Kategoriler
Internet

Twitter’da Türk imzası

Geçen gün Twitter bir Türk hacker tarafından hacklendi. Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan Twitter Türk hacker ı konuştu Twitledi. Amerikada CNN televizyonu haberi flaş haber olarak duyurdu.

Twitter da Türk imzası

İnci sözlük grubu eylemi sahiplendi,

“Bir arkadaşımız olayı buldu, biz de yaptık. İnci sözlük zaten bunu hep yapıyor” dedi. Nail P. “Biz hacker değiliz. Amaç adımızı duyurmak. Türkler olarak adımızı dünyaya duyurduk. Tepkiler kötü olmadı, sayemizde eğlenenler oldu. Twitter hiç bu kadar zevkli olmamıştı diyenler oldu. Polisten bir uyarı almadık. Ünlüler de başta panik yaptılar ama şu an mutlular ve CNN, BBC gibi dünyaca ünlü televizyonlara çıktık. Türkler yine internet âleminde ünlü oldu bizim sayemizde”

diye konuşumş.

Hack olayı Twitter ın fallow yani takip sisteminde bulunan bir açık üzernden yapıldı, bu hack formülü paylaşıldı ve çok kişi kendi hesaplarını takip ettirmek için başka kişiler e bunu uyguladı, hatta ben de twitter hesabıma baktığımda hiç tanımadığım 3-5 kişiyi takip ediyordum.

Bu hack durumunu farkeden Twitter yöneticileri olaya el koyup bir süre takipçi sistemini askıya aldılar ve tüm dünyada Twitter kullanıcıları takipçilerini ve takip ettiklerini göremedi.

Dünyaca ünlü kişiler Tweitter ehsaplarında bu olaydan bahsetti.

Hollywood yıldızı Ashton Kutcher, “Türkler Twitter’ı ele geçirdi. Hiç takipçim kalmadı” yazdı. Kutcher’ın eşi ünlü aktris Demi Moore ise, “Türk hacker Twitter’la oynuyor” iletisini girdi. Ünlü aktör Jim Carrey de, “Keşke hacker bu yeteneğini daha yararlı işler için kullansa” yazdı.


Benzer bir olay daha önce de omluştu, Twitter’ın wiki sitesini de bizimkiler hacklemişti.

Bunlar eğlenceli şeyler aslında, terör oalyı gibi dursa da öyle değil. Twitter yöneticileri duruma gayet normal yaklaştılar ben hiçbir yerde kötü bir söz görmedim, bizim Türkiye’de bir site olsa acaba böyle sakin davranırlarmıydı.