Kategoriler
Blog

Siteyi Blogger’dan WordPress’e trafik kaybetmeden taşıma

Siteyi Blogger dan WordPress e trafik kaybetmeden taşımaBlogger’da olan bir siteyi WordPress ile çalışan yeni yerinize hatasız ve site trafiğini kaybetmeden nasıl taşıyacağınızı yazacağım.

Öncelikle Blogger’da bulunan girdileri yeni WordPress sitenize taşıyın. Bunu yapmak için WordPress’in içeri aktarma aracını kullanın(Araçlar/İçeri Aktar/ “Blogger”), içeri aktarma WordPress 3.0 da biraz değişmiş ve henüz tam sürüm olmayan 3.0-RC3 ve beta da bazı hatalar mevcut bu yüzden içeri aktar işlemlerini şu anda bunu sağlıklı bir şekilde WordPress 2.9 ile yapmak mümkün. Önemli: eski Blogger sitenizde girdileri silmeyin.

Yeni WordPress blogunuza girdileri aktardıktan sonra göreceksiniz Blogger da etiketler(label) WordPress e kategori olarak ekleniyor, bu yüzden aktarım işlemi bittikten sonra ikinci bir farklı aktarım(dönüştürme) işlemi yapacağız, bu işlem kategorileri etiketlere dönüştüme işlemi.

Dönüştürme işlemini yine WordPress içeri aktar sayfasında bulunan “Kategori ve Etiket dönüştürücü” aracını kullanacağız, aracı çalıştırdığımızda dönüştürmek istediğimiz kategorileri seçiyoruz be dönüştür diyoruz. Bu adım önemli çünkü daha sonra yapacağımız yönlendirme işlemlerinde Blogger etiketleri yeni WordPress sitenizin etiketlerine yönlendirilecek.

Buraya kadar işlemleri sorunsuz yaptıysanız sizi tebrik ederim, geri kalan işlemler iki kola ayrılıyor bunun nedeni Blogger da kullanılan özel alan adı, önceki Blogger sitenizde özel alan adı kullanıyorsanız işlemler daha farklı, siteniz.blogspot uzantısını kullanıyorsanız daha bir farklı olacak.

Önce blogspot uzantısı için işlemleri yazacağım, eğer siteniz.blogspot.com uzantısı olan sitenizi yukarıda anlatıldığı gibi sorunsuz taşıdıysanız yapmanız gereken tek bir şey var o da eski siteniz.blogspot.com a gelen ziyaretçileri yeni sitenize doğru bir şekilde yönlendirmek, bu ziyaretçilerin içinde arama motorları da var.

Yukarıda anlatıldığı gibi WordPress’in içeri aktarma aracı girdileri içeri aktarırken eski Blogger siteniz adreslerini de girdilere tek tek yazar, bunları post_meta değeri olarak veritabanına işliyor. Böylece eski siteden gelecek ziyaretçiyi hangi girdiye yönlendireceğini bulup veriyor.

Biz işte bu post_meta değerini kullanarak eski siteden gelecek ziyaretçiyi aktardığımız yeni WordPress sitesinde doğru girdilere yönlendireceğiz. Aşağıdaki bloggerpost.php dosyası içeriği, bu dosyayı yeni WordPress sitenizin ana dizinine atın:

Kırmızı kalın renkte olan(wolkanca.blogspot.com) adres sizin eski siteniniz.blogspot.com adresidir, kendi blogspot adresiniz ile değiştirin.

