Kategoriler
Düşünce

Yangın var!

Arabanızda yangın söndürücü yoksa bunun cezası vardır, koca devletin yangın söndürücü uçağı yok ve bunun cezasını da siz ödüyorsunuz. IBAN!

Dün itibariyle ülkemizin birçok ormanlık/ağaçlık alanında yangınlar başladı, oldukça büyük alan yandı ve devam etmekte, mahalleler, köyler, oteller vs. boşaltıldı.

Türkiye’de yangınlar | “Bize kim yardım edecek bilmiyorum” – DW Türkçe
Akdeniz yanıyor. Vatandaş suçlu arıyor. Devlet bağış istiyor
Uçak Yok Ama Çay Var İçersen *

Antalya, Muğla, Tunceli…Türkiye’nin dört bir yanında ormanlar cayır cayır yanıyor. Yangın sadece Türkiye de değil Yunanistan ve İtalya’da da etkili. Ancak Türkiye’de sıkıntı Türk Hava Kurumu’nun atıl kalmış olması, Türkiye’de çıkan tüm yangınlara yetişecek uçağın olmaması.

Nevşin Mengü

Sosyal medyada siyasete paralı hizmet eden(kısaca troll) mahluklar yangınlara hemen bir terör, vatan millet Sakarya, tekbir Allahu ekber gibisinden gönderilere başladı. Hiçbir bilimsel veya delile dayanmayan ve tamamen işkembeden salladıkları yalanlarla “onlar yaktı” bunlar istedi gibi şeyler sunmaya devam ediyorlar, bir ara Can Ataklı‘ya saldırdılar ve bir kokuşmuş gazeteci denilenlerden şahıs “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yangınlar için gizli bir bilgiyi Cumhurbaşkanına sunduğunu” bile yazmış, bu arada ulu asrın lideri akp genel başkanı(Cumhurbaşkanı) yangınlar için dua etmiş ayrıca evet IBAN’sız olmaz çünkü salağız pardon cömertiz ve para yollayacağız onlar da ağaç dikeceklermiş.

Cömertim tabi olm.

Evet tüm bunlar dün ve bugün oldu. Maalesef şaşırtıcı bir tarafı yok çünkü bu bir döngü ve her olayda sonuç bu oluyor, suçlu biz çıkıyoruz, asla yüce liderimize layık bir vatandaş olamıyoruz, Allah bizi kahretsin.

Şimdi yangınların çıkma nedeni muhtemelen(bilgi sahibi değilim) doğaldır zira verilere bakınca bu mevsimde ve dünyanın ısınmasına, sıcaklık değerlerine bakıldığında uzmanlar olabileceğini söylemiş, ayrıca çeşitli verileri haritalayan uzman ve uzmanlık web sitelerinde dünyanın nerelerinde yangınların olduğunu gösterilmekte şu an bakıldığında gerçekten her yerde yangın var.

Fakat far keder mi? İster insan yaksın isterse doğal olsun, bir felaket, deprem, sel, yangın, salgın vs… Burada mevzu yetki verilmişlerin, yöneticilerin bu olaylar öncesinde aldıkları önlemler ve olaylar sırasında, sonrasında yapılanlardır.

Tedbir bizim kültürümüzde yok, biz tedbir olayını çok yanlış anlamışız ve genellikle o işleri Allaha bırakıyoruz, plansızlık bizim genlerimizde var. Elin gavurunun ilçesi, mahallesi bile minimum 25 yıllık planlarla yaşar, yönetir ve yönetilir. Olaylar sonrasında yapılanlar ise planlama, önlem, tedbir ve hazırlığımız olmadığı için dua etmekten öte geçemiyor, Cumhurbaşkanı bile ki şahsının 13 uçak, 3-5 helikopter, sayısız başka taşıtı vardır, yaptığı şey Cuma namazı çıkışında dua etmek. Kendisi pikniğe bile 8 uçakla gidiyor, benim 13 uçağım ve bu kadar büyük araç filom olsa içine su doldurup her yerde yangın söndürürüm, şaka tabi. Sürekli IBAN verip(reis-i iban) çay dağıtması(kafalarına atıyor) da başka bir memlekette göremeyeceğiniz bir cömertlik, ululuk. Devletin planlama olmadan hiçbir işe yaramayacağın bildikleri için herhalde “Devlet Planlama Teşkilatı” gibi isminde “planlama” geçen her şeyi kapatmışlar bu işte vizyondur, öngörüdür, adamlar çalışmış.

