Kategoriler
SEO

White Hat SEO & Black Hat SEO

White Hat SEO yapmanız ve Black Hat SEO yapmamanız için birkaç mantıklı neden.

SEO(Search Engine Optimization) yeni bir şey değil, Google’ın daha güçlü ve güvenilir olması, kullanım oranlarının artması ile SEO yıllardır var ve sürekli gelişen bir online pazarlama tekniği. SEO bugün web sitesine trafik kazandırmak için güçlü bir yöntem olarak görülmekte, büyük, küçük web sitesi olan her işletme organik arama trafiğinin bir kısmını almak istiyor.

Eskiden yani ilk başlarda SEO teknikleri çok basitti, her şey web sitesinin içeriğindeki anahtar kelimelerle ilgiliydi ve sıralama sadece anahtar kelimeye göre yapılırdı, Google sıralamasında en alakalı içeriği gösterirdi, bu kadar. Aslına bakarsanız algoritma hâlâ aynı veya bu kısmı hâlâ geçerli diyebiliriz, bu noktada değişen şey kaliteli içeriğin nasıl değerlendirildiği noktasında olmuştur. White Hat SEO’nın anafikri kaliteli ve alakalı içeriktir, bu arama motoru optimizasyonunun etik versiyonudur. Google White Hat SEO uygulamalarına ve yapanlara saygı duyar aynı zamanda bunların yapılmasını tavsiye eder, tavsiye eder ki kendi arama sonuçlarında doğru sonuçlar gösterebilsin sitenize gereken değeri, pozisyonu verebilsin.

White Hat SEO vs Black Hat SEO

SEO’daki amaç web sitesi ne olursa olsun arama motorlarında olabilecek en üst sıralamada gözükmesini ve bunun sürmesini sağlamaktır. Bu iş yaparken kullandığınız tekniklerin yaklaşımı ve detayları sizin White Hat’mı Black Hat’mı yaptığınızı belirler. Bunlar birbirlerinden farklı teknikler bütünüdür.

White Hat SEO?

Beyaz Şapka SEO(White Hat SEO); bir web sitesinin SERP’lerde(arama sonuçlarında) etik olarak sıralamasını geliştirmek için bir teknikler bütünü olarak açıklanabilir. White Hat SEO Arama motorlarını aldatmayı içeren uygulamaları içermez.

White Hat SEO’da strateji kalitedir, hangi türde ise en kaliteli ve alakalı o içerikler seçilir ve optimize edilir. Bu yüksek kalite genel kullanıcı deneyiminin yükselmesi sebebiyle web sitesinin SERP performansını olması gereken yerlere taşır.

İşte White Hat SEO yaparken göz önünde bulundurulması gereken faktörler:

  • Metin içeriğin derinliği ve alaka düzeyi.
  • Görsel içeriğin(Resim/Video) eğlence ve eğitim değeri.
  • Hedefli meta bilgileri(title/dsc…)
  • Web site mimarisi ve gezinme kolaylığı.
  • Web site hız ve performans durumu.

Özetle; White Hat SEO, kaliteli içerik ve her seviyede kullanıcı memnuniyetini sağlayarak Google gibi arama motorlarında sıralama yükseltmenin en kolay ve temiz yoludur.

Black Hat SEO?

Siyah şapka SEO arkasındaki bütün fikir; arama motorları tarafından ortaya konan kuralları değiştirmek, kurallara uymadan manipüle etmektir. Siyah şapka uygulamaları insanları görmezden gelir umursamaz, kullanıcıları arar ve kendi içinde kusurlu bir strateji olan makineleri etkilemeye çalışır. Tek derdi sitemi aldatmaktır

Siyah şapka SEO web sitenize trafik noktasında kısa vadeli sonuçlar verebilir. Ancak uzun vadede sitenizin cezalandırılması veya arama motoru dizininden tamamen kaldırılması ihtimali çok yüksektir.

Black hat SEO, yalnızca uzun vadeli kazanımlar yerine hızlı geri dönüşlere odaklanan bir çok webmaster tarafından uygulanmaktadır.

İşte ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken siyah şapka tekniklerinden bazıları:

  • Diğer sitelerden içerik çekmek ve bunları kendi websitenizde kullanmak.
  • Otomatik içerik oluşturma veya gerçek düşük değeri olmayan otomatik düşük kaliteli, ilgili backlinkler oluşturma.
  • Herhangi bir Blackhat SEO olmayan rakip siteleri spam olarak bildirmek.
  • Kullanıcıları hedeflenmiş anahtar kelimelerle çeken, ancak aldatıcı bir şekilde alakasız site/sayfa yönlendiren ağ geçidi sayfaları üretmek.

Google Tarafından Cezalandırıldığında Ne Olur:

Google, indeksindeki web sitesi ve sayfaların kalitesini korumakta katı bir sistem uygular ve acıması yoktur, asla kullanıcılarına kötü bir site göstermek istemez ve göstermez, sanırım bu yüzden dünyanın en büyüğüdür. Sonuçta, Google, kullanıcılarına gerçekten kaliteli, alakalı sitelere yönlendirerek en iyi kullanıcı deneyimini vermeyi amaçlıyor, bu nedenle, arama motoru devinin aslında etik olmayan uygulamalara dahil olan(Black Hat SEO kullanan) siteleri cezalandırması kesinlikle bir sürpriz olmayacaktır.

