Kategoriler
Medya

Pcnet en iyi 33 blog olayı

Bir iş veya bir hobi olsun, hayatta yaptığım her şeyin en iyisini yapmaya çalışmak benim prensibimdir. Hobi olarak blog yazıyorsunuz diye bunun en iyi olmasını istemek kötü bir şey değil, en iyi derken özen gösterip, insanların beğenisine bir şeyler yapmaktan bahsediyorum. Satranç oynamak beni hobimdir, hobi olması satranç oynamamı önemsizleştirmiyor, aksine arkadaşlara yenilmemek için daha çok çalışıyorum, belki mesleki alanımdan çok her fırsatta satranç oynayıp alıştırma yapıyorum. Blog da öyle, blog yazmak satranç oynamaktan daha kolay hatta, yapman gereken sadece canın istediğinde yazmak, ama iyi yazmak.
Blogların bir takım yerlerde sıralamaya konmasından hoşlanmayan biriyim, çünkü bu sıralamaları yapanlar bizim çok önem verdiğimiz bu hobimizden çok anlamayan, blog yazmanın ve okumanın zevkini almayan kişiler, bu kişiler blog yazsa da bir yazımda bahsettiğim gibi beyaz blog yazanlardır. Oysa blogosferin gerçek blogcuları bildiğiniz gibi siyah blogculardır.
Pcnet En iyi 33 blog -otopsiraporu
Blogları en iyiden, kötüye sıralamayı yapan zihniyetleri esefle kınıyorum hiç tasvip etmiyorum, motive edici de olsa bu sıralamalar esasında blog yazarına hiç bir fayda sağlamaz, asıl amaç bir şeyler yazmak ve yazdıklarının ciddiye alındığını, okunduğunu görmek ise eğer, bu sırlamalarda bulunup o sıralamayı yapan kişi veya kişiler tarafından üst sıralarda olmanın bir anlamı yok. Ben sıralamada olmak için yazmıyorum ki? Sıralamaların anlamı yok yani, kısaca. İllaki bir sıralama olacaksa bu da sizin gibi sizin alanınızda yazan blogcular arasında olabilir, ama bu sıralamada öyle en iyiden kötüye değil daha farklı bir biçimde olmalı.
Blogculara bu sıralamalar hakkında bir uyarım var, arkadaşla bu tür sıralamalar sizin yani blogcuların, blogların potansiyelini kullanarak rant, para her neyse o şey onu kazanma amacı taşıyor, bun alet olmayın, o sıralamada olmamanız ya da o sıralamada sizi alt sıralara layık gördüler diye de üzülmeyin, burnunuzun dikine gidin, bildiğiniz yoldan şaşmayın, yazın abi, belki gün gelir sıralama yapan kuruma siz sıralarsınız kelimelerinizi yazdıklarınızla ve bu büyük etki eder [bknz]

Pcnet En iyi 33 blog
Şubat ayı Pcnet dergisinde blogları bir sıralamaya sokmuşlar, ilk 10 dan sonrası alfabetik sıralanmış, ilk 10 ise en iyi blogmuş. Pcnet’e göre en iyi blog olduğunu unutmayalım, Pcnet benzerleri gibi bir teknoloji dergisidir. Mart ayında çıkacak Chip dergisinde de dergi editörü çıkar en iyi blog LANBLOG dur diyebilir yani. Ciddiye alınmasa bile tabiî ki motive edicidir, Türk blogları için iyi bir gelişmedir. Daha önceleri bu dergilerde her ay bazı internet siteleri tanıtılırdı zaten ben yıllardır bu dergileri alırım. Benim blogumda bu dergilerde tanıtılmıştır, arkadaşımınki de ama en iyi falan ya da bu sitelerin Blog olduğu yazmazdı çünkü henüz şimdiki gibi Blog lar interneti ele geçirmemişti.
Sevindiğimiz nokta, blogların artık medya tarafından ciddiye alınmasıdır, bu tabiî ki Türkiye’de uzun süredir, rüzgara karşı işer gibi blog yazan arkadaşların sayesinde olmuştur bence.