli premium bir seçenek sunuyor. Bu ek özelikler yani uzantıları, çok siteli Geliştirici paketi için 45 $/yıl ile 449 $/yıl arasında değişen birkaç seçenekte bir araya getirdiler. Ayrıca kendi özel uzantı paketlerinizi de oluşturabiliyorsunuz.

İncelemelere göre, eCommerce Product Catalog diğer rakip eklentilere göre çok daha hızlı çalışmakta.

 • Fiyat: Geliştirici paketi için yıllık 449 ABD dolarına kadar ücretsiz.
 • Karmaşıklık: Başlaması kolay, ek uzantılarla daha bol seçenekli.
 • Kimler için uygun: Büyük ürün envanterine sahip katalog siteleri oluşturmak.

Magento

Adobe, Magento’yu birkaç yıl önce satın aldı ve Adobe Experience Cloud’da kurumsal bir çözüm olarak sunmakta. Arka planında Magento’nun özü yatıyor: PHP ve SQL üzerine kurulu WordPress gibi açık kaynaklı yazılım. Magento açık kaynak sürümü geliştiriciler ve küçük işletmelere hitap etmektedir.

WordPress ve Magento teknolojileri arasındaki benzerlikler, aynı zamanda büyük projelerde daha fazla özel geliştirme çözümleri oluşturmak için bir fırsat. Pazarlama ve içeriği yönetmek için WordPress’i kullanırken, e-ticaret tarafı için Magento’yu kullanırken, tümü API aracılığıyla yalın bir ön uca sunulduğunu hayal edin.

 • Fiyat: Açık kaynak sürümü için ücretsiz.
 • Karmaşıklık: Gelişmiş.
 • Kimler için uygun: Kurumsal düzeyde projeleri hedefleyen orta ila ileri düzey geliştiriciler.

Ecwid

Ecwid pazar yerleri, sosyal medya ve bir web sitesi içinde satış yapmanızı sağlayan geniş bir “her yerde satış” platformu. Ayrıca pazarlama ve satış noktası (POS) entegrasyonu için daha fazla araç sunuyorlar.

Yeni bir perakendeci kuruyor ve çevrimiçi çalışıyorsan, Ecwid mükemmel bir anahtar teslimi çözüm olabilir. Siteyi normalde yaptığınız gibi oluşturun, ardından e-ticaretle ilgili her şeyi işlemek için Ecwid’i bırakın. Sadece fiyatlandırmaya dikkat edin – platformdaki her şeyi kullanmıyorsanız, maliyet buna değmeyebilir.

 • Fiyat: Ayda 99 $ ’a kadar ücretsiz ( iş ortağı programları için 299 $/yıl ve 899 $/yıl ).
 • Karmaşıklık: Kolay.
 • Kimler için uygun: Hızlı, hepsi bir arada çözüme ihtiyaç duyan küçük işletmeler.

BigCommerce

BigCommerce, WordPress ile derin bir entegrasyona sahip, bağımsız, hepsi bir arada bir e-ticaret platformudur. Amiral gemisi BigCommerce hizmeti büyük mağazalara hitap ederken, daha hafif BigCommerce Essentials ise daha küçük küçük işletmelere yöneliktir.

BigCommerce for WordPress eklentisini kullanmak, WordPress sitenize otomatik olarak alışveriş sepeti, ödeme ve ürün sayfalarını ekleyecektir. Ürünleri herhangi bir WordPress gönderisine veya sayfasına kısa kodlar veya bloklar kullanarak da yerleştirebilirsiniz (editör tercihinize bağlı olarak).

Ürün envanteri, müşteri verileri ve işlemlerin tümü BigCommerce tarafında ele alınır. WordPress sitesi, BigCommerce terimlerine göre bir “kanal” olarak kabul edilir, bu aynı zamanda tek bir BigCommerce planından farklı ürünlerle birden fazla WordPress sitesi çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

 • Fiyat: BigCommerce Essentials için 29,95 $/ay ila 299,95 $ ay.
 • Karmaşıklık: Orta; BigCommerce’in bir öğrenme eğrisi var.
 • Kimler için uygundur: E-ticareti üçüncü taraf platformuna devrederken büyüyen mağazaları desteklemek.

