Kategoriler
Internet

Bloglar ve internet reklamcılığı

Değişim başladı… Kendi çapımda iyi bir gözlemci olduğumu düşünmüyorum. Son dönemde dikkatimi çeken çok önemli bir konu var. Sizlerle paylaşmak istedim. Google reklamları ile tabana yayılmaya çalışan ve başarılı da olan internet reklamcılığı,online komünitelerden sonra yavaş yavaş gözünü bloglara çevirmeye başladı. Yurtdışında özellikle Amerika’da çok bariz belirtilerini gördüğümüz bu olgudan bahsetmek istiyorum. Büyük haber portalları milyalarca sayfa gösterimleri, rotasyon tipi bannerlar çoktan etkisini kaybetmişti. Büyük şirketler dikkatlerini yavaş yavaş bu mecralardan kaydırıp, online komünitelere döndürdüler.

Bu tür gruplar şirketlerin ağzılarının sularını akıttıkları genç hedef kitleleri bünyelerinde barındırıyorlardı. 13-30 yaş ağırlıklı teknoloji ile içiçe üniversite adayı veya öğrencisi veya yeni mezunu nispeten de üst tüketici grubuna dahil yüzbinlerce genç… Şirketler hemen saldırdı. Önce myspace ve sonra gerisi hemen geldi. Yonja,80630 ve şimdi de Facebook. Gençler ilk başta bu zokayı çok yuttu. Reklamlar çok cazibeliydi.
Mobil reklamDavetkar teklifler, merak uyandıran sorular, rengarenk görseller onları pazarlama tünellerinde gitmeleri istenilen yerlere yönlendirildiler. Ama adı üstünde genç bu, akıllı, zehir gibi, cıva gibi… Tutamazsın avucunda, bir sıktınmı kaçıverir elinden iki parmağının arasından. Tabii hal böyle olunca şirketlerin pazarlama guruları rahat durmadı. Bir çıkış yolu olmalıydı! Hedef kitlelerine nokta atışı yapmalılardı. Artık ne haber poratlları, ne de online komüniteler gün kurtaramıyordu. Ve işte o an bloglar imdatlarına yetişti. Minik minik bir sürü oluşum, her birinin hedef kitlesi apaçık ortada. Hem de o haber portallerinden çok daha az maliyetli. Üstelik o milyarlarca sayfa gösteriminin hedeflenmeyen kitlelere gösterilmemesi neredeyse garanti!

Evet dostlar değişim başladı hem de başlayalı epey de oldu! Bu yüzdendir ki; blog dünyasındaki mini minik itişmeler, rant kapmak için sarfedilen onca umutsuz efor.

Nacizane minicik bir fikrim var. Kimse blogdan en azından çok kısa vadede zengin olamayacak. Hele Google reklamlarından asla. Elbette ki bir iki istisna olacaktır ama zaten hayat da böyle değil mi? Her dişçi mi binlerce YTL kazanıyor ayda ya da her avukat mı? Tabii ki işinde farklılık yaratan. Devir blogların devri aklını kullanan bu pastadan büyük büyük dilimleri miğdeye indirecek gibi görünüyor. Blog yazmayı sadece hobi amaçlı yapanlar üstlerine alınmasınlar.

Son olarak da bence, önümüzdeki beş yıla damgasını vuracak olan mecra Mobil Reklamcılık olacak bunun çok kuvvetli sinyallerini Barcelona’da gerçekleşen GSM fuarında aldık.

haklısınız, özellikle 3g mobil iletişim konusunda büyük yatırımlar yapılmaya başlandı, haliyle insan(müşteri) nerede reklam orada mantığı ile yola çıkarak,reklam piyasası da pazarını genişletecektir. geleceğin taşınabilir teknolojiler üzerine kurulacağını görmek zor değil artık.maalesef ülkemiz her yenilikte olduğu gibi 3g teknolojisinde de 0-2 mağlup başlayacak karşılaşmaya. yine de genç neslimizin teknolojiye karşı aşırı duyarlı ve ilgili olduğunu hesaba katarsak, en azından bir golle devreyi 1-2 kapatabiliriz. hayırlısı olsun

sevgili serpito inceleyici yorumun için ben teşekkür ederim.saygılar

bunu yayinlama 🙂

ilginç bir o kadarda etkileyici yazmişsin bir yerden çarpmadiğinada eminim. reklam sektörü yön değiştiriyor söylediğin gibi sadece yön değiştirme değil farkli yöntemler demekteler.. her ne olursa olsun şuan için etkileyici bir reklam sektörü ortada yok.
malum google de adsense gelirlerini iyicene düşürdü herkes de bundan rahatsiz özelliklede ilk zamanlar tik başina 0,1 usd iken şimdilerde 0,001 usd lere kadar düşmesi apayri bir sorun..

avrupada sirf blogundan para kazananlar var tabi olur onlara google firefox tiklamasi için 1usd veriyor bize 0,01 veriyor.. benim sayfama günlük 4000 kişi geliyor bunlardan 130 tanesi reklam tikliyor 0,01 x 128 = 1,2 usd geliyor adamin blogunda 1500 kişi giriyor 30 kişi tikladiği zaman günlük 30 usd kazaniyor..

tabii ki bunda sadece google'nin suçu yok ayrica bizlerinde suçu var. özelliklede son zamanlarda hile ile tiklamalar birbirlerine uyuz olupta tiklattirmalar ip değiştirip tiklamalar zorla tiklatmalar arttikça google de bize güvenmeyip kendini ve yayincilarini koruma altina alacaktir buda kesin….

fakat aci gerçek şudur ki google den başka google kadar iyi kazandiran ve google kadar güven sağlayan reklam firmasi var mi?

buyrun sizleri dinliyorum :

not: ulen bunu kendi sitemde yazsaydim bir makale olurdu beaaa 🙂

gözlemlerini bize aktardığın için teşekkür ederim eda.

zamanda çağ da çok hızlı ilerliyor. her zaman olduğu gibi yenilikleri hızlı ve akıllıca yakalayan köşeyi dönüyor. önceden sanayi devri vardı şimdi ise bilgi devri. teknoloji devri çoktan geçti bile. kafasını kullanan ayakta kalabiliyor.

bunlarda geçecek eda hanım, kimbilir ilerde neler gelecek. bu sefer ne yenilikler çıkacak. hızlarına yetişmek zor. bunlar fani işler 🙂

bir blogda en nefret ettiğim şey reklam linkleridir hele birde sağdan soldan çıkan garip şeyler olursa yada koca koca banner'lar hemen terk ederim bu sayede adam 3 kuruş kazanacam diye 10 okuyucu kaybediyor kişisel siteler bana daha cazip geliyor lakin yazarın resmi ve hakkında yazdığı bir kaç satır okuyucuya güven verir….unutmadan sloganımıda atıyım hemen kahrolsun reklamlar yaşasın tertemiz internet sayfaları 🙂