<?php
require($_SERVER['DOCUMENT_ROOT'].'/wp-blog-header.php');
$search_link = $_GET['p'];
$old_permalink_path = str_replace("http://wolkanca.blogspot.com", "", $search_link);//kendi adresinizle değiştirin
$sqlquerystr = "
SELECT wposts.*
FROM $wpdb->posts wposts, $wpdb->postmeta wpostmeta
WHERE wposts.ID = wpostmeta.post_id
AND wpostmeta.meta_key = 'blogger_permalink'
AND wpostmeta.meta_value = '$old_permalink_path'
AND wposts.post_status = 'publish'
AND wposts.post_type = 'post'
LIMIT 1
";
$posts = $wpdb->get_results("$sqlquerystr");
if ($posts) {
foreach ($posts as $post) {
$found_link = get_permalink($post->ID);
header ('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');
header('Location: '.$found_link.'');
exit;
}
}
else
{
header ('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');
$found_link = "https://wolkanca.com/";
header('Location: '.$found_link.'');
}
?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr" lang="tr-TR">
<head>
<title>Redirecting you to the post you are looking for</title>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
<script language="javascript"><!–
document.location.href="<?php echo ($found_link); ?>";
//–></script>
<meta http-equiv="refresh" content="0;url=<?php echo ($found_link); ?>" />
</head>
<body>
<h1>Redirecting you to the post you are looking for…</h1>
<p>You can also proceed immediately to <a href="<?php echo ($found_link); ?>"><?php echo ($found_link); ?></a>.</p>
<p>The main blog URL is <a href="https://wolkanca.com/">wolkanca.com/</a>.</p>
</body>
</html>

Yukarıdaki bloggerpost.php dosyasını yeni WordPress sitenizin ana dizinine koyduysanız işlem tamamdır.

Sıradaki işlemi Blogger da yapacağız, Blogger a gidiyoruz ve eski Blogger sitemizin şablon ayarlarına giriyoruz, eğer Şablon yerine Tasarım yazıyorsa HTML’yi Düzenle kısmından temayı “Klasik Şablona Döndür” diyerek klasik temaya çeviriyoruz çünkü yapacağımız işlem klasik temada daha kolay ve sağlıklı.

Şablon ayarlarına HTML’yi Düzenle kısmında aşağıdakini yazıyoruz ve şablon değişikliklerini kaydediyoruz, lütfen wolkanca.com yazan kısımları kendi site adresinizle değiştirin:

<html>
<head>
<title><$BlogPageTitle$></title>
<MainOrArchivePage>
<script type="text/javascript"><!–
var blog_root="https://wolkanca.com/"; //wolkanca.com ları değiştir.
document.location.href=blog_root;
//–></script>
<link rel="canonical" href="https://wolkanca.com/" />
<noscript><meta http-equiv="refresh" content="0; url=https://wolkanca.com/" /></noscript>
</MainOrArchivePage>
<Blogger><ItemPage>
<script type="text/javascript"><!–
var process_page="https://wolkanca.com/bloggerposts.php"; //wolkanca.com ları değiştir.
var newpage=process_page;
var oldlink="<$BlogItemPermalinkUrl$>";
newpage+="?p="+oldlink;
newpage=newpage.toLowerCase();
document.location.href=newpage;
//–></script>
<link rel="canonical" href="https://wolkanca.com/bloggerposts.php?p=<$BlogItemPermalinkURL$>" />
<noscript><meta http-equiv="refresh" content="0; url=https://wolkanca.com/bloggerposts.php?p=<$BlogItemPermalinkURL$>" /></noscript>
</ItemPage></Blogger>
</head>
<body>
<p>This page has moved to a new address.</p>
<h1>
<MainOrArchivePage>
<a title="<$BlogTitle$>" href="https://wolkanca.com"><$BlogTitle$></a>
</MainOrArchivePage>
<Blogger><ItemPage>
<a title="<$BlogItemTitle$>" href="https://wolkanca.com/bloggerposts.php?p=<$BlogItemPermalinkURL$>"><$BlogItemTitle$></a>
</ItemPage></Blogger>
</h1>
</body>
</html>

Blogspot adresini kullanan siteler için işlemler bu kadar, son işlemi de yaptıktan sonra artık eski siteniz.blogspot.com adresinde herhangi bir sayfaya geldiklerinde yeni sitenize yönlendirilecek, örnek: http://wolkanca.blogspot.com/2010/06/masallasan-ask.html.