Fidan dikmek için “kızılay(eski Kızılay değil maalesef)” bile tüm Türkiye’ye SMS göndermiş, Tema Vakfı diye bir şey var fakat o da topladığı parayı OGB(Orman Genel Müdürlüğü)ne veriyor sonrasına karışamıyor, büyük firmalar ve bazı kişiler şu kadar fidan bağışladım gibisinden paylaşımlar yapıyor(reklam yani), dostlar yanan orman alanlarının tekrar aynı duruma gelmesi hemen yarın olabilecek bir şey değil, yanan bir ağaç minimum 20-30 senede eskisi gibi olabiliyor hatta bazı ağaç çeşitleri için en az 50 yıl gerekir, insan gibi, ananın karnından direk Elon Musk olarak çıkamazsın, zaman gerekir. Olması gereken şu: “Yanan orman alanlarının orman vasfı ile kalması” bunun anayasaya eklenmesi bakın yasa yetemez “Anayasa” çünkü çok şerefsiziz ve yasaları evirip kıvırabiliyoruz, gerçi bu günlerde anayasanın da pek bir anlamı yok ama bir umuttur yaşamak diyelim. Timur’un yaktığı Sivas’ı 600 yıldır yeşillendiremeyenlerden hayır beklemek biraz salaklıktır, siz yine bağış yapın ama bibok olacağı yok onu bilerek yapın.

THK(Türk Hava Kurumu) uçakları(yangın söndürme uçakları) festivallerde gösteri uçuşu yapıyor, Avrupa’nın en büyük filosu gibi haberler var dergilerde ve çeşitli resmi yayınlarda. Ama ulu lidere göre THK’da uçak yok, 3 uçak(büyük ve aslında bölge için uyumlu değil/açık deniz gerekli) var bunları Rusya’dan kiralık almışlar günlük 1 milyon(küsurat) çalışıyor, helikopterler zaten koca ormanın fındık kadar küçük alanına su atabiliyor. Bakıldığında bu hazırlığın ormanlar için olmadığını görebiliyorsunuz, bu sadece şehirlerde, tesislerde olabilecek ufak/orta çaplı yangınlar için, ormanlar özellikle bu denli sıcak mevsimde ağacına göre yanmaya başladı mı önünü almak çok zordur, rüzgarla birlikte çok hızlı yayılır ve nerden durdurabileceğinizi şaşırırsınız hızlı ve öfkeli. Bir de bütün dünya geri zekalı ve bir tek bizim hilal kaplan uyanık, dünya hilal teyzeyi dinleseydi keşke uçak yerine helikopter alsalardı ki kendisi de herkes de huzur bulsun(huzur hakkı+en az 3 maaş). İsmail Saymaz‘ın “öncü yangın uçağı” fikri çalışır.

Öte yandan “canlı” olan sadece insan değildir, orman, ağaç, kuzu, koyun, kedi, köpek, kuş, böcek bunların hepsi canlıdır. “Canlı kaybı yok” diyenler ormanlarda yanan ağaçların, ormanlara ağaçlara muhtaç ve onların içerisinde yaşayan canlıların aslında canlı olmadığını düşünürler, bu insanlar oçcuğudur, geçelim. Hayvanlara “mal” olarak bakılmasına asla tahammülüm yok, onlardan faydalanabilirsin ancak canlı olduklarını bilmeli ve saygı duymak zorundasın, bitkilere de öyle.

Türkiye’de gündemin çok hızlı değiştiğini sanıyorum çoğunuz bilir, öyle ki; bazı şeyler günlüktür gece yatar sabah kalkarsın o artık yoktur, bazı az sayıda olay birkaç günlük olabilir. Geçen gün hükümet(T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı) İstanbul tanıtım filmi yapıp yayınlamış, Türkiye’de yayınladıkları videoda rakı ve alkol yok, Avrupa’da yayınladıklarında rakı vs. var, farklı video değil, aynı videonun sansürlüsü, sansürsüzü, batı sınır kapımızdan sonra rakı serbest hem de daha ucuz. Videolara balerin filan vardı, herkes izlemeli insan gerçekten hayret ediyor, alternatif versiyonlarını yapan arkadaşlar oldu fakat onlar da gerçek olduğu için pek turist çekici değiller, araplar filan gelir ancak.

1000 fava gerçek İstanbul’u çekerim.

Son olarak değinmek istediğim konu şu İHA/SİHA’lar, ulu liderimizin damatlarından biri olan arkadaş sanki dünyanın hiçbir yerinde yapılmayan bir şeyi yapıyormuş gibi övündüğü biraz gelişmiş dronlardan(termal kamera vs. ileri teknoloji) acaba yangınlarla veya felaketlerle mücadelede kullanılabilecek versiyonunu yapar mı? Yapsın bence, şahsen razıyım her gün gözümüze sokması sorun olmaz, yani hiç olmazsa insanlık için bir işe yarar.

Hayalim ektedir:

Dünyada savaş teknolojileri ile övünen insanların iktidarda olduğu dönemlerin bitmesi umuduyla, demokrasi, barış, özgürlük ve adaletin hüküm sürdüğü günlerin özlemiyle hepinizi selamlıyorum, IBAN numaram eposta adresimle aynıdır ateşleyin bir şeyler envanterim gelişsin.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr