Kategoriler
Internet

Twitter’ı kapattırırım!

Biri bu sabah bana mail atmış. 2 yıl önce attığım bir twiti(2 hesap toplam 35/40 bin twitim var giriş tarihim 2006) ile ilgili bir şeyler yazmış. Twit eski, kafa da eski çıkınca elektriklenme oldu, insanlardaki önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan zordur demiş, Einstein.

Sabah işe giderken baktım maillerime, sabah sabah enteresan enteresan.

freedom-of-expression

Sonra garip cevaplar gelmeye başladı bana, tehdit-vari şeyler, bir an 6-7 yıl öncesine gittim çünkü eskiden bu şeylerden korkardım. Korkmamın nedeni Türkiye düşünce özgürlüğü ve insan hakları hususunda şu anki kadar iyi durumda değildi, kötüydü.

Sonra biraz araştırınca arkadaşın basında bir haberinin çıktığını gördüm, bir dernek kurmuşlar ve insanları internetten korumak görevini almışlar nereden almışlarsa kafalarına göre, derneğin ismini, cismini, veya şahısların ismini yazmayacağım tabii ki(ben bu tür şeyler yapmam) ilgilenenler Google’da arayabilir kolayca bulunuyor zaten büyük birkaç gazete sitesinde yer vermiş, arkadaş Youtube ve Twitter’ı kapatırız diye gürleyince basın da noluyor lan diye şaşkın şaşkın atlamıştır. Hatırlayın adamın biri Türkçe Google yaptım demişti, sonra Ajdar filan, saysam bitmez Medya’nın buna benzer işlerini. Kötü olan gerçekten işini iyi yapanları da gölgeleyebiliyorlar.

Freedom_by_JAllenLang

Telefon açtım, mailinde yazdığı cep telefonu kapalıydı, yine mailde imza kısmında yazan sabit telefon numarasını aradım. Mailde “dostum” diye başlayan kişi bu sefer “biz” diye konuşmaya sanki devletin bir organıymış, ya da ne bileyim bir ulu bir yerlerden emir verirmiş gibi benle konuşmaya çalıştı fakat daha fazla dayanamadım; kendimi anlattım, kendileri ile bir işimin olamayacağını ben istersem yazdığım şeyi elbette sileceğimi ama sizin istemeniz ile bir şey silmek veya yazmamamın vs. gibi benzer şeyleri söyledim ardından kapattım. Çok ürperticiydi, Allah bizi bu tür düşüncelerden korusun, inanın tüylerim diken diken oldu, çok üzüldüm.

Yaptıkları hiçbir şeyde evrensel hukuk, insan haklarını bahse dahil etmeme bile gerek yok, bulunduğumuz çağda Türkiye’nin demokratikleşmede sancılarla katettiği ve edindiği konuma dahi uymuyor, neden böyle yapıyorlar henüz anlamadım fakat helalinden para kazanmaksa amaç tavsiyem yapılmış işlere bok atmak yerine daha güzel işler yapmaları.

im-muslim-and-im-not-t

Bahsi geçen twitim:

Ülkemizin’de kabul ettiği İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi 19. Madde:
“Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir.”

Benzer: Efsane Zihniyet: YouTube, WordPress ve Twitter’ı Kapattırırız! – sosyalmedya.co.