Şimdi eski Blogger sitenizde özel alan adı kullanıyorsanız ne yapacağımıza geldik, yapılabilecek iki tür işlem var bunlardan ilki yukarıda siteniz.blogspot.com tipinde yaptıklarımız ile aynı, özel alan adını değiştirmezsiniz yine eski Blogger sitesine gelen ziyaretçi yeni siteye gelir fakat yeni site eski Blogger site adresi ile aynı olamaz. İkinci tip işlem ise özel alan adını Blogger dan iptal edip siteyi taşıdığınız yeni WordPress sitesinde kullanmak, yeni WordPress sitesi eski blogger girdilerini, adreslerini doğru yorumlaması için WordPress eklenti var, bu basit eklentiyi WordPress sitenize kurarsanız işlem tamam olacaktır.

Eklentiler: Blogger To WordPress Redirection: wordpress.org/extend/plugins/blogger-to-wordpress-redirection/.

İyi eğlenceler.

şuan blogger sitelerine girilmiyor zaten. taşımanın vakti geldi zaten

eyvallah kardeşim, çok faydalı bir makale hazırlamışsın eline sağlık…

bloggerdan wordpresse taşımada video embed kodları gelmiyor.
bu sorunu nasıl çözebiliriz?

merhaba, blogger'da özel alan adlı siteler ile ilgili eriş sorunları yüzünden bende şu günlerde düşünür oldum sanırım geçeceğim bu yazıda harika oldu ilaç gibi yani. bende şunu düşünyordum acaba wordpress'e geçince ziyaretci sayımda düşüş olacak mı tüm linklerim silinip gidecekmi acaba diye sanırım bu yazıdan anladığım kadarı ile bir şey olmayacak.

yani tiger ayakkabı gelimesinde 2.sırada isem ; wordpress'e geçtiğimde yine 2.sırada olmaya devam edecekmiyim.

birde wordpress geçtiğimde site trafiğim'de artış olurmu seo uyumlu olduğuu duymuştum bu konuda ki görüş ve önerileriniz nelerdir ; web sayfam www.modavetrend.com.

teşekkürler, iyi çalışmalar

sayın hakan 301 le yönlendirildiği için ve içerik aynı olduğu için google sıralaması "aynı kalacak" fakat siteye göre değişebilir bir süre(en kötü ihtimal 3 ay, en iyisi birkaç hafta) içerisinde indexler komple yenilenir.

evet wordpress bloggera "her konuda" 5 basar arama yapın google da yazmışımdır ben o konuda da ya bu blogda ya buradan alıp eklenmiş başka sitede okursunuz.

ben de teşekkür ederim.

ilginiz için teşekkür ederim, şimdi benim birde e-tic.sitem bundan dolayıdır ki ziyaretci asıl olarak benim için potansiyel müşteridir.

risk oranını iyi hesaplamam lazım o yüzden sizin gibi işi bilen insanların fikirleri değerlidir her zaman. 3 ay olur ise mesela yandım demektir ; tüm yazlık ürünlerimin elimde kalması anlamına geliyor.

eğer böylece beklersek de ne zaman düzeleceğini henüz kimse bilmiyor sanırım. 2.000 yazım var acaba bu 2,000 yazıyı ne kadar da indexler sanırım buda bir muamma .

tekrardan iyi çalışmalar.

2bin sayfa az değil dikkatli çalışmanız lazım, önce testler yapın yazdığım konuda adımları dikkatlice takip edin zaten benim tarifimi doğru yaparsanız sorun olmaz.

düzeleceği konusunda hiçbir emare yok, haber de gelemdi sordum cevap da verilmedi bana. bunun düzeleceğini ve önemsendiğini hiç sanmıyorum. bildiğiniz gibi youtube 2 yıl odlu galiba engelli bu bloggerın sorunu da yıllarca sürebilir hiç belli olmaz.

son bir şey daha sorabilimiyim ; peki blogger'a yüklediğimiz resimler wordpress'e geçiş yaptğımızda aynı şekilde konu içerisin de gözükecek mi?
"
yani mesela 2008 senesinde "adidas ayakkabılar ile ilgiii bir haber yazdım ,ayakkabı resimlerini blgger panelden upload ederek yüklüyordum. wordpress'e geçince resimleride otomatik olarak yazılar ile birlikte çekecekdir umarım.