Google tarafından ceza yediğinizde, sitenizin ilgili sayfalarının arama motoru sonuçlarından kaybolduğunu göreceksiniz veya Analytics’den organik arama trafiğinin belli bir süre boyunca anlamlı ölçüde azaldığını görebilirsiniz. Bu tür değişiklikler yaşayan insanlar, Google Search Console ziyaret ederek web sitelerinin cezalı olup olmadığını ve cezalı ise bunun nedenini öğrenebilirler. Ayrıca Google Search Consol’dan yeniden değerlendirme isteği göndererek durumu Google’a bildirebilirsiniz, bu sayede ceza alan engellenen siteyi işler daha da kötüye gitmeden düzeltmiş olursunuz, kısa sürede siteniz eski olması gerektiği üst sıralara yükselir.

Black Hat SEO uygulamasının önemli dezavantajlarından biri, Google’ın sizi açıkça spam listesine alma ihtimalidir. Black Hat SEO uygulamanızın ciddiyetine bağlı olarak, web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralaması bir dereceye kadar azaltılabilir, tamamen çıkartılmasa da neredeyse tüm arama sonuçlarında rakiplerinizin altında görünürsünüz. Dolayısıyla, örneğin önemli bir anahtar kelimede 1. yerine 2. sırada olmanız sitenizin trafiğini de yaklaşık %50 kadar azaltması mümkün. Çözüm kesinlikle durumu Google’a bildirmektir, düzeltmeleri yaptıktan sonra hızlı bir şekilde siteniz taranır ve değerler yeniden verilir fakat bu bir uzmanla çalışmıyorsanız eğer oldukça zor bir iş olabilir.

Neden White Hat SEO’ya Yatırım Yapmalısınız?

Öncelikle White Hat SEO arama motorlarının kutsal kesesidir yani kurallar bütününü içerir. İşinizi büyütmek istiyor, kullanıcılara fayda sağlamak, arama motorlarının sitenize güvenini arttırmak ve ayrıcalıklı hale getirmek istiyorsanız oyunu kurallarına göre oynamalısınız. Kurallara uymadan bir asi olarak davranırsanız kısa sürede Google, Bing ve diğer arama motorları tarafından cezalar alabilirsiniz.

Potansiyel müşterileriniz sizi Google’da bulamıyorsa eğer diğer küçük arama motorlarında da bulma ihtimalleri çok azdır, işinize White Hat SEO’yu dahil etmiyorsanız büyük risk alıyorsunuz anlamına gelir.

White Hat SEO yapmanız için birkaç mantıklı neden:

Mevcut İtibarınızı Koruyun: Sitenizin arama motorlarında daha uzun süre görünmesini sağlar ve kullanıcılara gerçek içerikler sunar.

Organik Görünürlüğü Arttırın: Beyaz şapka SEO uygulayan siteler Black Hat SEO’ya göre sıralamalarda daha az büyük dalgalanmalar yaşarlar. Mesele şu ki, kullanıcılara saygılı davranıp gerçek bilgiler verirseniz, arama motorları zamanla SEO yarışını kazanmanıza izin verecek. Bunu tecrübelerime göre onaylıyorum.

Yatırım Getirisi: Beyaz şapka SEO’da uzun süren yatırımlarınız için daha yüksek getiri elde edersiniz. Bu, yalnızca yatırımınızı kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda yıllar boyunca yaptığınız çabalardan tutarlı kar elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Black Hat SEO Yapmamak İçin 3 Sebep:

Maliyetli: Siyah şapka SEO’nun beyaz şapkadan daha ucuz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Cevap büyük bir hayır(o eskiden di çok eskiden). Google şimdi daha akıllı, aynı zamanda daha hızlı. Bu yüzden eski siyah şapka teknikleri artık işe yaramıyor. Bu da çalışmasını sağlamak için daha pahalı siyah taktiklere yatırım yapmak zorunda kalacağınız anlamına gelir ve yine de bir geri dönüş garantisi yoktur.

Riskli: İlk zamanlar, eskiden birçok Black Hat SEO uygulaması yapan siteler spam ceza yemekten kurtuldu bunu başardı, ancak bugün bir iddiaya girsek benim seçimim kesinlikle ceza alacakları yönünde olur. Gerçekten çok riskli. Sitenizin Google’dan ceza alması hoş olmayan çirkin bir şey, güvenli yolu kullanmak en mantıklısı.

Karmaşık: Siyah şapka etik dışı olabilir, ancak kesinlikle bir geek işidir, sistemdeki delikleri bulabilmek için algoritmanın/dünya çapındaki ağın nasıl işlediğine dair yeterli miktarda teknik bilgi sahibi olmayı gerektirir. Ve bu bilgi büyük siyah şapkalılar tarafından iyi korunduğundan erişmesi oldukça zor, karmaşık ve sinir bozucu olabilir.

White Hat SEO asla ölmeyecek bir teknikler bütünüdür, hiçbir zaman kaybolmayacak bir yöntemdir. Şimdi ve gelecekte SEO yapmanın geçerli tek yolu olmaya devam edecek. Paranızı ve zamanınızı boşa harcamayın White Hat SEO teknikleri ile ilerleyin, uzmanlarla çalışın.

Volkan Yılmaz volkanyilmaz.com.tr

#Branding #KnowYourSocial #SocialNetworking #SocialMedia #SocialMediaMarketing #SocialMediaAdvertising #DigitalMarketing #ContentMarketing #OnlineAdvertising #Marketing #Sales #Mindfulness #Creativity #Leadership #Innovation #Management hashtag#Motivation #Tips #Productivity #Careers #GettingThingsDone