Kategoriler
Eğlence

“Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Bir Kahve Belgeseli

Okan Bayülgen ve sürpriz konukların yer aldığı, kahve ile ilgili harika bilgiler öğrenebileceğiniz gizemli bir yolcuk.

Kahve seven, çok seven biri olarak Arçelik’in hazırladığı bu reklam filmi veya belgesel her neyse çok beğendim, blogumda da paylaşmak istedim. Okan Bayülgen’in konukları; Emrah Safa Gürkan’dan Ahmet Ümit’e kadar değişik konuklarla diyalogları harika olmuş ki Okan Bayülgen içeren bir şeyin kötü olması çok zor.

“Göz Açıp Kapayıncaya Kadar” Bir Kahve Belgeseli – Fragman
Kahve ve kahve kokularının baş döndürücü dünyasında kaybolan bir adamın hikayesi benzersiz bir yarı belgesel film olarak karşımıza çıkıyor. Kahvenizi hazırlayın ve Okan Bayülgen ile şaşırtıcı konukların yer aldığı bu gizemli hikayeyi izleyin.

Okan Bayülgen ve sürpriz konukların yer aldığı, kahve ile ilgili harika bilgiler öğrenebileceğiniz gizemli bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Kahve ve kahve kokularının baş döndürücü dünyasında kaybolan bir adamın hikayesi benzersiz bir yarı belgesel film (docudrama) olarak karşımıza çıkıyor. Doc. Dr. Emrah Safa Gürkan, Ahmet Ümit, Osman Serim, Sahrap Soysal, Tuncer Tunceli, Vedat Ozan, Veyasin gibi bir çok alanında uzman ünlü konuğun yer aldığı filmimizde kahveye dair bilgileri keyifle öğreneceksiniz.

Kahvenizi hazırlayın ve bu gizemli hikayeyi izleyin!

Göz Açıp Kapayıncaya Kadar: Arçelik’ten Bir Kahve Belgeseli

Kaliteli bir uyku çekemediğiniz bir günün sabahı. Uyku ve uyanıklık arasında bir noktada bir sonraki adımınızı planlamaya çalışıyorsunuz. Sizi güne hazırlayacak bir destekçiye ihtiyacınız var. Aklınıza ilk gelen nedir? Yoğun bir aroma, fincandan gelen sıcaklık, keskin, bir o kadar da çekici bir koku… İşte kahvenin kurtarıcı gücü. Selin Atasoy ve Okan Bayülgen’in senaryosunu yazdığı ve Okan Bayülgen’in başrolünde yer aldığı da işte bir vazgeçilmez olan kahveyi tüm bu yönleriyle mercek altına alan bir yarı belgesel film yani keyifli bir docu-drama.

Kahve tutkunu bir adamın kahvenin gerçek hikayesini öğrenme arayışını konu edinen, hızlı temposu, konular ve mekanlar arasında bir yolculuğa çıkarması ile kahvenin baş kahraman olduğu bir rüya görüyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Ahmet Ümit, Emrah Safa Gürkan, Vedat Ozan, Tuncer Tunceli, Sahrap Soysal ve Osman Serim gibi alanında profesyonel isimlerin eşlik ettiği bu yolculukta iyi kahve nasıl yapılır, en güzel haliyle nerede içilir, müzik, tarih ve edebiyat dünyasında nasıl bir yeri vardır gibi pek çok sorunun yanıtını bulma şansı yakalıyoruz.

Filmde kahveyi tanıma serüvenine film boyunca bir arayış içinde olan Okan Bayülgen’in “Nerden çıktı bu kahve” sorusu ile başlıyoruz. Tarihçi ve yazar Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan 15. yüzyılda Etiyopya’da doğuşundan başlayarak kahvenin tarihi yolculuğuna bizi adım adım dahil ederken Okan Bayülgen de bir yandan kahvenin kokusundan, içtiğimizde çıkardığımız “oh” sesinin tınısına, kahve falından, kahvenin dahil olduğu kültürel merasimlere dek kahveye dair pek çok başka konunun izini sürüyor. Tabii tahmin edilebileceği gibi tüm bu kahve sohbetlerine yine çeşit çeşit kahve eşlik ediyor.

Filmin sonlarına doğru ise yolumuz, Arçelik Türk Kahvesi Makinesi Telve’nin yaratıcıları ile kesişiyor. Böylece bu denli uzun bir tarihe sahip, geleneksel bir tadı teknolojiye emanet ederken neden içimizin rahat olabileceğini ve Telve’nin yaratım sürecinin arkasındaki bilgi, birikim ve emeği uzmanlarından dinliyoruz.

Arçelik’in, kahveye verdiği değeri anlatmak ve bu mirası onurlandırmak için yola çıkarak hazırladığı Göz Açıp Kapayıncaya Kadar’ı, YouTube kanalında izlemek mümkün. Bizim önerimiz ise filmi izlemeye başlamadan önce bir bardak kahvenizi mutlaka hazır etmeniz çünkü önünüzdeki bir saat boyunca yenilemek için en az bir kez daha filmi duraklatmak zorunda kalacağınıza eminiz!

Yazının kaynağı: www.themagger.com

Belgeselin tamamını izlemek için: https://youtu.be/3l7k6__YidI