Kategoriler
SEO

SEO sertifikaları: işe yarar mı?

SEO öğrenmek istiyorsanız, blog yazılarından ve videolardan gerçekten hemen her bilgiye ulaşabilir veya bir SEO kursuna katılabilirsiniz. Peki ya bir SEO sertifikası?

SEO öğrenmek istiyorsanız, blog yazılarından ve videolardan gerçekten hemen her bilgiye ulaşabilir veya bir SEO kursuna katılabilirsiniz. Peki ya bir SEO sertifikası?

SEO sertifikası?

SEO sertifikaları, bir SEO kursunu tamamlayan ve bir test veya sınav tamamlayarak bilgilerini veren kişilere verilir. Tamamen onlinedır. Bir SEO sertifikasını bir SEO kursundan ayıran sadece son kısmıdır.

Bir şeyin SEO sertifikası olarak nitelendirilmesi için:

Geçebileceğiniz veya başarısız olabileceğiniz bir sınav/test olmalıdır.
Sınavı/testi geçtikten sonra, kurs sağlayıcısı, genellikle bir sertifika veya rozet şeklinde, başarınızın kanıtını size sunmalıdır. İşte böyle görünebilir:

hubspot-seo-certification
hubspot-seo-certification

Google SEO sertifikası var mı?

Google, Google Dijital Garaj aracılığıyla ücretsiz bir “Dijital Pazarlamanın Temelleri” sertifikası sunmaktadır. 26 modül, ~14 saatlik materyal içerir ve üçü yalnızca SEO’ya ayrılmış olmak üzere dijital pazarlamanın birçok yönünü kapsar . Interactive Advertising Bureau Europe  ve The Open University tarafından akredite edilmiştir.

Google ayrıca  Dijital Garajda ‘ SEO Temelleri’ sertifikasını sunar. Ücretsizdir, ~2,5 saatlik materyal içerir, SEO’nun dört ana yönünü (sayfa içi, sayfa dışı, anahtar kelime araştırması, teknik) kapsar ve California Üniversitesi, Davis tarafından oluşturulmuştur.

Google Analytics öğrenmek istiyorsanız, Google Analytics Sertifikasyonu da var.  Bireysel Kalifikasyon Sınavını nasıl geçeceğiniz ve sertifikanızı nerede bulacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bunu okuyun.

Neden SEO sertifikaları muhtemelen işe yaramaz?

Özgeçmişinize eklemek için bir SEO sertifikası ve iş tekliflerini çekmek için LinkedIn istiyorsanız, size kötü haberlerim var: çoğu işveren SEO sertifikalarını umursamıyor.

Nasıl bilebiliriz?

Sormuşlar,15 SEO bir işe ne zaman önemli gördükleri beceri ve gereksinimleri için yöneticileri işe SEO uzmanı. %86’sı SEO sertifikalarının önemli olmadığını, geri kalanı ise sadece biraz önemli olduğunu söylemiş.

SEO-_certification
SEO-_certification

Hiçbir işe alım müdürü bunların çok önemli olduğunu söylemedi.

Ancak bu, SEO sertifikalarının çoğu insan için muhtemelen buna değmemesinin tek nedeni değildir. İşte birkaç tane daha:

SEO sertifikaları iyi bir SEO eğitimini garanti etmez

Bir SEO sertifikası almak, mutlaka yararlı bir şey öğrendiğiniz anlamına gelmez. Bu sadece bir şeyler öğrendiğin anlamına gelir . Bu nedenle, SEO öğrenirken bir sertifikanın cazibesinin kararınızı bulandırmasına izin vermeyin . Müfredat yararlı görünmüyorsa, zahmet etmeyin.

SEO sertifikaları size sadece teori öğretir, pratik beceriler değil

SEO uzmanı olmak istiyorsanız benim tavsiyem SEO’nun  temellerini öğrendikten sonra en kısa sürede bir web sitesi açmanızdır . Çünkü teoriyi bilmek sizi ancak bir yere kadar götürür. Ellerinizi kirletmek ve bir web sitesini sıralamaya çalışmak size bir SEO sertifikasından daha fazlasını öğretecektir .

