Kategoriler
Internet

Sitenize istatistik için: Sayyac.com

sayyac2Sayyac.com kaliteli bir istatistik servisi, siteleriniz için kullanışlı ve güvenilir. Önceleri Türkiye’de çoğu kişi internet sitelerinin istatistikleri için "eXTReMe Tracking" kullanıyordu ve daha sonra eXTReMe Tracking Türkiye’de hizmet vermeyi durdurdu, bu alanda bir boşluk oluştu ve sayyac.com bu konuda şu anki en iyi servis.

Yazının devamı SEO Teknikleri sitesinde Yiğit Konur tarafından yazılmış.

sayyaccom

En İsabetli En Kullanışlı En Stabil : Sayyac.com

Her ne kadar çok iddialı bir başlık olsa da, iddiaların sahibi sayyac.com olunca cümlemi düşünmeden tamamladım. Uzun süredir Türk sitelerin istatistik konusundaki tekeli haline gelmiş olan "eXTReMe Tracking", Türkiye pazarını kârlı bulmadığı için terk etmesi sonrasında piyasada boşluktan faydalanmak isteyen pek çok istatistik sistemi açıldı. Daha önceden "eXTReMe Tracking" kullanan webmasterlar bu boşluk içerisindeyken ilk gördükleri sayaç servislerini denediler ancak hiçbirisi eski sayaçları kadar isabetli sonuç vermiyordu. Teknik olarak incelediğimizde çok ciddi sunucu kaynakları tüketen sistemlerden olan istatistik sitelerini ayakta tutmak gerçekten çok zordur. Bu sebepten ötürü pek çok kez sitelerin hitlerinin eksik sayılması gibi olumsuzluklar yaşanırken Sayyac.com altyapı çalışmalarını tamamlayarak piyasaya giriş yaptı.

Kullanan webmasterların zannediyorum ki en çok takdir ettikleri nokta, önceki sayaçları olan "eXTReMe" ile "Sayyac.com" ’un tasarımsal benzerliği idi. Aynı zamanda istatistik verilerini belirten cümle grupları da yine aynı şekilde benzer tutulduğundan kullanıcılar sayyac.com’a kolaylıkla uyum sağladılar. Bu dönemde sayyac.com ’daki ani üye artışı vb. sebeplerden ötürü pek çok kişi sistemin çökmesini beklerken,beklenenin aksine çok daha stabil bir sistemle karşılaştılar. Böylelikle sayyac.com ’un küçük logosunu her sitenin altında görür olduk..

Ücretli Sayaç Hizmeti’nin Farkı Nedir?
Sayyac.com’un başarı hikayesini istatistiklerle canlandırmadan önce, Türk Webmasterların istatistik servisleri (sayaçlar) konusundaki bakış açısını biraz inceleyelim. Az önce de bahsettiğim üzere eXTReMe’in kapanış sebebi Türkiye pazarından beklenen dönüşün sağlanamamasıydı. Genellikle sayaç servislerinin gelir modellerini "premium üyelikler" ve "Adsense Reklamları" olarak biliyoruz. Bu kriterleri baz aldığımız zaman,pek çok Türk Webmasterın sayaç servisleri için para ödemeyi gereksiz bulduklarını fark ettim. Ancak ortada fark edilmeyen ciddi bir tehlike sözkonusu. Ücretsiz sayaç servisleri kullandığınız zaman,sayaçlarınız siz dahil tüm webmasterlara açık bir şekilde sitenizin altında beklemektedir. Günümüzde "spam" ile ilgilenen pek çok web programcısı, sayyac.com ve extremetracking.com gibi sitelerden veri çeken botlar yazıyor. Bu botlar,sitenizin istatistik bilgilerine giriş yaparak "Referrer 1" olarak adlandırılan ziyaretçi kaynaklarınızı otomatik olarak kaydederler. Yani sitenize organik olarak (arama motorları) gelen ziyaretçilerin,hangi kelimeleri kullanarak geldiklerini takip ederler. Sonrasında Alexa ve Domain Yaşı değeri yüksek sitelere sûni altsayfalar üreterek ilgili kelimede sizin daha üstünüzde çıkarak ziyaretçi kaynaklarınızı engellerler. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına SEO Teknikleri.com olarak ücretli sayaç servislerini kullanmanızı öneriyoruz.