bu bilgilendirme için çok teşekkürler wolkan.bunun dışında merak ettiğim bir konu hakkında soru sormak istiyorum.blogumuzu özel domain alanından çıkartıp tekrar blogspot haline getirsek google deki konularımızın sıralamasında bir düşüş olurmu. yoksa google sitemizi zaten tanır konularımızı yine aynı yerinde tutarmı?

merhaba. benim blogger tabanlı sitem var açılmıyor. açılacağa da benzemiyor zaten. şuan site pr 2 ve alexada da iyi konumda. genelde hitim kelimelerden geliyor bu yüzden konuların silinmesi önemli değil benim için zaten 5 aylık bir site. ben artık bloggerda barınmak istemiyorum. parayla özel bir tema alacağım lugesoft gibi. google de sitem yeni konu ekleyince hemen indexliyo. yeni temaya geçince de bu indexleme aynı hızda olur mu ve pr de bir düşüş olur mu? sizce ne yapmam gerekir. sitenizi devamlı takip ediyorum sizin görüşleriniz benim için çok önemli..

arkadaşlar bende dün uzun uzun volkan'a danıştım, oda sağolsun yardımcı olmaya çalıştı elinden geldiğince.

bugün geçici bir çözüm olarak web sayfamı blogspot olarak kullanmaya karar verdim aramalarda aynı şekilde çıkıyor sitem ve tıklandığında yönlenme oluyor yani asıl site duruyor sadece yönlendirme yaptım buda geçici bir çözüm şayet bu düzelme işi uzar ise bende wordpress'e geçeceğim sanırım.

iyi geceler,
@ salih hemen şimdi denedim senin yorumun okudkdan sonra dns'leri otomatik'e aldım .
4 sitede deneme yaptım sonuç ;

not found
the requested url / was not found on this server.

acaba bazılarında düzelio bazılarında olmuyormu dersiniz yada zaman ilemi düzelir?

heralde düzeleceğe benziyor ama hemşerim binali yıldırım da inatçılık yapıyor 🙂 şimdiye kadar nerdeydiniz! bu kadar emek verip bu alanda uzmanlaşmış ne kadar insan var ve dahası.. hepsi madur duruma düştü şu ip yüzünden. ❗

tekrardan merhaba, deneme yaptım iki siteme giriş yaptı bir tanesi modavetrend.com sağlıklı bir şekild erişiliyor işl. bir bozulma olmaz umarım hekesin bloğunu giriş yapılıyordur.

blogger blogger nedir senden çektiğimiz… 😎

öncelikle merhaba.. yazınız için çok teşekkür ederim ama.. ben hiç birini yapamadım..

wp'yi kurduktan sonra.. içe aktar kısmından normalde ücretsiz beleş . wp de aktara bildiğim seçeneği.. hostlu wp de.. yapamıyorum.. yani olmuyor hata veriyor.. karşıma:

https://www.google.com adresine
baäsanä±lamadä±

google’a gã&frac14;venli bir baäsantä± kurulmaya ã§alä±ås±rken bir problem oluåsu. hata ås:

unable to find the socket transport "ssl" – did you forget to enable it when you configured php? (0)

wordpress ile oluåsurduäsnuz iã§in teåskkã&frac14;rler | dokã&frac14;mantasyon | geri besleme

3.0 sã&frac14;rã&frac14;mã&frac14;nã&frac14; edin

böyle bir hata çıkıyor..

film sitesini aktarıcam gerçi aktardığım diğer ücretsiz blogdakinde de filmler gözükmüyor resimler ve yazılar var ama.. embed'lere ait hiç bir şey yok.. 2 gündür uğraşıyorum yok çıkamadım işin içinden.. bir yardımcı olursanız sevinirim..