SEO sertifikaları çok zaman alır

Yukarıdaki Google’ın Dijital Pazarlama sertifikasyonunun uzunluğuna bakın: 14 saatlik materyal var. Bu, SEO sertifikasyonuna harcanacak ihmal edilebilir bir zaman değil . Bu zamanı bir web sitesi oluşturmak ve sıralamak için harcayabileceğiniz için burada bir fırsat maliyeti var. Yukarıda söylediğim gibi, SEO’nun temellerini zaten biliyorsanız, bu muhtemelen zamanınızı daha iyi kullanmaktır  .

SEO sertifikaları genellikle temel bilgilere odaklanır

Muhtemelen, anahtar kelime araştırması  veya teknik SEO gibi bir SEO alanına derinlemesine giren bazı SEO sertifikaları vardır , ancak karşılaştığım sertifikalar oldukça basitti. İçin ettiğimiz yeni eğer Bu kötü bir şey değil SEO , ancak bu tür bizim kadar temel özelliklerini öğrenmek için hızlı yolu vardır için acemi kılavuzu SEO  veya kısa ‘ SEO video ders başlayanlar için’.

SEO sertifikaları genellikle sadece pazarlama hileleridir

Bir SEO sertifikasını geçmek size bir sertifika (ve bazen de bir rozet) kazandırır. Bunu özgeçmişinizde, LinkedIn profilinizde, web sitenizde, her yerde gösterebilirsiniz. Bu, SEO sertifikasının yaratıcısı için marka bilinirliğini artırır . Sanırım bu yüzden birçoğunun geçmesi kolay. Geçişler marka bilinirliğine yol açar.

En iyi SEO sertifikası?

Sayısız SEO sertifikası araştırdıktan ve bunlardan üçünü aldıktan sonra, bence  ‘en iyi SEO sertifikası’ diye bir şey yok. Tamamladıklarımdan hiçbirini tavsiye edemem – en azından yalnızca sertifika için değil.

Bu ‘sertifikaları’ kurs içeriği için değerlendiriyor olsaydım, bu farklı bir hikaye olurdu.

Aldığım ‘sertifikaların’ her birinde iyi hazırlanmış videolar vardı, kavramları iyi açıkladılar ve genel olarak doğru SEO bilgisini paylaştılar. Google’ın SEO Temelleri sertifikası can sıkıcı bir arka plan müziğine sahipti ve biraz eski görünüyordu, ancak bu küçük bir nokta.

google-seo-certification
google-seo-certification

Bana göre tüm bu kursları yarıda bırakan sınav ve sertifika boyutuydu.

Yeni başlayanlar için, sınavda başarısız olursanız, ilk denemenizden kısa bir süre sonra (0 ile 12 saat arasında) sınava tekrar girebilirsiniz. Geçmek istiyorsanız bu kulağa olumlu gelebilir, ancak tek yaptığı sertifikanın değerini azaltmaktır. Üniversite sınavları için işler böyle olsaydı, iş piyasası kısa sürede mezunlarla doygun hale gelirdi ve dereceler değerlerinin çoğunu kaybederdi.

Ancak bu gerçek, sınavların kendisiyle karşılaştırıldığında hiçbir şeydi…

İşte sınavlardan birindeki sorulardan sadece biri:

questions
questions

SEO konusunda yeniyseniz, buradaki sorun, tüm bağlantıların bir sitenin otoritesi için ‘faydalı’ olmasıdır . Bu, tüm bağlantı türlerinin Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacağı anlamına gelmez, ancak bunun site yetkisiyle ilgisi yoktur.

İşte farklı bir sınavdan başka bir soru:

questions 2
questions 2

Google, URL’lerde alt çizgi yerine kısa çizgi kullanmanızı önerdiğinden, bu gerçekten doğru veya yanlış bir soru değildir.

İşte bu sefer Google’ın SEO Temelleri sertifikasından başka bir soru:

questions - Google’s SEO Fundamentals certification
questions – Google’s SEO Fundamentals certification

Cevabı yanlış aldığımı görebilirsiniz. Doğru cevabın “site anahtar kelimelerini optimize etmek” olduğunu tahmin ediyorum, ancak bunun ne anlama geldiği hakkında gerçekten hiçbir fikrim yok. 2009’da Warrior Forum’da göreceğiniz bir şeye benziyor.

Kısacası, sertifikalandırma yönü, tamamladığım sertifikaların her biri için sonradan düşünülmüş gibi geldi. Sanki biri kursu oluşturmuş, sonra çok daha az bilgili birine kursu izlemesi ve bir sınav oluşturması için görev vermiş gibi hissettim.

Bu, tüm SEO sertifikaları için durumun böyle olduğu anlamına mı geliyor?

Muhtemelen değil. Çok sayıda başka SEO sertifikası vardır, bu nedenle ücretli sertifikalar daha yüksek kalitede olabilir.

Araştırmam sırasında ortaya çıkan birkaç ücretli SEO sertifikası:

Açık olmak gerekirse, bu sertifikaların hiçbirini almadım. Bunlar, aslında SEO sertifikaları (kurslar değil) olan ve saygın şirketler/kişiler tarafından oluşturulmuş olanlardır.

Neden ‘ SEO sertifikaları ‘ listelerinde yaygın olarak bulunan diğer popüler kaynakları (örneğin, Brian Dean’in ‘ Çalışan SEO’su ‘) dahil etmediğimi merak ediyorsanız , bunun nedeni onların sertifika olmamasıdır. Onlar kurs. Sınav veya sertifika yok.

Bizim SEO başlayanlar için kurs aynıdır. Sonunda bir sınavı veya sertifikası yoktur, ancak SEO konusunda yeniyseniz başlamak için harika bir yerdir:

Complete SEO Course for Beginners: Learn to Rank #1 in Google

Son düşünceler

Çoğu SEO işe alım yöneticisi , SEO uzmanlarını işe alırken sertifikaları önemsiz görür ve ben de aynı fikirdeyim. Ben bakmak olmaz SEO birçoğu deneme yanılma ve sağduyu karışımıyla fena olduğunu biliyorum çünkü ben işe olsaydı özgeçmişlerine sertifikalar.

İşte benim tavsiyem:

SEO bilginizi geliştirmek istiyorsanız, iyi bir SEO kursu bulun (işte ücretsiz olanı) ve öğrendiklerinizi uygulayın. Bir iş bulmak istiyorsanız, aynı şeyi yapın çünkü sonuçlar bir “SEO sertifikası”ndan daha iyi olacaktır.

Bu yazının kaynağı Joshua Hardwick – SEO Certifications: Are They Really Worth It? https://ahrefs.com/blog/seo-certification/

SEMrush Academy sertifikaları: Sadece 20 dakikada SEMrush Academy sertifkalarını aldım.
Technical Support Fundamentals sertifikasını aldım: Google’ın Coursera üzerinden verdiği eğitimlerden biri olan Technical Support Fundamentals programını tamamlayıp sertifikayı aldım.
Harvard’dan ücretsiz kurslar: Programcı olmak ister misiniz? öyleyse neden en iyisinden öğrenmiyorsunuz? 🚀 Harvard Üniversitesinden Programlamayı ÜCRETSİZ Öğrenin.
Coursera üniversite öğrencilerine ücretsiz: Coursera’nın 3800 kursu 30 Eylül’e kadar üniversite öğrencilerine ücretsiz verilecek.
https://wolkanca.com/hakkimda/#yetenekler

Sorunuz var mı? Benim görüşüme katılmıyor musun? Twitter’da tartışalım.

wolkanca.com’da SEO sertifikaları: işe yarar mı? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, SEO sertifikaları: işe yarar mı? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.