Shopify (+ WP Shopify)

BigCommerce gibi Shopify’de bağımsız, hepsi bir arada bir e-ticaret platformudur. Büyük ve küçük mağazalara hitap ediyor. WordPress gibi, Shopify’de temalar ve eklentileri mevcut, 3. taraf geliştiriciler için sağlam bir ekosistemine sahip.

Maalesef Shopify, WordPress ile hazır gelen derin bir entegrasyona sahip değil. Ürünleri bir WordPress sitesine yerleştirmek için Shopify satın al düğmesini de kullanabilirsiniz – ancak satılacak bir avuç dolusu ürününüz varsa bu harika bir çözüm değildir. WP Shopify eklentisinin devreye girdiği yer burasıdır . WP Shopify, bir WordPress sitesini Shopify mağazasıyla senkronize ederek WordPress + Shopify entegrasyonunu geliştirir. Eklenti, ürünleri bir WordPress gönderi türü olarak içe aktarır (SEO için harika); yazılara ve sayfalara kolay yerleştirme için Gutenberg bloklarını destekler; yerleşik bir araba sistemi içerir; ve ödeme için Shopify mağazasına giden yollar.

Birçok premium WordPress eklentisinde olduğu gibi, WP Shopify’ın ücretsiz ve ücretli bir sürümü vardır. Ücretsiz sürüm, eklenti ile deneme yapmak için iyi bir seçimdir, ancak uygun bir çevrimiçi mağaza kuruyorsanız, tüm özelliklerin kilidini açmak ve öncelikli destek almak için Pro sürümüne başvurun.

 • Fiyat: Shopify için 29 $/ay + WP Shopify Pro için 10 $/ay.
 • Karmaşıklık: Orta; önce bir Shopify mağazası oluşturmanız gerekecek.
 • Şunun için iyi: WordPress destekli bir siteyi Shopify destekli bir mağazayla birleştirmek.

Easy Digital Downloads

Şimdiye kadar hem fiziksel hem de dijital ürünleri ele alan çözümlere baktık. Peki ya bir e-kitap gibi yalnızca dijital ürünler satıyorsanız? Easy Digital Downloads tam olarak bunun için inşa yaratılmış.

Easy Digital Downloads WordPress eklentisi; alışveriş sepeti sistemi, müşteri yönetimi, indirim kodları ve ayrıntılı raporlama dahil olmak üzere dijital ürünler satan bir e-ticaret sitesi yönetimi için ihtiyacınız olan her şeye sahip. Tüm verileri WordPress veritabanında saklar.

 • Fiyat: $ 99/ay’dan başlıyor.
 • Karmaşıklık: Kolay.
 • Şunun için uygundur: Yalnızca dijital ürünler satan siteler.

Gumroad

Gumroad ilginç bir platform, ilk başlarda dijital ürünleri satmanın kolay bir yolu olarak yola çıktırlar, sonraları içerik oluşturucuların hedef kitlelerini yönetmeleri, dijital + fiziksel ürünler satmaları, ürün lansmanları için bağış toplamaları ve hatta üyelik ve bağlı kuruluş programları yürütmeleri için bir çözüm haline geldi.

Her şey Gumroad bünyesinde yönetiliyor. WordPress entegrasyonu, bir siteye kolayca yerleştirebileceğiniz Gumroad düğmeleri ve widget’ları aracılığıyla gelir. Gumroad, bir WordPress sitesine sahip olan ve hem haber bültenleri gibi temel e-posta pazarlamasını yöneten hem de satılacak birkaç ürünü olan kolay bir çözüm arayan sanatçılar ve yaratıcılar için mükemmel bir seçimdir.

 • Fiyat: Ücretsiz veya Creator plan için aylık 10 $’dan başlayan fiyatlar.
 • Karmaşıklık: Kolay.
 • Kimler için uygundur: Tam gelişmiş bir e-ticaret platformuna ihtiyaç duymayan sanatçı ve yaratıcılar.

Vcita

Vcita, hizmet sağlayıcıları düşünülerek oluşturulmuş bir işletme yönetimi web uygulamasıdır. Bir mobil uygulama, planlama yazılımı, müşteri yönetimi, faturalama ve pazarlama araçları ve self servis müşteri portalı denebilir.

