Kategoriler
Internet

Sitesini DMOZ’a ekleyeceklere tavsiyeler

dmozMeşhur dizin sitesi DMOZ’a kaydolmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri okumanızı tavsiye ederiz 🙂

 1. Sitenizi eklerken doğru kategoriyi seçtiğinizden mutlaka emin olmalısınız. Gerekirse minimum alt kategoriye inmelisiniz.
 2. Sitenizi sadece 1 defa gönderin. Aslında maximum bekleme süreniz 2 yıl fakat, eğer 2 ay içerisinde sonuç alamazsanız tekrar göndermenizi öneririm. Farklı kategorilere tekrar tekrar göndermek uyanıklığını kesinlikle yapmayın, spam filtresine takılır siteniz.
 3. Sitenizin başlığında sitenizin lakabını kullanın. Asla sitenizin ana içeriğinin adını yazmayın. Örneğin Harry Potter konulu bir siteniz var diyelim, kesinlikle gidipte başlığa Harry Potter yazmayın. Sitenizin lakabı yok ise eğer, Alanadı.com biçiminde yazmak en ideali olur. Bunun dışında sitenizi abartan ve öven terimler kullanmaktan kaçının.
 4. Adres bölümüne tam domain adınızı yazın, sonuna mutlaka slash(/) koyun. Başına http:// portu eklemeyi unutmayın.
 5. En çok hata yapılan kısımlardan biri olan açıklama bölümüne değinmeliyim. Bu bölümde “Harry Potter hakkında herşeyi bulabilirsiniz!” gibi bir terim yazarsanız siteniz asla eklenmez. Sitenizi öven ve abartan sözler kullanmamalısınız. Bu bölümde sitenizin bölümlerini açıklamalısınız. Başlığı ve kategori ismini, açıklamada kullanmamaya özen göstermelisiniz. İkinci çoğul şahıs ekleri bu bölümde kullanılmamalı, noktalama işaretleri ve dilbilgisi hususlarına özen gösterilmelidir.
  Örnek bir açıklama:
  Seri hakkında bilgiler, haber, dosyalar ve forum bulunuyor.
 6. Daha fazla açıklama tarzı ve kıstas için o kategoride diğer siteleri inceleyebilirsiniz.
 7. Sitenizin tüm bölümleri tamamlanmış olmalı ve içerik özgün olmalıdır. Siteniz yapım aşamasında ise bitirdikten sonra önermelisiniz.
 8. İçerisinde gizli keyword’ler, sürüyle link değişimleri ve reklam dolu, spam yapan sayfalar kesinlikle eklenmez.
 9. İçeriğiniz orjinal olmalıdır. Alıntı kısımlar var ise kaynak mutlaka belirtilmelidir.
 10. Site önerinizi yaptıktan sonra, rahatsızlanmak için en azından 1 ay beklemeniz gerekmektedir. Zaten sitenin, spam filtresinden geçip editörlere ulaşması bir miktar zaman alıyor. Unutmayalım ki editörler bu işi gönüllü yapıyor ve sitenini onaylamak gibi bir zorunlulukları yok.

dmoz.gif

Asıl Kaynak: R10, Kaynak: GoogleBilgi