Kategoriler
Kültür Sanat

Sanal ansiklopedi Wikipedia kitap yayıncısı oldu

Sanal ansiklopedi Wikipedia kitap yayıncısı oldu2001 de Jimmy Wales ve Larry Sanger’ın bilginin herkes tarafından yaratılıp kullanılabilmesi hayali ile internette ortaya çıkan Wikipedia olağanüstü gelişmesi sayesinde şu an Wales ve Sanger’ın hayalinden de öte neredeyse tüm dünya dillerinde çok geniş bir kaynak haline geldi.

Wikipedia herkesin katılımına açık ve ücretisz bir internet ansiklopedisi, bugün itibariyle 3.2 milyon İngilizce olmak üzere 266 ana wiki grubu altında, 262 dilde yayın yapıyor. Çok fazla eleştiriliyor, eksik ya da yanlış bilgilere sahip olmakla suçlansa da Wikipedia her an güncellenebilir ve herkesin düzeltmesine açık yapısıyla kendi kulvarındaki benzersiz konumunu korumaya devam ediyor.

Wikipedia pdf formatında dijital veya normal basılı kitap yayınlamaya başlayacakmış, PediaPress adlı yapı sayesinde mümkün olan bu yapıda seçtiğiniz makaleler internetten çekilerek kitap haline getirilip adresinize yollanıyor. PDF olarak da edinebileceğiniz kitapların gelirinin yüzde 10’u Wikipedia Vakfı’na bağışlanıyor.

8,90 dolardan başlayan kitaplarda önceden seçilerek hazırlanmış kimi başlıklar da PediaPress sitesinde listeleniyor. 15 kategorideki 622 kitaptan oluşan katalogdaki en pahalı başlıklardan birisiyse 96 dolar etiketli 3 cilt ve 2 bin 293 sayfalık Beatles kitabı. Wikipedia’nın güncel çalışmalarından biriyse içeriğini müstehcen sayılabilecek içerikten temizlemek. Özellikle çocuk yaştaki kullanıcıların kolayca ulaşabileceği cinsellik içeren makalelerdeki görsel içeriğin temizlenmesi için editörler yoğun bir mesai harcıyor.

Wikipedia – PediaPress

Haber kaynağı: Radikal Gazetesi
Diper kaynaklar:
http://pediapress.com/