Kategoriler
Blog

Profesyonel blogculuk nedir?

Blogging ProÜlkemizde pazarlamacıların, reklamcıların ve benzeri çevrelerin gazlaması ile ortaya çıkarılan bir dalga var buna onlar profesyonel blogculuk diyorlar.

Blogların anlamı yazanın kendisinin olması değil midir? Gidip de profesyonel blogculuk diyerek bunu iş ve kazanç haline çevirmek ne kadar aptalca bir şey, insanlar yazdıkları bloglarından kazanç elde ederler ama bu direk olarak kazanca dayalı bir sitem olamaz.

Ben şimdi size gerçek profesyonel blogcuyu yazacağım çünkü ben profesyonel blogcuyum.
Şunu yazmam gerekiyor; bu blogda sadece bu konularda belki 100 e yakın içerik vardır yani arama yaparsanız şayet belki başka yerlerde gördüğünüz çoğu şeyi biz burada yazmışızdır.

Profesyonel blogcu patrondur.
Blogunuzda kendi kendinizin patronunuzsunuz, bunun anlamı blogunuz tamamen size ait ve tüm kararları kendiniz veriyorsunuz.

Profesyonel blogcu ismini her yerde söyleyebilir.
Blogunuzun ismini ve adresini bulunduğunuz her ortamda dile getirebilirsiniz.

Profesyonel blogcu markadır.
Blogunuz markanızdır, gerçek anlamda marka olmasa da siz onu düşünürsünüz ve diğerleri de öyle görürler.

Pro BloggingEn merak edilen konuya, para kazanmak konusuna değineyim. Bloglarda en sık görülen Google Adsense ve benzeri reklam programları, bu reklam programlarından çok kısıtlı bir para kazanıyorlar ve bunlar genelde harcadıkları kaynakları zor karşılıyor. Bunun nedeni Türkiye'de diğer çoğu Avrupa ülkeleri ve ABD'de olduğu gibi online reklam pastasının minikliği.

Şunu bilmeliyiz ki dünya da hala internet bağlantısı olmayan, kısıtlı olan vb. ülkeler var. İnternet dünyamız da çok yeni bir şey ve dünyada bu konuya, sektöre yönelik yasaların olduğu ülkeler çok azlar. Kısaca bu çok yeni bir şey ve elimizde büyüyor.

ABD'de yaşayan birinin 99USD ile sahip olduğu iPhone'a siz ülkenizde bin-ikibin TL arası fiyatla ancak sahip olabiliyorsanız biraz sakin olmalısınız. Demek istediğim dünyada bile daha yeni olan internetin yeni olan kavramının önüne profesyonellik kelimesini ekleyerek bunu bir iş haline dönüştürmek için ya çok vaktiniz olmalı, ya da emekli filan olmalısınız.

Dolayısıyla direk olarak sadece blogu ile para kazanma durumu henüz sadece bir hayal, olacaklar sadece televizyon dizilerinin özetleri, yeni çıkan müzik albümleri, fragmanları ve benzeri içeriklerle o dizileri, albümleri takip eden izleyicilerin sitelerine girip o özet ve fragmanları izleyerek siteye trafik katması ve sizin de reklam programlarından para kazanmanız, bu kadar. Bu profesyonellikse eğer blogculuğun profesyonelliği değil.

Öğrenmeye hevesliyseniz her şey zaten internet üzerinde sizindir, yardım almak istiyorsanız mesela ben özel ders bile veriyorum, çok da gerekli değil ama onu alın.

Profesyonel blogcunun Türkiye'de para kazanma şekli şu anda kendisini pazarlamasıdır, ne yeteneğiniz varsa onu öne çıkarın, güzelseniz, seksiyseniz veya komikseniz video çekip yayınlayın, benim gibi çok muhalefet ve aksiyseniz öyle yazın farklılaşın, güzel gitar çalıyorsanız onu koyun, neyinize güveniyorsanız onu pazarlayın işte sizin profesyonelliğiniz ve kazancınız bu olacak. Kendi markanızı, kendi isminizi, yeteneğinizi, kendinizi pazarlamalısınız.

Her şey benim çok önceler bir yerde blogumdan kazandığım para ile ev kiramı ödediğimi söylemem ile başladı belki de. Bu doğru ama Türkiye henüz benim gibi çok fazlasını karşılayacak kapasitede değil, siz iyisi mi benim bundan önceki onlarca yazım gibi yukarıdaki profesyonel blogculuk tanımımı, anlatımımı aklınızın bir yerinde bulundurun ve hüsrana uğramayın.

Eski wolkanca.com’da Profesyonel blogculuk nedir? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Profesyonel blogculuk nedir? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.