Kategoriler
Internet

Bloglar ve internet reklamcılığı

Değişim başladı… Kendi çapımda iyi bir gözlemci olduğumu düşünmüyorum. Son dönemde dikkatimi çeken çok önemli bir konu var. Sizlerle paylaşmak istedim. Google reklamları ile tabana yayılmaya çalışan ve başarılı da olan internet reklamcılığı,online komünitelerden sonra yavaş yavaş gözünü bloglara çevirmeye başladı. Yurtdışında özellikle Amerika’da çok bariz belirtilerini gördüğümüz bu olgudan bahsetmek istiyorum. Büyük haber portalları milyalarca sayfa gösterimleri, rotasyon tipi bannerlar çoktan etkisini kaybetmişti. Büyük şirketler dikkatlerini yavaş yavaş bu mecralardan kaydırıp, online komünitelere döndürdüler.

Bu tür gruplar şirketlerin ağzılarının sularını akıttıkları genç hedef kitleleri bünyelerinde barındırıyorlardı. 13-30 yaş ağırlıklı teknoloji ile içiçe üniversite adayı veya öğrencisi veya yeni mezunu nispeten de üst tüketici grubuna dahil yüzbinlerce genç… Şirketler hemen saldırdı. Önce myspace ve sonra gerisi hemen geldi. Yonja,80630 ve şimdi de Facebook. Gençler ilk başta bu zokayı çok yuttu. Reklamlar çok cazibeliydi.
Mobil reklamDavetkar teklifler, merak uyandıran sorular, rengarenk görseller onları pazarlama tünellerinde gitmeleri istenilen yerlere yönlendirildiler. Ama adı üstünde genç bu, akıllı, zehir gibi, cıva gibi… Tutamazsın avucunda, bir sıktınmı kaçıverir elinden iki parmağının arasından. Tabii hal böyle olunca şirketlerin pazarlama guruları rahat durmadı. Bir çıkış yolu olmalıydı! Hedef kitlelerine nokta atışı yapmalılardı. Artık ne haber poratlları, ne de online komüniteler gün kurtaramıyordu. Ve işte o an bloglar imdatlarına yetişti. Minik minik bir sürü oluşum, her birinin hedef kitlesi apaçık ortada. Hem de o haber portallerinden çok daha az maliyetli. Üstelik o milyarlarca sayfa gösteriminin hedeflenmeyen kitlelere gösterilmemesi neredeyse garanti!

Evet dostlar değişim başladı hem de başlayalı epey de oldu! Bu yüzdendir ki; blog dünyasındaki mini minik itişmeler, rant kapmak için sarfedilen onca umutsuz efor.

Nacizane minicik bir fikrim var. Kimse blogdan en azından çok kısa vadede zengin olamayacak. Hele Google reklamlarından asla. Elbette ki bir iki istisna olacaktır ama zaten hayat da böyle değil mi? Her dişçi mi binlerce YTL kazanıyor ayda ya da her avukat mı? Tabii ki işinde farklılık yaratan. Devir blogların devri aklını kullanan bu pastadan büyük büyük dilimleri miğdeye indirecek gibi görünüyor. Blog yazmayı sadece hobi amaçlı yapanlar üstlerine alınmasınlar.

Son olarak da bence, önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak olan mecra Mobil Reklamcılık olacak bunun çok kuvvetli sinyallerini Barcelona’da gerçekleşen GSM fuarında aldık.