Şayet sayaç hizmeti için para harcamamakta ısrarcıysanız ( ki bu hizmetler çok ucuzdurlar) sayyac.com’un kullanıcılarına ücretsiz olarak sunduğu "gizli sayaç" servisinden faydalanabilirsiniz. Bu servis sayesinde,sitenizin ziyaretçi kaynakları kimse ile paylaşılmadan direkt size sunulur. Böylelikle sitenizin istatistiklerini kullanan parazit sistemlere karşı önlem alabilirsiniz. Bunun karşılığında ise, 50 piksel boyutunda (sayaç istatiği resmi ile aynı boyutta) bir reklam yayımlamanız gerekiyor. Eğer para ödememek pahasına reklam yayınlamak istiyorsanız bu sistemi size de önerebilirim.

İstatistîki Veriler ve Sayyac.com Farkı
Açıldığı günden bu yana 6 aylık süreç dahilinde çok hızlı büyüyen sayyac.com’un toplam 45.000 üyesi mevcut. Tüm üyelerin aktif olarak sitelerinin olduklarını göz önünde bulundurursak, bu gerçekten çok ciddi bir rakam. Ayrıca sayyac.com her gün en az 100 yeni üye kaydı alıyor. Yine tüm bu üyelerin sahip olduğu toplam trafik tekil 12 milyon,çoğul 45 milyon. Bu devasa trafiğin büyük bir kısmının Türkiye kaynaklı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Alexa değerlerini karşılaştırdığımızdaysa çok süpriz sonuçlarla karşılaştım. Uzun yıllardır aktif olan ve bu alanda markalaşmış kabul edilen eXTReMe Tracking ile Sayyac.com ’u kıyasladığımızda, sayfa gösterimi açısından sayyac.com ’un öne geçtiğini görüyoruz. İlk etapta rakipi eXTReMe Tracking olsa dahi,şimdilik aralarında – sayyac.com’un yükselişini de göz önünde bulundurursak – kapanması oldukça güç bir fark sözkonusu.

sayyac

Türkiye’de çok ciddi pazar payına sahip olan Sayyac.com’un birincil hedefi yurt dışına açılmakmış gibi gözüküyor. Hâli hazırda ingilizce bütün projelerimde de yine sayyac.com’u tercih eden birisi olarak uzun vadede dünya genelinde çok iyi yerlere gelebileceğine inanıyorum. Zaten Alexa değerini incelediğimde dünya çapında ilk 2700 site arasında bir Türk projesi görmekten de ayrıca gurur duyuyorum. Şu an kullananların %92 ’si Türkiye trafiğine ait olsa da,uzun vadede dünya pazarına yayıldığında çok daha iyi yerlere geleceğinden emin olduğum sayyac.com ’a yayın hayatındaki başarılarının devamını diliyorum.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Sitenize istatistik için: Sayyac.com başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

sayaç turka'da var ama o işi berbat etti. önceleri iyiydi ama şimdi siteyi yavaşlatıyor ve ziyaretçilerin %20'sini saymıyor.

bu sayaç konusunda her siteye güvenilmiyor, profesyoneller kullanıcakları yeri bilirler bu sayyac.com gayet düzgün bir servis olarak gürnüyor umarım geliştirmeye devam ederler.

evet bende sayaçturka kullanmaya başladım bir arkadaşın önerisi üzerine sitemde diğer sayaçlara bakarak cidden hit baya düştü hesaplamasında bir sorun var galiba ama sayaç turka kolay kulanımı ve şıklığıyla çoğu sayaça fark atar ama dediğim gibi hesaplamasında bir sorun oluştu galiba ayrıca ibrahim siteyi yavaşlatmasıyla bir alakası yok yada ben fark etmedim.

eskiden extreme tracking kullanıyordum.kesinlikle süperdi kapanınca istatistik servisi kullanmadım.1 hafta önce google analyticsi kullanmaya başladım. çok gereksiz veriler veriyor ve doğruluğundan şüpheliyim.bir süre sonra bende sayyac'a geçebilirim.zaten analyticsi seçerken bir tarafa ittiğim servis sayyaçtı 🙂

neden sayyac.com u övüyor millet anlamış değilim, ben kullandım ve bir çok zaman istediğim verilere ulaşamadım..

bir çok kere verdiği hatalarla karşılaştım, baktım olacak gibi değil.. kaldırdım gitti, şuanda başka sayac kullanıyorum ve gayet memnunum.

kesinlikle sayyac.com'un sayacını tavsiye etmiyorum.

ben 3-4 tane kullanıyorum aynı anda hepsinde de farklı sonuçlar 😀 ama yinede en güvendiğim onlinewebstats
ip gösteriyor. hangi siteden geldiğini gösteriyo. hangi arama motorundan geldiğini. ne yazarak geldiğini ve hangi sayfaya girdiğini gösteriyo