Kategoriler
Internet

Taş düşebilir hacker çıkabilir

Amerika ve Avrupa’da birçok bankanın müşteri hesaplarından milyonlarca doları boşaltan sanal çetenin lideri Türk’müş. Ercan F. ismindeki bu çete liderinin ortaokul mezunu olduğu görülmüş.

27 yaşında ve Kastamonulu olan Ercan F. ve sanal çetenin diğer 40 elemanı emniyet de sorgulanıyormuş.

FBI Türk emniyet yetkililerine bu sanal çete ve Ercan F. hakkında defalarca yazışma yaparak Türk yetkilileri dünyadaki en iyi ikici hacker diye uyarmışlar.

Bu çete Pentagon’u da hacklemiş.

Bu olayı insanlar çok farklı şekillerde yorumluyorlar. Yaptıkları bir suç bile olsa bu arkadaşları bağrına basanlardan tutun, yüz kızartıcı bir marifetimiz daha diyerek yerin dibine sokanlarda var.

Bence hırsızlık ve bu tür şeyler de övünelecek bir taraf yok, bu gibi haberlere “vay be helal olsun” gibi yorumlar getirenleri ben anlayamıyorum, siz banka hesaplarınızdan para çalanlara aferin dermisiniz? Belki “dünyadaki en iyi ikinci hacker” ın Kastamonu’dan ortaokul mezunu 27 yaşında bir genç çıkması “vay be” lik olabilir ama bunları doğru yönde insanlığa veya ülkesine faydalı yönde kullanabilseydi o zaman aferini hak ederdi diye düşünüyorum.

fbiGerçek midir bilemiyorum ama Hindistan’dan yazılımcı ithal eden bir ülkeymişiz, bu çok acı bir şey, ülkemizde binlerce yetenekli genç dururken gidip dışarıdan yazılımcı ithal etmek çok aptalca. Hindistanlılar gerçekten çok ucuza çalışıyorlar ve nufüs çok o ülkede, şunu düşünün 70 milyonluk bir ülkede örnek bu işleri yapacak kadar zeki 700 tane insan çıkıyorken, 700milyonluk bir ülkede 7bin tane çıkabilir, bizimkiler de bu 700 taneyi bulmaya zahmet etmektense gidip 7binlik yerden basitçe ithal ediyorlar.

Bilgisayar ve yazılım işlerini yapan insanların yeterli düzeyde İngilizce bilgisinin olması elbette gerekiyor, Hindistanlılar’da İngilizce’nin ana dilleri gibi olduğunu biliyoruz. Dünyanın en iyi ikinci hacker ı olmak için de tabii ki iyi derece de ingilizcenizin olması gerekiyor, hatta Ruslar’la iletişime geçtiğine göre Rusçasının da iyi olduğunu sanıyorum.

Nihayetinde ortak düşünce insanlarımıza, genç insanlarımıza destek olmalı ve onlara imkan sunmalıyız diye düşünüyorum. Özellikle bilişim ve bu tür yazılım konusunda güçlü olan ülkeler gelecekte gerçekten güçlü ülkeler olacaktır, Google, Microsoft gibi firmaların kuruldukları ülkelerin istihbarat teşkilatları ile çalışmamak gibi bir lüksleri yok, illa ki bu ülkeler bu firmaları kullanıyorlardır ve istihbaratı bu denli güçlü olan ülkeler gerçekten güçlü ülkelerdir. Bilgisayarın başına geçen uzmanlar bir kaç tuşa basıp tüm bunları etkisiz hale getirebildikten sonra sizin istediğiniz kadar uçağınız, topunuz, tüfeğiniz olsun bunların hiç önemi yok.

Haber kaynağı Hürriyet [via]