Kategoriler
Internet

Dot.Tk’dan öğrencilere ücretsiz alan adı

Dot.tk, önümüzdeki 5 gün boyunca üniversite öğrencileri ve personeline .tk uzantılı alan adlarını 1 yıllık ücretsiz veriyor.

Dot.tk, Mart ve Nisan aylar ında birer hafta süre ile yapacağı kampanyayla, üniversitelerden kayıt yaptıranların ücretsiz alan adları almalarını sağlıyor! Üniversite öğrencileri ve araştırmacılar kampanya süresi içinde ücretsiz alan adı alabiliyor!

dot-tk-alan-adi

.TK uzantılı alan adları kayıt sistemi Dot.TK, bugünden başlamak üzere 5 gün boyunca öğrencilerin ve üniversite personelinin hiçbir ücret ödemeksizin .TK alan adları alabileceğ ini duyurdu.

Dot.Tk son 6 ay içinde Türkiye’de son derece önemli bir büyüme kaydetti. Bununla birlikte, Türkiye’deki internet kullanıcılarıyla karşılaştırıldığında Türk web sitelerinin oranı bölgedeki diğer ülkelerin hâlâ gerisinde. Dot.TK, alan adlarını ücretsiz dağıtarak web tasarımcılarını, web programcılarını ve sistem mühendislerini web sitesi kurmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Dot.TK CEO’su Joost Zuurbier, “BT sektörünün muazzam bir büyüme potansiyeli olduğunu biliyoruz. Ancak bu büyümeyi kısıtlayan faktörler var. Bunların başında da öteden beri pahalı ve kayıt yapması zor olan internet alan adları geliyor. Oysa web sitelerinin temelinde tam da bu vardır, yani o web sitesinin internet üzerindeki alan adı,” diyerek görüşlerini belirtiyor. “Önümüzdeki hafta (ve ayrıca Nisan ayının ikinci haftasında) öğrencilere ve araştırma personeline ücretsiz alan adları vererek, web sitesi geliştirme ve internet altyapısı konularındaki bilgilerinin artacağını umuyoruz,” diye ekliyor.Türkiye genelinde, toplamı 26 milyonu bulan internet kullanıcısına hitap eden 1600 web hosting şirketi ve internet servis sağlayıcısı bulunuyor. Dolayısıyla, host edilen web sitelerinin toplam sayısının internet kullanıcılarının sayısına oranı karşılaştırıldığında Avrupa bölgesindeki en düşük oran olarak ortaya çıkıyor.

Bu haber bir basın bültenidir.