wolkancım bir ara gel yanıma anlatim sana kardeşim sanırım volkan bey hosta yüklenen wordpressten bahsetmiş sorunsuz kullanmak istiyorsan wordpress i kendi hostuna yükleyip bunları denemen lazım bir ara ugrarsan yanıma anlatırım sana 🙂

blogger dan özel etki adlı blogumu, wp ' e taşırken, 1900 kayıt tamamem geldi, 980 yorum dan 50 – 60 adet aktarabildim. blogspotta yeni "yeniisim.blogspot.com" a kendi içinde aktarım sonrası, datalarını sildiğim wordpress e yeniden aktarttım, 430 yorum geldi. bir sınırlamamı var acaba..
trafik kaybetmeme açıklayıcı olmuş. tşkr. 🙂

@ abdi

merhaba, abdi ; siteni blogger'den wordpress'e yeni mi taşıdın taşıdıkdan sorna trafiliğinde düşüş oldumu acaba bende son günlerde blogger'den wordpress'e geçmeyi düşünyorum benim de senin gibi 2000'e yakın post'um var .

yorumlar dışında bir sroun yaşadınmı? trafiğin de düşüş oldu mu?

@ volkan yılmaz, @ abdi, @ hakan ve çok kımetli @ kardeşlerim, 😎

benim de 2350 konulu 350 küsür yorumlu bir blogum var ama wp ye taşıma konusunda hiçbir bilgim yok. hayatımda hiç wp ile işim olmadı. acaba hiç bilmeden wp ye geçiş yapabilir miyiz. bide hosta felan gerek var mı? wp nin siteadı.wordpress.com gibi bir ücretsiz blog hizmeti var sanırsam. özel alan adını siteadı.wordpress.com a yönlendirebilir miyiz?

ey wolkanca blog takipçileri;
isterse hitim sıfıra insin hiç problem değil. sonuçta benim alan adım önemli. kelimeden kazanıyorum genelde. blogger 2 gün açıldı yine kapandı. açıldığında da hitim yarı yarıya düşüktü ve yine erişim kısıtlıydı. bugün akşam saatleri itibariyle yine kapandı blogger. ve üstüne bir de adsense den ban yiyince tamamen yıkıldım 😕

volkan yılmaz abimizde wp kullanıyor ve bizlere diyor ki; ''wordpress bloggera 'her konuda' 5 basar''. eee biz ne duruyoruz.!! ben derim ki kardeşlerim; blogger'ı protesto edelim, wordprese geçelim…

benim için blogger bitmiştir.. dahada blogger'a gelmem 😆

merhaba,

blogger 'a yine bir şeyler oldu sayfalar yine açılmıyor. 22:30 / 21 haziran .

@azohba
siteadixxxyyy.com tekrar dan siteadixxxyyy.blogspot.com şekline getirilince yeni haliyle güncellenmiyor, çok sonra ise eski kayıtlar eskisi kadar popüler bulunmuyor, sona atıyor. . ama özel adresliyken page rank yuksek ise ; yeni haliyle (siteadixxxyyy.blogspot.com adresi yayında iken) yeni bir makale yazınca 10 dakika içinde googlda indexleniyor.

volkan slm, yardımına ihtiyacım var; wp'ye geçişte server hatası veriyor, godaddy den aldık alanı mail'de attık ama gerekli cevabı atmadılar.

2,000 yazı vardı, blogger yaklaşık 17 mb bir dosya dışa aktardı ; server hata veriyor bu konuda ne diyorsun ne yapmalıyız .

@ abdi sen de herhangi bir sorun oldu mu sen de 1,900 yazıya sahipmişsin acaba bende neden böyle bir sorun oldu .

teşekkürler 3 gündür bunun ile uğraşıyorum, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

şuan ben bloğuma erişemiyorum,

normal olarak alan adı yönlendirip erişen var mı?

gerekli uygulamaları yaptım çalışıyor fakat şöyle bir sorun var . eski adreste yani blogspot olan adreste herhangi bir linke girince sayfada konunun başlığı yazıyor ona tıklayınca yeni adresimdeki aynı konuya gidiyor . otomatik olarak gitmesi gerekmiyor mu sizin sayfanızda olduğu gibi?

cfstyle yönlendirme konusunda bir hata olmalı, o kısmı kontrol edin.

