Kategoriler
Gündem

Son çılgın Mustafa Şekip Birgöl'e son veda

Çılgın Türkler biter mi? Hürriyet gazetesinin haberi. [via]
Son istiklal savaşı gazisi olan Mustafa Şekip Birgöl 11 Kasım'da vefat etmişti, Selimiye kışlasında bu gün törenle toprağa verildi, halkın, sivil toplum örgütlerinin ve medyanın yoğun ilgisi yanı sıra hemen hemen tüm devlet görevlileri törende hazır bulundular.

mustafa sekip birgolTörene, son gazinin kızı İpek ve eşi Mehmet Artunç, Cumhurbaşkanı Vekili Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bazı eski Genelkurmay Başkanları, askeri ve sivil erkan, gaziler ile öğrenciler katıldı.

Birgöl'ün naaşı top aracına konulduktan sonra saygı atışı yapıldı. Birgöl'ün naaşı Türk bayrağına sarılı. Naaşı ise temsili bir birlik bekledi. Mustafa Şekip Birgöl'ün bir fotoğrafı da naaşın ardında. Naaşın ardındaki gravürler ise dikkat çekici. Büyük Taaruz'a ait, Kurtuluş Savaşı'na ait gravürler bulundu.

Birgöl'ün son yolculuğuna uğurlandığı devlet töreni sonrasında bayrağa sarılı cenazesi top arasısıyla Selimiye Camii'ne getirildi ve burada öğleyin kılınan namazdan sonra Karacaahmet Mezerlığı'na götürülerek burada törenle toprağa verildi.
Karacaahmet Mezarlığı'ndaki cenaze töreni duygulu anların yaşanmasına neden oldu.

KORKUSUZCA ÖLÜMÜN ÜSTÜNE YÜRÜDÜLER

Başbakan Erdoğan'ı temsilen Hayati Yazıcı törene katıldı. Hayati Yazıcı "Elimde kalan en son toprak parçasına göz diken işgalcilere karşı cepheden cepheye koşan, gazilerimizin son temsilcisini uğurluyoruz. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Ailesi olmak üzere aziz milletimizin başı saolsun. Merhum Birgöl ve silah arkadaşları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında gönüllerinde vatan aşkıyla, korkusuzca ölümün üstüne yürüdüler. Onların şanlı mücadelesi bizleri çalışmaya sevk edecektir. Milletimizin ölüm-kalım mücadelesi verdiği 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Harbi dönemi için şehit ve gazilerimize şükran duygularımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum. Mustafa Şekip Birgöl, diğer şehit ve gazilerimiz için kalbimizde yaşayacak. Aziz gazimiz Birgöl'e Allah'tan rahmet, kahraman ordumuza, milletimize, Başbakan ve Cumhuriyet Hükümeti adına sabır diliyorum. Onlar hep yüreğimizde, canlı kalacaktır" dedi.

ÇILGIN TÜRKLER TÜKENMEYECEK

Törene Cumhurbaşkanı Gül'ü temsilen TBMM Başkanı Köksal Toptan katıldı. Toptan da sözlerine "her aşaması destanlarla dolu Kurtuluş Savaşımızın son gazisi Mustafa Şekip Birgöl'ü uğurlamak için toplandıklarını" söyleyerek başladı. Toptan, "Meclisimiz son gazisini dün kucakladı. O Meclisi'mizi kuran Atatürk'ün cephe arkadaşıydı. TBMM eşsiz önderimiz Atatürk'ün başkanlığında bir taraftan devletimizi kurmaya çalışırken, öbür taraftan hem Kurtuluş Savaşı'nı yönetiyor hem de Silahlı Kuvvetlerimizin ebedi komutanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bir gün cephede bir gün Meclis'te savaşıyorlardı. Onların sayesinde bu topraklar vatan haline geldi. Aziz Atatürk'e, şehitlerimize, gazilerimize şükran borçluyuz. Onların kurduğu Cumhuriyet yeni kuşaklarca daha da iyi bir hale getirilerek günümüze taşınmıştır, daha da iyi yaşatılacaktır. Hiç kimse kuşku duymamalıdır ki aziz Mustafalarımızın kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. Bize bu Cumhuriyeti emanet edenlere, bu topraklar için canını verenlere minnet ve şükran borçluyuz. Elbette bu toprakları vatan haline getirmek çok zor. Bu toprakları yaşatmak yine zor bir iştir. Ama sayın Özakman'ın dediği gibi merhum Birgöl son çılgın Türk müydü? Mustafa Kemaller tükenmedikçe, çılgın Türkler de tükenmeyecektir. Birgöl'ün ailesine, kahraman silahlı kuvvetlerimize ve milletimize başsağlığı diliyorum" şeklinde konuştu.

BİNLERCE VATANDAŞ YOLLARDA

Birgöl'ün top arabasına konulan naaşına, Selimiye Kışlası'ndan Karaca Ahmet Cami'nin girişine kadar binlerce vatandaş eşlik etti. Yol boyunca top arabası çiçek yağmuruna tutuldu. Kortejin geçtiği cadde ve sokaklar üzerinde bulunan evlerin bayraklarla süslü olduğu gözlendi.

GÖKYÜZÜNDE SCORSKY HELİKOPTER

Zaman zaman vatandaşlar ve gaziler İstiklal Savaşının son gazisini selamladı. Törenin başından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir Scorsky havadan tören alanını görüntüledi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı törende, kortejin geçtiği güzergahta çok sayıda Jammer seyyar araçlar yer aldı.

GAZİ'NİN KIZINA TÜRK BAYRAĞI HEDİYESİ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un eşi Sevil Başbuğ, Birgöl'ün kızı İpek Tülay Artunç'a Türk bayrağı verirken, “Bu bayrak size emanet” dedi. Korteji, komutanlar asker selamıyla, eşleriyse ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak uğurladı. Top arabasının devlet erkanının önünden geçmesinin ardından merhum gazinin kızı, damadı ve eşi taziyeleri kabul etti. Gazinin ailesi Orgeneral Başbuğ'a gösterdiği ilginden dolayı teşekkür etti.
Birgöl'ün Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilmesi sırasında havaya üç kez saygı ateşi yapıldı.

Eski wolkanca.com’da Son çılgın Mustafa Şekip Birgöl'e son veda veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Son çılgın Mustafa Şekip Birgöl'e son veda için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

şehitlik üstün mekan hiçbir paha bicilmez kalpte iman oldukça çanakkale gecilmez (mehmet akif ersoy)

selamlar. resimler kısmında "mustafa şekip birgöl 6" olarak resim, yakup satar'a ait. kendisi hayattaki son iki istiklal gazisinden biriydi ve nisan ayında hayata veda etmişti.

mustafa şefik birgöl'ün anısında, bu vatan için emek vermiş herkese minnettar olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim.