Kategoriler
Blog

IntenseDebate yorumlama sistemi

Geçtiğimiz haftalarda WordPress’in üretici firması olan Automattic, IntenseDebate isimli yorumlama sistemini satın aldığını açıklamıştı. Automattic sayesinde Akismet ve Gravatar eklentileri de dahil edilen sistem şu an için Blogger, WordPress, Blogger, TypePad veTumblr blog yazılımlarını destekliyor ve ileride daha fazla blog sisteminde çalışacağı bekleniyor.

IntenseDebate Yorum sistemini blogumda aktif ettim. Denemelerini uzunca yaptığım WordPress eklentisi gerçekten çok başarılı. Çeşitli hatalarla karşılaştım bunlar tabii ki sonraki versiyonlarında düzeltilebilir.

Hatalardan ilki yapılan yorumun zamanının yanlış olması, bu şu an bu blog için Türkiye saati GMT+2 olması gerekenle değil ABD’ye göre gelmesinden kaynaklanıyor.

Bir diğer yorumların yanlış yazılara gelmesi, kullanıcı IntenseDebate yorumlama sistemi ile A yazısına yorum yazmışken ve bu sistemde doğru görünürken WordPress admin panelinden baktığınızda yorumun B yazısına kaydedildiğini görüyorsunuz. Bu hata da sanırım yazı ve yorumun çok fazla olduğu bloglarda yaşanıyordur, özellikle comments tablosunun büyüklüğü, bunun yanında post tablosundaki satırların id numaralarının karman çormanlığı nedendir diye düşünüyorum, çünkü benim ki öyle.

automattic + intensedebate

intensedebate

Yaklaşık 25bin farklı kişiden 30bin den fazla yorum alan wolkanca.com’un yorumlarının tamamını IntenseDebate’e aktarması bir gün kadar sürdü ve arada birkaç defa aktarımı yeniden başlatmak gerekti, siz de WordPress blogunuza IntenseDebate kuracaksanız ve fazla yorum varsa, aktarım durmuşsa, kurulumu yeniden başlattığınızda kaldığı yereden devam ediyor aklınızda bulunsun.

IntenseDebate Options

Şimdilik IntenseDebate hakkında yazacaklarım bu kadar, bir sonraki yazımda daha detaylı inceleyeceğiz.

IntenseDebate yorumlama sistemiiçin 11 yanıt

bende blogger a kurdum ama eski yorumlar gözükmüyor..birde türkçe seçeneği olsa güzel olurdu..

banada geçen günlerde geldi davetiye epey indirmek için uğraştım sonra anladım mail atacaklarını 😀 her neyse eklenti hoş birde bir çok işi tek eklenti yapması işin güzel yanı.örneğin yorum yapan kişi bilgileri içermesi ,gravatar,yorum sayısı,yorum puanlama,takiplik gibi bir çok özellik aynı eklentide.bilmiyorum acaba siteyi yorar mı tablo filan oluşturuyor mu ama bence güzel bir eklenti

ben bloggerde daha önce kurup test etmiştim. javascript dosyaları ile oynayıp türkçe çevirisinide yaptım fakat intense debate henüz çeviri işlemleri ile ilgilenmediğini yazıyor. blogger'in aşağı katışık yorum formunu kullanıyordum. şimdi tamamen intense debate'ye geçiş yaptım.

bu arada gravatar veya wordpress üyeliği olanlar için davetiyeye gerek yok. direkt olarak yeni üyelik açın tabi gravatar veya wordpress'te kullandığınız mail adresi ile…

bloggera kurarken size soruyor eski yorumları korumak istermisiniz diye. ben de eski yorumlar da duruyor ve yeni sistemle gayet iyi çalışıyor.

ayrıca sanırım çoğu kişi hala bu intensedebate soğuk davranıyor. dil desteğinden kaynaklanıyor büyük ihtimalle. onu da kısa zamanda çözerler umarım.

evet yorumların aktarılması baya bir zaman alıyor. yazın için teşekkür ederiz 🙂

ben de wordpress'e kurmaya çalışıyorum, önce login ekranı geliyor eklentinin sayfasında login oluyorum import geliyor start importing comments'e bastığımda tekrar login ekranına dönüyor bir türlü kuramadım. 🙁

arkadaşlar ben bunu blogcu siteme eklemek istiyorum. nasıl yapacağım birisi yardım ederse sevinirim.

yaklaşık 2400 tane yorum vardı, import yapamadım 2 gündür %0'da hala devam ediyor olabilirmi?

cevaplarsanız sevinirim