sayın arkadaşım
yönlendirmede hata var javascript çalışmıyor ve yönlenmiyor noscript tag ini kaldırın meta refresh ile yönlensin.

teşekkür ederim noscript tagını kaldırınca oldu fakat bu sefer de çok bekliyor 10 saniye kadar .hızlandıramaz mıyız?

slm

blogger'dan ücretli olarak aldığımız alan adını nasıl değiştirebiliriz?

tekrar blogspotamı dönmemiz gerekiyor, oradanmı yönlendirme yapılıyor?

google 301 yönlendirme ile yeni alan adına yönlendirme ne kadar sürer ve hit kaybını en aza nasıl indirebiliriz?

@bekir

alan adını blogger dan değil başka yerden almışsınızdır eğer ücretli ise, alanadin.tdl nereden aldıysanız oraya gidip yönelndirme yapabilirsiniz. blogger ile alan adı yönlendirmenin alakası yok.

tekrar blogspot a çevirip blogger kullanmaya devam edecekseniz önceki alana dını nereden aldıysanız yönlendirin yeni alan adına, yeni alan adını da dediğim gibi blogger a devam edecekseniz blogger dan özel alan adı olarak yazın. bu kadar.

slm

şöyle anlatayım

şu anki alan adı go daddy kayıtlı

değiştirmek istediğim alan adı enom kayıtlı

yeni yani enom'dan aldığım alan adıyla yayına devam etmek istiyorum

eski hitleri minimum kayıpla nasıl yapabilirim?

@bekir

godaddy kini enomdakine 301 yönlendir. enomdan aldığın yenisini de blogger a yaz özel alana adı olarak. bu kadar başka bir şey yapmana gerek yok.

kolay gelsin.

selam volkan bey bu kodları wordpress blogta nereye atıcam yada ana dizin dediğiniz yer neresi word press blogumun html kısmını bulamıyorum.ayrıca bu wordpress bloguma sizin dediğiniz gibi üye ol google friend connecti kodu aldım ama ekleyemedim metin html ekle diyorum ama yazı olarak giriyor sanırım tüm yazılar çıkıyor.lütfen cevap verirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkürler

bella, bu kodlar dediğiniz aşağıdaki ise bloggerpost.php olarak kaydedidip sitenin ana dizinine atın.

ben bu makalem içerisinde kolaylık olsun diye https://wolkanca.com/eski/wp-content/uploads/i/2010/06/bloggerposts.zip da koydum ndirip bakabilirsiniz.

<?php
require($_server['document_root'].'/wp-blog-header.php'😉;
$search_link = $_Get['p'];
$old_permalink_path = str_replace("http://wolkanca.blogspot.com ", "", $search_link);//kendi adresinizle değiştirin
$sqlquerystr = "
select wposts.*
from $wpdb->posts wposts, $wpdb->postmeta wpostmeta
where wposts.ıd = wpostmeta.post_id
and wpostmeta.meta_key = 'blogger_permalink'
and wpostmeta.meta_value = '$old_permalink_path'
and wposts.post_status = 'publish'
and wposts.post_type = 'post'
lımıt 1
";
$posts = $wpdb->get_results("$sqlquerystr&quot😉;
if ($posts) {
foreach ($posts as $post) {
$found_link = get_permalink($post->ıd);
header ('http/1.1 301 moved permanently'😉;
header('location: '.$found_link.''😉;
exit;
}
}
else
{
header ('http/1.1 301 moved permanently'😉;
$found_link = "https://wolkanca.com/";
header('location: '.$found_link.''😉;
}
?>
<!doctype html publıc "-//w3c//dtd xhtml 1.0 transitional//en" "http://www.w3.org/tr/xhtml1/dtd/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" dir="ltr" lang="tr-tr">
<head>
<title>redirecting you to the post you are looking for</title>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />
<script language="javascript"><!--
document.location.href="<?php echo ($found_link); ?>";
//--></script>
<meta http-equiv="refresh" content="0;url=<?php echo ($found_link); ?>" />
</head>
<body>
<h1>redirecting you to the post you are looking for...</h1>
<p>you can also proceed immediately to <a href="<?php echo ($found_link); ?>"><?php echo ($found_link); ?></a>.</p>
<p>the main blog url is <a href="https://wolkanca.com/">wolkanca.com/</a>.</p>
</body>
</html>

merhaba windowslive alanımı word presse taşıyamıyorum. bütün dosyalarım kaybolacak.lütfen bu taşıma işemini bana resimli olarak link atabilir misiniziz? çok acil arkadaşlar.

