Kategoriler
Internet

Bildirgec’i nasıl hackledim?

Oh be! Kaç gündür blog yoktu bildiğiniz gibi, bu gün itibarı ile tescilet.net yöneticisi Arif bey mutlu haberi yani İstanbul’da jenaretörsüz 🙂 datacenter dan Almanyadaki daha güvenli ve sağlam datacenter a taşındığımızın haberini verdi. Bismillah diyelim ve başlayalım gündem inanılmaz yoğun gerçektende.

Öncelikle çöplük bloguma hoş geldiniz bazılarına göre çöplük olan bu blog aylık reklam geliri, alexa daki sırlaması, google daki pozisyonu ile onlara otomatikmen cevabı yapıştırabilir bu yüzden onlara hiç bir şey yazmama gerek yok. [via]

Gelelim şimdi Bildirgec.Org sitesini nasıl hacklediğime.

bildirgec

Az sonra 🙂

Öncelikle vuku bulan durum hack değildir, bildirgec’in olayın hemen ardından kendi blogunda yazdığı gibi bu bir sistem hatasıdır, dolayısıyla ortada bir suç değil ortada bildirgec’in bir hatası mevcuttur. Ha ben ne yaptım? Ben bu sistem hatasını kullandım. Kötümü kullandım? Hayır, eğer kötü kullansaydım o yorumlarda bildirgec’e yalamalık yapan arkadaşlar yorum yapacak bir site bulamazdı. Yani olayda ne hack vardır, ne kötü niyet vardır ne de veri kaybı. Olay tamamen temiz bir olaydır ve bir özür dileme ile halledebilir bir seviyededir. Sonuç olarak ben öncelikle Bildirgec.Org okurlarından daha sonra zamanlarını aldığımız ve çok heyecanlandırdığımız, uykulardından uyandırdığımız Bildirgec.Org yöneticilerinden özür dilerim.

yeni kaşe sistemi ve bildirgec.org sorunları
performans kazanma beklentisiyle geçtiğimiz iki gün boyunca pilli sitelerinin kaşe sistemini elden geçirdik. bu sabaha karşı enerjimiz bitti ve çalışmalara gece trafiğin az olduğu saatte devam etmek üzere ara verdik. ancak üzerinde çalıştığımız sistemi devreden çıkartmayı atlamışız. bu hatamız sonucunda bazı sitelerde görüntü ve kullanıcı yetkisi hataları oluşmuş.
tüm sistem loglarını inceledik ve bu hatayı kötüye kullanarak pillinetwork kullanıcılarının deneyimine zarar vermek isteyen iki kişinin hesaplarını sildik.
sorunla ilgili olarak veri kaybı bulunmuyor. detaylı olarak incelemeye devam ediyoruz. sistem hatalarından yararlanmaya çalışan ve okurlarımıza rahatsızlık verenleri kınıyor, hatamızdan ötürü de özür diliyoruz.
selamlar,
aftermath

Sizlere bir soru sorcağım, siz sayın okur eğer bir sabah kalkıp ilk girdiğiniz 5 siteden biri olan bildirgec.org sitesine girdiğinizde kendinizi yönetici olarak görseydiniz ne yapardınız? Samimi cevaplar vermenizi rica ediyorum.

Şimdi lütfen burada varsa sorularınızı, anlayamadığınız yerleri yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bu olay ile kıskançlıklarından çatlayıp, wolkanca ismini duyar duymaz leş kargası gibi atlayan bazı sözüm ona kişilere hiç bir cevap yazmayacağım çünkü onlar zaman içinde unutulacak ve unutulmayacak tek şey 27 Eylül 2007 Google ın 9. yaş gününde Bildirgec’in karizmasını çizdik!

Bana ulaşmak için bu ara wolkanca{at}gmail.com adresini kullanmanızı rica ederim zira wolkanca.com sunucu değişikliği ile bir kaç gündür kapalı olma durmumuz vardı bu sunucu taşıma nedeni ile wolkanca.com maillerini okuyamıyoruz. Tekrar tekrar verdiğim rahatsızlık ve işgal ettğim gündem için özür dilerim.