Kategoriler
Internet

Sosyal medya dediğin tek dişi kalmış canavar

sosyal-medyaMehmet Akif taa ne zaman demiş Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar.

Şubat ayı Digitalage dergisinde Devlete digitali anlatacak 20 öncü isim başlığında bir konu işlendi, internet, sosyal medya, devlet, e-devlet etiketlerine meraklı olanların okuması gereken bir konu. Türkiye’de bu alanda öncü olan 20 kişi devletin interneti daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Bu gerçekten önemli bir konu çünkü dijital dönüşümün gittikçe hızlandığı bu dönemde devletin bu gelişmeleri ve işleyişi anlayarak kedini ona göre konumlandırıp anlamalı, aynı zamanda vatandaşına bu yönde hizmeti vermeli.

  20 isim şöyle;

 1. Süreyya Civil – Turkcell Genel Müdürü.
 2. Faruk Eczasıbaşı – TBV Başkanı.
 3. Tuğrul Tekbulut – TÜBİSAD Başkanı.
 4. Leyla Keser – Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuk Direktörü.
 5. Sedat Kaplanoğlu – Ekşi Sözlük Kurucusu.
 6. Bülent Tekmen – Netron Teknoloji Genel Müdürü.
 7. Çağlar Erol – İnternet Girişimcisi (cember.net).
 8. Mevlüt Dinç – Sobee Kurucusu.
 9. Mehmet Sepil – Inta Spacesturk Kurucusu.
 10. Ersan Özer – İnternet Girişimcisi (itiraf.com, uzman.tv).
 11. Ebru Çapa – Microsoft İnternet Ve Tüketici Servisleri Ülke Müdürü.
 12. Burak Büyükdemir – Etohum Kurucusu.
 13. Levent Eren – IAB Türkiye Başkanı.
 14. Murat Vargı – Müteşebbis.
 15. Babür Çelebi – Doğan Portal Ve Elektronik Ticaret Ceo.
 16. Cengiz Ultav – Vestel.
 17. M.Serdar Kuzuloğlu – Danışman -Girişimci – Yazar (Radikal, Myk).
 18. Hasan Yalçınkaya – Grişimci – Yazar (Pillinetwork).
 19. Alphan Manas – Futurist.
 20. Prof. Dr. Ahmet Aykaç – Yatırımcı – Danışman.

Tek dişi kalmış canavara dönersek, devletin interneti anlaması kadar klasik medyanın da anlaması önemli bir konu, hatta sosyal medyanın içinde doğal yollardan sahne almış, popüler olmuş veya güç sahibi bloglar, ekşisözlük vb. gibi medyalarında klasik olanları tanıması önem arz ediyor bu dönüşümde.

Medya benim bildiğim kadarı ile çok çirkef bir sektör, televizyonu ile gazetesi ile inanılmaz entrikalar var hakikatten, örneğin bazı kuruluşlara ve yazarlara veya programlara boykot uygulayanlar, saçma sapan kişileri davet edip onları hiç bir etkinliğe davet etmeyenler bile var. Bunun nedeni elbette rant, sonuçta doğası bu bir miktar kamu sorumlulukları olsa da damarlarındaki son kana kadar ticari kuruluşlar bunlar. Ve tabiî ki siyaset, yandaş medya, karşıt medya kavramlarından da haberdarsınızdır. Fakat benim düşüncem bunların hepsi paraya bağlı, yani Nasrettin Hoca’nın dediği gibi, düdüğü her zaman parası çok olan çalar bu sektörde. Siyaset de zaten %99 ekonomidir, ideolojiler ve diğer mevzuular emin olun %01 in içinde.

Sosyal medyanın yavaş yavaş öneminin kavrandığını belediye başkan adaylarından anlayabilirsiniz, klasik medya dediğimiz gazete, dergi ve televizyonların buralara girmeye çalışmasından da anlayabilirsiniz. Yalnız burada sakat bir durum oluşuyor, bu durum bu ortamda kendini bu girişimleri yapan klasik medya organına borçlu hisseden sosyal medya insanı karşıt görüşte olan karşı medyayı dışlama yoluna gidebiliyor, bu fanatizm ve yobazlık olarak bazen görünebiliyor. Bir tarafın kıçını yalayanlar ki bunların yalama nedenleri tamamen çıkar ortada bir siyasi görüş yok çünkü siyasi görüşleri gelişmemiş ve asla olamayacak bir ortamdan bahsediyoruz, işte bu ortamdakileri bir diğer tarafı dışlama tü kakalamaya çalışabiliyorlar.

İnternet, sosyal medya kimsenin babasının malı değil, dışlayanlar ileriki zamanlarda Nasrettin Hoca’nın “parayı bastıran düdüğü çalar” deyişini unutmamalı. Görürsünüz o zaman sizin kıçını yaladıklarınız bile o tarafa geçmişler, çünkü %99 rant bu işler, sosyal medya dediğin tek dişi kalmış canavar, herkes yüzünü yıkasın, gözünü açsın bir daha düşünsün.