o windows live spaces dan wordpress e geçiş süresi bitmiş olabilir aylardır var o uyarı tam ne zaman bitecekti bilmiyorum lütfen google it.

merhaba volkan bey;
domaini blogger üzerinden almıştım. domain yönetimi https://access.enom.com/ üzerinden yapılıyor. dün godaddy’den 3 yıllığı 107 dolara wordpress hosting aldım. domaini godaddy’ye yönlendirmek için ne yazmam gerekiyor? blogger’a yönlendirirken cname>>> ghs.google.com veya a address yazıyorduk.
cevabınız için teşekkür ederim.

@emne
https://access.enom.com a gideceksiniz, orada edit dns daha sonra custom u seçeceksiniz ve godaddy hostinginizin size verdiği ns adrelerini gireceksiniz. goodaddy ns adresleri şöyle bir şeydir: ns1.secureserver.net – ns2.secureserver.net

şurada yazdığı gibi: http://www.google.com/support/forum/p/google%20apps/thread?tid=0fb6844dfa73c4ed&hl=en
1. logged onto https://access.enom.com
2. click on edit under dns information
3. click custom
4. entered ns25.domaincontrol.com and ns26.domaincontrol.com
5. click save

merhaba volkan bey, bir sorum olacak blogger taşındıktan sonra eski blogumuz ne olacak postlar, eklentiler vs. hepsi yine aynı yerinde duracak değil mi? ayrıca taşımayı yaptıktan sonra, (blogspot erişime açıldığında) tekrar blogspota geri dönme şansım olabilecekmi bu durumda yorumlar yada postları bloggere nasıl aktaracağım… hem wordpress hemde blogspotu aynı anda kullanamam…
iyi günler…

berk

önceki postların evet hepsi yerinde duracak.

blogspota geri dönmek biraz sıkıntılı eğer çok fazla post vasa ama imkansız değil.

hocam mb sorununu hallettim ama şimdide içe aktarma sırasında aşağıdaki sorunu alıyorum…

sorry, there has been an error.
yüklenen dosya buraya taşınamadı: /var/www/vhosts/webziraat.com/httpdocs/wp-content/uploads.

tüm izinleri ftp’den verdim, admin ayarlarından da tam yolu yazdım sorun aynı :((

kalıcı bağlantıları ne yapacağız peki “/%year%/%monthnum%/%postname%.html” bunumu? yoksa ne yaptığımızın önemi yok mu? cevaplarsan sevinirim

can

eğer yukarıda anlattığım şekilde yaptıysanız ve wordpress e içeri aktarma ile siteyi aktardıysanız önemi yok çünkü post_meta tablosuna eski url leri kaydedip yenilerine yönlendirecek.

evet volkan öyle yapıyor ancak sitemi isim.blogspot.com a çevirdiğimde doğru şekilde yönlendiriyor. benim sitem googlede hep isim.com diye indexli bu sorunu nasıl çözecez o en alta verdiğin eklentiyi kurdum o doğru düzgün yönlendirmiyor hep 404 sayfasına atıyor beni.sitesindede videolu anlatım var kurulum için yanlış yaptığımı sanmıyorum.

anladım can. o zaman senin istediğin can.blogspot.com dan siteme yönlendirme okey ama can.com dan gelenleri de doğru sayfaya yönlendirmek istiyorum.

bunun için de wordpress ile işi halletmemiz gerekiyor yukarıda yazıda yazmış olmam lazımdı onun içinde http://www.google.com/search?q=blogger+to+wordpress+redirect şurada çıkan wordpress eklentilerinden bir tanesi işini görecektir.

