Kategoriler
Internet

Bu kelimeler internette yasak

yasakTİB(Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından yer sağlayıcıların(hosting vb. hizmet veren firmalar) tümüne yersaglayici@tib.gov.tr adresinden bir talimat gönderildi, kim tarafından yapıldığını bilmediğimiz listede “bu kelimeler yasaklıdır yayın yapamazsınız” denildi. Bildirime göre, bu sözcükleri içeren alan adı tahsis edilemeyecek, kullanılamayacak, mevcut olanlara erişim de kapatılacak.

İnternet de gün geçtikçe alan daraltan ve sektörün gelişmesini her fırsatta baltalayan yönetim aslında bu son adımı ile beni şaşırtmadı, yedire yedire istedikleri tam kontrolü ele almaya çalışıyorlar.

Gönderilen yasak kelime listesinde çok enteresan akla zarar kelimeler de mevcut, eğlence niyetine liste incelenebilir ve arakdaş sohbetlerinde bir oyun olarak gayet güzel oynanabilir ben en kısa zamanda liste ile bir video çekip parti yapmayı düşünüyorum, özellikle 31, HAYDAR, ETEK, GIRL, FRIKIK, HIKAYE ve GÖT kelimeleri ile muhteşem bir parti olacağına eminim.

Can baba bizim köyde göte göt derler derken işte bunları sanki görmüş rahmetli.

Listeden bazı kelimeler şöyle:
31, Adrianne, Animal, Hayvan, Baldiz, Beat, Buyutucu, Ciplak, Citir, Escort, Etek, Fire, Girl (İngilizce de “kız” demek, Ateşli, Frikik, Free, Gey, Gay, Gizli, Got (ingilizce “get” fiilinin geçmiş zaman ya da geçişli hali), Hatun, Haydar, Hikaye, Homemade (ev yapımı demek), Hot (İngilizce de “sıcak” anlamında geliyor), İtiraf, Liseli, Nefes, Nubile (?), Partner, Pic (İngilizce de “picture”ın (resim, fotoğraf) kısaltmasi), Sarisin, Sicak, Sisman, Teen (İngilizce’de 13-19 yaş grubunda genç), Yasak, Yerli, Yetiskin, Xn, XX…

Talihsiz siteler ise şöyle:
Degisikmezeler.com, herkesokusundiye.com, sokmarket.com, bayramcikolotasi.com, bilgisayarakademisi.com, sanaldestekunitesi.com, forzabesiktas.com, tiklayarak.com, donanimalani.org, bakireklam.com, citirkurabiyem.com, kredikartiborcunubitir.com, burcunubil.com, globaldizayn.org, casperminishop.net, anlayarakokuma.com.

Bu yeni yönetmeliğe göre rahat 50bin den fazla site kapanır Türkiye de, sektörün mınakoydular diyebiliriz ama bu da bir fırsattır diye buda geçer yahu deyip devam ederiz. Diğer taraftan 31 rakamına sansür koyan ona imza atan arkadaşa da ya ben ne diyeyim bilmiyorum ki, öpüyorum ya öpüyorum sulu sulu. Herhalde kolaylı olsun diye yapmışlardır bu listeyi, sonuda zaten komple kapatıp rahatlayacaklar.

Güncelleme:
Bunun üzerine BTK açıklama yapmış.

“Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca vatandaşların yoğun şikayetlerine konu olmuş alan adları ve içeriklerinden hareketle tespit olunan bir kısım sakıncalı kelime grupları, barındırma hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirilmiş ve bu kelimelere içeriklerinde yer verilen alan adları ile ilgili tedbir alınması talep olunmuştur.

Bu içerikleri barındıran İnternet sitelerinin 5651 sayılı Yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerince gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak tarafımızca gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara I numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, II numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve III numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir. Nubile ve birçok arama terimini de saolsunlar öğürenmiş olduk.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.”

Bobileri göreve davet ediyorum.