 • Fiyat: Yalnız uygulayıcılar için 29 $/ay’dan başlayan fiyatlar.
 • Karmaşıklık: Kolay.
 • Kimler için uygundur: Hepsi bir arada bir çevrimiçi çözüme ihtiyaç duyan profesyonel hizmetler.

Jobber

Jobber, bir başka hizmet planlama ve iş yönetimi web uygulamasıdır. Vcita gibi Jobber da bir mobil uygulama, planlama yazılımı, müşteri yönetimi, faturalama ve pazarlama araçları ile bir müşteri portalıdır.

Jobber’ın parladığı yer, yerinde hizmetlere hitab etmesidir. Cihaz onarımları(mobil/pc vb.), HVAC, ticari temizlik, çevre düzenlemesi, inşaat ve benzeri şeyleri düşünün. Jobber, ekip üyelerinin çalışmaları için gerekli tüm adımları izlediklerinden emin olmak için kullanabilecekleri iş formlarını ve kontrol listelerini içerir.

Jobber’ı bir WordPress sitesine çevrimiçi formlarını bir gönderi veya sayfaya yerleştirerek ekleyebiliyorsunuz.

 • Fiyat: Bir kullanıcı için 29 $/ay’dan başlayan fiyatlarla.
 • Karmaşıklık: Kolay.
 • Kimler için uygundur: Hepsi bir arada bir çevrimiçi çözüme ihtiyaç duyan profesyonel yerinde hizmetler.

Memberships + Learning Management Systems

Üyelik siteleri ve çevrimiçi kurslar, online eğirim Covid-19’un ardından daha da popüler hale geldi. İlk başta zorunluluktan çıktı. Koçlar, eğitmenler ve eğitimcilerin işleri yüz yüze yapamaması nedeniyle, sanal alternatifler tek seçenekti.

Üyelik ve öğrenim yönetim sistemi (LMS) eklentileri WordPress’te yıllardır varlar. 2020 bu eklentileri zirveye taşıdı. Hem WooCommerce hem de eklentilerin bir kombinasyonu ile gerçekleştirebilirsiniz, ancak ihtiyacınız olandan daha fazlası olabilir.

Bir üyelik sitesi veya çevrimiçi kurs oluşturmak istiyorsanız ve WooCommerce’in daha geniş e-ticaret yetenekleriyle ilgilenmiyorsanız, MemberPress veya LearnDash gibi amaca yönelik olarak oluşturulmuş eklentilere dönebilirsiniz . Bu platformlar, ihtiyacınız olan şey için daha çok anahtar teslimi bir çözüm olacaktır.

 • Fiyat: Eklentiye/platforma bağlı olarak değişir.
 • Karmaşıklık: Eklentiye/platforma bağlı olarak değişir.
 • Şunun için iyi: Ücretli üyelik siteleri ve online dersler, eğitimler için.

Form builders

Listeye ek olarak form oluşturucuları ekliyorum çünkü inanılmaz derecede kullanışlı ve esnekler (biraz marifet gerektirebilir). Hazır bir çözüm kullanmak yerine, kendinize özel ısmarlama bir çözüm oluşturmuş oluyorsunuz.

Gravity Forms, Formidable Forms, Ninja Forms ve WP Forms gibi güçlü premium form eklentilerinin tümünde e-ticaret işlemlerini yönetmek için uzantıları var.

 • Fiyat: Eklentiye/platforma bağlı olarak değişir.
 • Karmaşıklık: Yaptığınız şeye bağlı olarak değişir.
 • Şunun için iyi: Özel çözümler oluşturma.

Sonuç

Projeniz için proje için en iyi olanı seçin.
Ben dahil biz WordPress geliştiricileri genelde WooCommerce’in büyük hayranıyız. Birçok barındırma şirketi WordPress ile birlikte WooCommerce özelinde hosting paketlerini sunuyorlar ve WooCommerce binlerce dolarlık ek uzantı seçeneği ile güvenilir büyük bir ekosistemdir.

Ancak WooCommerce tek seçeneğiniz değil.

WordPress’in güzel tarafı da budur. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda seçeneğiniz var.

Her şey ihtiyaçlarınızın ne olduğuna bağlı. Önce bunları belirleyin, ardından ona en uygun çözümü seçin.

Kolay gelsin 👍