kolay gelsin.

merhaba, ben de blogger sitemi wordpresse taşımaya kalkıştım ama herşey alt üst oldu. öncelikle taşıdığım yedeklerde her konunun başlığı “> abc hakkındaki düşüncem” şeklinde taşındı.yani yazıların başlıklarında “>” işareti var. 1600 yazı taşıdım ve hepsini tek tek düzenlememin imkanı yok.bir yerde yanlış mı yaptım acaba?
bir de sizin dediğiniz gibi eski siteme gelenleri wordpresse yönlendirmeye çalıştım. ama 404 bulunamadı hatası veriyor. daha doğrusu wordpresse yönleniyor ama blogumda öyle bir yazı yokmuş gibi gözüküyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
iyi çalışmalar.

cevabınız için teşekkür ederim. ama sorun çözülmedi. hala bulunamadı hatası alıyorum.

slm,
benim de şuan bir sorunum var blogspot uzantılı sayfamı wp e yazdığınız gibi aktardım fakat blogspot uzantılı linkimi girince araç çubuğuna blogspot sayfama giriyor ve ordaki linke tıklayınca wp sayfama geçiyor. olay bu mu yoksa yanlış bir şey mi yaptım
teşekkürler

@sahin

<noscript><meta http-equiv="refresh" content="0; url=https://wolkanca.com/" /></noscript>
bunu silip

yerine <meta http-equiv="refresh" content="0; url=https://wolkanca.com/" /> bunu
yaz.

merhaba,

bir üst yorumda yazdığınızı

bunu silip

yerine ben de yaptım. ama sizin anasayfanıza yönleniyor.diğer türlü de sizin sitenize yönleniyor.
bunu nasıl çözeceğiz.

@bengü

wolkanca.com yazan yeri kendi site adresin ile değiştireceksiniz.

blogspottan wp ye blogumu aktardım, google friend connect i de aktardım ama okuyucularımın kumanda panellerinde yeni postlarım gözükmüyor, neden olabilir?

aktarmada birçok ayar var cindrellaundertheumbrella, sadece post ve yazıların değil birçok farklı şeyinde değiştirlmesi gerekiyor bunlar için profesyonel destek olabilirim. iletişim kısmından bana ulaşabilirsiniz.

merhaba volkan. 4 yıllık bir blogspot uzantılı sitem var. günde 2k ziyaretçisi var senelerdir aynı. ben artık wordpress'e geçmek istiyorum.

ancak çekiniyorum.acaba eski hitlerim yine aynı olur mu? bir süre sonra eski linkler silinecek. takıldığım nokta burası.

örneğin atıyorum google da "aşk masalı" diye aratıldığında 2. sırada çıkıyorum. acaba yönlendirme yapıldığında eski indexler silindiğinde yine aynı yerde çıkacak mı?

yanıtlarsan sevinirim. kolay gelsin.

@zeroxx

eğer uygun şekilde yönlendirirsen (benim bu sayfada anlatmaya çalıştığım şekilde) dediğin gibi olacak.

fakat burada birçok değişiklik var, bu sayfa yazdığım konu güncel değil. aşağıda eskiden olmayan bir şeyin olduğunu yazacağım, eskiden google eski domaini yeni domaine 301 ile yönlendirdiğinde indexinde ki tüm eski domainli adresleri, sonuçları güncellerdi.

dikkatli olmanız için yazmak istiyorum:
google algoritması artık eski domaini yenisine yönlendirmiş olsan bile eski domaini hafızada saklıyor ve eğer indexden kaldırılması için özel bir işlem yapmazsanız yeni yönlendirdiğiniz somain ile birlikte eski eski domaini de google aramalarında görme ihtimaliniz yüksek. sanıyorum bu konuda bazı planları var google’ın, yeni bir hizmet sunulabilir belki.

dolayısıyla siz en az 6 ay eski domaini(blogspotu) yenisine yönlendirilmiş halde tutman gerekir diyor google, ha bana sorsan en az 2 yıl kalsın yönlendirilmiş halde 🙂

kolay gelsin.